آگاه باشيد، تنها با ياد خدا دلها آرامش می ‏يابد! (قران کریم)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » مثانه نورولوژیک و درمان آن

مثانه نورولوژیک و درمان آن

مثانه نوروژنیک (Neurogenic bladder dysfunction) یکی از بیماریهای مثانه است که موجب اختلال در ادرار می‌شود. مثانه نوروژنیک دو نوع است.

مثانه نورولوژیک و درمان آن

مثانه نوروژنیک (Neurogenic bladder dysfunction) یکی از بیماریهای مثانه است که موجب اختلال در ادرار می شود. مثانه نوروژنیک دو نوع است.

فریده دهقان منشادی مسئول شاخه سلامت زنان انجمن فیزیوتراپی ایران، هدف از برگزاری پنجمین سمینار تازه های الکتروتراپی را، به روز کردن اطلاعات و تبادل تجربیات و دانش فیزیوتراپیست ها بیان کرد و افزود: سه حیطه مهم درمان های فیزیوتراپی مشمول بر تمرین درمانی، الکتروتراپی و تجویز وسائل کمکی هست. بر اساس شواهد علمی معتبر، روش های متفاوت درمان الکتروتراپی در مدیریت درمان بسیاری از اختلالات و آسیب های عضلانی- اسکلتی، عوارض بیماری ها، صدمات اعصاب محیطی، آسیب های ورزشی، ترمیم انواع زخم ها(زخم بستر، زخم دیابتیک)، بعضی از انواع بیماری های پوستی و همچنین بعضی از انواع بی اختیاری ادراری، جایگاه و اهمیت بالایی دارد.

عبارات مهم : بی اختیاری ادراری – مجاری ادراری

مثانه نوروژنیک چیست؟

مثانه نوروژنیک ( Neurogenic bladder dysfunction) یکی از بیماریهای مثانه است که موجب اختلال در ادرار می شود. مثانه نوروژنیک دو نوع هست، بعضی از مبتلایان، کاملا بی اختیاری ادراری دارند که این نوع شیوع کمتری دارد و در بعضی دیگر ادرار تشکیل می شود، ولی به علت اینکه بیمار احساس نمی کند، ادرار دفع نمی شود. بعضی از افراد نیز که به علت سرطان روده جراحی می شوند، ممکن است با قطع عصب مثانه و مثانه نوروژنیک مواجه شوند، همچنین تصادفات نیز می تواند باعث بروز این بیماری شود.

مثانه نورولوژیک و درمان آن

منشادی در ادامه به اهمیت الکتروتراپی در کم کردن درد و التهاب ناشی از آسیب ها و بیماری های عضلانی – اسکلتی اشاره کرد و افزود: الکتروتراپی می تواند در روند درمان اختلالات حرکتی ناشی از صدمات و بیماری های عصبی به خصوص اعصاب محیطی، اثرگذار باشد. این دکترای تخصصی فیزیوتراپی، با بیان این مطلب که بروز صدمات عصبی باعث اختلال در فعالیت و عملکرد عضلات می شود، تاکید کرد: در این مرحله الکتروتراپی اهمیت زیادی در حفظ و پیشگیری از تحلیل عضله و همچنین کمک به تسریع روند اصلاح عملکرد عصب خواهد داشت.

وی در عین حال اظهارداشت: ولی مورد خاصی که در دهه اخیر به عنوان یکی از کاربردهای خاص الکتروتراپی مطرح است و در این سمینار اطراف آن بحث خواهد شد، اختلالات ادراری ناشی از انواع امراض و صدمات سیستم عصبی محیطی و مرکزی (مثانه نوروژنیک) است.مسئول شاخه سلامت زنان انجمن فیزیوتراپی ایران، گفت: امروزه اعمال تحریکات الکتریکی به عنوان یکی از اشکال نورومودولاسیون مطرح است.

وی از نورومودولاسیون به عنوان بااهمیت ترین رویکرد درمانی مثانه نوروژنیک نام برد و ادامه داد: هر آسیب یا بیماری سیستم عصبی محیطی یا مرکزی که بر عملکرد مجاری ادراری تحتانی تاثیر بگذارد، به نوعی عامل بروز مثانه نوروژنیک خواهد بود که در هر دو جنس زن و مرد وجود دارد. دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: مسلما هر چقدر وقت کمتری از ابتلای بیماران گذشته باشد و شدت بیماری هم کمتر باشد، درمان موثر تر خواهد بود. البته توجه داشته باشید که تجربه بشر در رویکرد درمان مثانه نوروژنیک چندان زیاد نیست و در اول راه هستیم.

منشادی، درمان عارضه نوروژنیک را نیازمند مدیریت چند تخصصی دانست و گفت: اورولوژیست، نورولوژیست، نورواورولوژیست، جراح مغز و اعصاب و فیزیوتراپیست در تیم درمان قرار می گیرند.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:irna.ir

واژه های کلیدی: بی اختیاری ادراری | مجاری ادراری | فیزیوتراپی | مغز و اعصاب | درمان مو | بیماری | سلامت | انواع | ادرار | درمانی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو