به زبانت اجازه نده که قبل از اندیشه ات به کار افتد.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » آرد کدام نان‌ها با آهن و اسیدفولیک غنی می‌شود؟

آرد کدام نان‌ها با آهن و اسیدفولیک غنی می‌شود؟

سازمان غذا و دارو طی سال‌های گذشته، به جهت تأمین نیاز مهم افراد جامعه به ریزمغذی آهن ، اقدام به غنی‌سازی آرد گندم نانوایی‌های سنتی به ریز مغذی‌

آرد کدام نان‌ها با آهن و اسیدفولیک غنی می‌شود؟

سازمان غذا و دارو طی سال های گذشته، به جهت تأمین نیاز مهم افراد جامعه به ریزمغذی آهن ، اقدام به غنی سازی آرد گندم نانوایی های سنتی به ریز مغذی های آهن و اسید فولیک خوراکی در کل کشور کرده است.

غنی سازی آرد گندم نانوایی ها با ریز مغذی های آهن و اسید فولیک

مهندس زهره پور احمدی، کارشناس ارشد نظارت و ارزیابی محصولات غذایی و آشامیدنی شرکت غذا و دارو:
با توجه به گزارشات و بررسی های صورت گرفته در خصوص وجود کم خونی ناشی از فقر آهن در افراد جامعه، شرکت غذا و دارو طی سال های گذشته، به جهت تأمین نیاز مهم افراد جامعه به ریزمغذی آهن و تامین سلامت آن ها، اقدام به غنی سازی آرد گندم نانوایی های سنتی بجز نان سنگک، به ریز مغذی های آهن و اسید فولیک خوراکی در کل کشور کرده هست. آرد نان سنگک به جهت آزادی در گزینش جهت افراد جامعه و همچنین شاخصه آرد سنگک، از شمول طرح خارج شده است است.

عبارات مهم : قانونی – خوراکی

طرح مذکور مشمول تمامی آردهای مخصوص نان های سنتی تافتون، بربری و لواش در کارخانه های آردسازی کشور هست. با انجام این طرح ۳۰ میلی گرم آهن و نیم میلی گرم اسید فولیک به یک کیلوگرم آرد گندم از طریق پرمیکس مربوطه اضافه می شود. این مقدار آهن افزوده تقریبا حدود ۳۰ درصد نیاز روزانه افراد بزرگسال را تامین می کند.

این طرح در سال های اخیر بطور جدی مورد پایش قرار گرفته هست. در کارخانجات آردسازی، مسئولین فنی که نماینده شرکت غذا و دارو هستند و همچنین کارشناسان معاونت های غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور این طرح و افزودن آهن از طریق پرمیکس آهن و اسید فولیک بویژه مقدار آن را مورد پایش و آزمایش قرار می دهند و با متخلفین برخورد قانونی می شود.

طبق گزارشات دفتر اصلاح تغذیه وزارت بهداشت، طرح مزبور در کاهش کم خونی ناشی از فقرآهن و همچنین کمبود اسید فولیک موثربوده است.


گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:isna.ir


آرد کدام نان‌ها با آهن و اسیدفولیک غنی می‌شود؟

واژه های کلیدی: قانونی | خوراکی | پزشکی | سلامت | برخورد | سلامت | اخبار پزشکی سلامت |

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو