شما بدون تسلط بر خود نمی توانید فاتح دیگران باشید.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » نرخ خرید دولتی محصولات کشاورزی باید، همگام با تورم زیاد کردن یابد ، اهتمام افراد سودجو بر واردات گندم

نرخ خرید دولتی محصولات کشاورزی باید، همگام با تورم زیاد کردن یابد ، اهتمام افراد سودجو بر واردات گندم

رییس بنیاد توانمند سازی گندمکاران گفت: افراد سودجو با اظهار نظرهای غیر کارشناسی همچون بی کیفیتیِ گندم تولید داخل و نبود صرفه اقتصادی در تولیدملی ،به دنبال زیاد کردن واردات هستند.

علیقلی ایمانی رییس بنیاد توانمند سازی گندمکاران در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان ،اظهار کرد:خودکفایی در محصولات اساسی از جمله گندم امری ضروی است.

وی با بیان اینکه سودهای حاصل از واردات جهت واردکنندگان شیرین هست، گفت: کاهش تولید گندم و واردات محصول ،با سیاست های اقتصاد مقاومتی مغایرت دارد ولی افراد سود جو با اظهار نظرهای غیر کارشناسی همچون بی کیفیتیِ گندم تولیدداخل و نبود صرفه اقتصادی در تولیدملی ،به دنبال زیاد کردن واردات هستند.

ایمانی با اشاره به برنامه مدون وزارت جهاد کشاورزی به منظور زیاد کردن عملکرد در واحد سطح، افزود: براین اساس با سرمایه گذاری در بحث تامین قرار داده های دامی،مکانیزاسیون ، آموزش کشاورزان و استفاده از توان بخش شخصی ؛سطح اراضی گندم کم کردن یافته و عملکرد ارتقاء می یابد تا دیگر نیازی به واردات گندم وجود نداشته باشد.

نرخ خرید دولتی محصولات کشاورزی باید، همگام با تورم زیاد کردن یابد ، اهتمام افراد سودجو بر واردات گندم

رییس بنیاد توانمند سازی گندمگاران ادامه داد: با توجه به هزینه های بالای تولید و کیفیت مناسب گندم داخلی ،امکان مقایسه آن با تولید آن سوی مرزها وجود ندارد آیا که میزان یارانه دولتی ارائه شده است به کشاورزان در سایر کشورها مشخص نیست.

وی با بیان اینکه اظهارنظرهای غیر کارشناسی مبنی بر بالا بودن قیمت گندم خارجی نسبت به گندم داخلی به ضرر تولید ملی تمام می شود، گفت: روستاییان در صورت نبود اشتغال به حاشیه شهرها مهاجرت می کنندو این امر ضمن به مخاطره انداختن امنیت غذایی به صلاح کشور هم نخواهد بود.

ایمانی با اشاره به اینکه واردات گندم موجب خروج ارز از کشور و زیاد کردن درآمدکشاورزان خارجی می شود، بیان کرد: باافزایش قیمت دلار، قیمت جهانی گندم دستخوش تحولاتی قرار می گیرد که با از بین رفتن انگیزه گندمکاران به کم کردن تولید داخلی منجر خواهد شد.

وی راجع به تصمیم دولت مبنی بر زیاد کردن نرخ خرید تضمینی گندم جهت سال زارعی ۹۷-۹۶ ، اذعان کرد: دولت در خرید تضمینی محصولات کشاورزی باید قانون را خطاب قرار دهد آیا که با وجود زیاد کردن قیمت بذر،ماشین آلات و قرار داده ها ،باید قیمت خرید محصولات برحسب تورم زیاد کردن یابد.

رییس بنیاد توانمند سازی گندمکاران گفت: افراد سودجو با اظهار نظرهای غیر کارشناسی همچون بی کیفیتیِ گندم تولید داخل و نبود صرفه اقتصادی در تولیدملی ،به دنبال زیاد کردن واردات هستند.

به گفته این مقام مسوول جامعه کشاورزی در امنیت غذایی و حفظ استقلال کشور نقش مهمی دارد که بی توجهی به این قشر تبعات منفی به دنبال خواهد داشت.

کاهش تولید گندم بر خوداتکایی اثری نداشت

ایمانی سطح زیر کشت گندم آبی را دو میلیون و ۵۰ هزار هکتار و دیم را ۲ میلیون و ۷۰۰ هزارهکتار آینده نگری کرد و گفت: البته احتمال کم کردن میزان سطح زیر کشت گندم به دنبال بعضی عوامل نظیر تاخیر در پرداخت مطالبات و اعلام قیمت خرید تضمینی وجود دارد.

رییس بنیاد توانمند سازی گندمکاران علت کاهش تولید گندم در سال زراعی ۹۶-۹۵ را شرایط اقلیمی اعلام کرد و افزود: خشکی و کم کردن درجه دما و نبود بارندگی مناسب در استان ها کم کردن ۲٫۵ میلیون تنی گندم را نسبت به مدت مشابه سال زراعی قبل رقم زد.

وی با بیان اینکه کم کردن تولید ،صدمه ای به خوداتکایی گندم وارد نکرده هست، گفت: در شرایط کنونی بیش از نیاز خبازی ها ، صنف و صنعت، گندم در سیلوها موجود است.

ایمانی با اشاره به جایگزینی بذر و کود دولتی به جای مطالبات گندمکاران ،گفت: طی ابلاغیه معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی کلیه کشاورزانی که مطالبات خود را دریافت نکرده اند از طریق بانک کشاورزی حواله کود و سم خود را دریافت خواهند کرد. این امرمی تواند تا حدودی در انگیزه کشاورزان اثر مثبتی داشته باشد.

انتهای خبر/

نرخ خرید دولتی محصولات کشاورزی باید، همگام با تورم زیاد کردن یابد ، اهتمام افراد سودجو بر واردات گندم

واژه های کلیدی: کشاورزی | واردات | تضمینی | محصولات | خارجی | میلیون | اخبار اقتصادی | نرخ گندم

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو