آینده را قضا و قدر می سازد و امید و تلاش تو آن را می گذراند.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » عکس+ جنجال فروش سرباز هخامنشی در نیویورک

عکس+ جنجال فروش سرباز هخامنشی در نیویورک

در حالیکه نقش‌برجسته سرباز هخامنشیِ دزدی شده است از تخت‌جمشید روی پوستر نمایشگاه «هنر کهن» نیویورک حک شده، ولی با پیگیری به‌موقع، نمایش و فروش این اثر تاریخی در نیویورک متوقف شد.

عکس+ جنجال فروش سرباز هخامنشی در نیویورک

در حالیکه نقش برجسته سرباز هخامنشیِ دزدی شده است از تخت جمشید روی پوستر نمایشگاه «هنر کهن» نیویورک حک شده، ولی با پیگیری به موقع، نمایش و فروش این اثر تاریخی در نیویورک متوقف شد.

نمایش و فروش نقش برجسته سرباز هخامنشیِ در نیویورک متوقف شد

کمپانی «هنر کهن، روبرت ویس» که از سال ۱۹۸۶ در عرصه ی فروش آثار هنری کهن در نیویورک فعال هست، نمایشگاهی از ۲۸ اکتبر تا اول نوامبر (۶ تا ۹ آبان) در این شهر برگزار می کند.این نمایشگاه در حالی از امروز (شنبه) شروع به کار می کند که پوستر آن، طرح نقش برجسته سرباز هخامنشی است که به وسیله کشور عزیزمان ایران از فهرست خارج شده است و دیگر در بخش معرفی آثار نمایشگاه و در قسمت «کلاسیک» روی سایتِ این کمپانی وجود ندارد.

عبارات مهم : میراث فرهنگی – میراث فرهنگی
ابراهیم شقاقی، مدیرکل حقوقی شرکت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این زمینه می گوید: براساس آنچه به وسیله معاونت میراث فرهنگی به ما اطلاع داده شد، قرار بود این اثر در یک حراجی به فروش برسد، تنها کاری که توانستیم از وقت اطلاع پیدا کردن از آن انجام دهیم، به فوریت با دفتر مرکز خدمات بین الملل ریاست جمهوری تماس گرفته، وارد مذاکرات شدیم و با دفتر لاهه (مرکز خدمات حقوقی بین المللی) نیز این قضیه را پیگیری کردیم که کمک های زیادی به ما شد، در ادامه از طریق ایمیل مدارک موجود راجع به ی این اثر را فرستادیم.

او با اشاره به وقت کم و در عین حال اختلافِ ساعت و روزِ کار کشور عزیزمان ایران و نیویورک، بیان می کند: با این وجود توانستیم از سوی دادستانی آمریکا حکم توقیف این اثر تاریخی متعلق به کشور عزیزمان ایران که قبل از انقلاب از کشور عزیزمان ایران خارج شده است بود، را بگیریم.

نمایش نقش برجسته سرباز هخامنشی باید با مجوز کشور عزیزمان ایران انجام می شد

وی راجع به روند استرداد این کتیبه ی سرباز هخامنشی نیز توضیح می دهد: باید مدارک تعلق اثر به کشور عزیزمان ایران را بفرستیم و درخواست استرداد کنیم. هرچند این روند معمولا طولانی است و به سرعت انجام نمی شود؛ ولی به هر حال حکم توقف را گرفته ایم، چون نمایش این اثر در آن حراجی یا نمایشگاه باید با مجوز کشور عزیزمان ایران انجام می شد.

او راجع به اصالت این اثر نیز اظهار می کند: صحبت در این زمینه باید به وسیله کارشناسان خبره بررسی شود. از سوی دیگر کسی که قصد دارد چنین اثری را در یک نمایشگاه یا حراجی بگذارد، مدعی است که آن اصل هست؛ رسم است که معمولا در حراجی ها یا نمایشگاه های بین المللی اثر تقلبی قرار نمی دهند، ولی چون کارشناسانِ ما آن را لمس و هنوز بررسی نکرده اند، براساس آن چیزی که آمریکایی ها می گویند کتیبه ی هخامنشی اصل هست، ما نیز اعلام کرده ایم که متعلق به کشور عزیزمان ایران است.

سرباز هخامنشی باید به کشور عزیزمان ایران مسترد شود

شقاقی با تاکید بر این که فروشنده ی اثر مشخص است و سال های قبل از انقلاب به خارج از کشور انتقال یافته شده است و حتی فروش آن غیرقانونی بوده و کشور عزیزمان ایران آن را به فروش نرسانده، بیان می کند: بنابراین با توجه به تعلق این اثر به کشور عزیزمان ایران و براساس کنوانسیون های بین المللی، باید به ما مسترد شود.

به اعتقاد مدیرکل دفتر حقوقی شرکت میراث فرهنگی، بررسی اصالت اثر در مراحل بعدی انجام می شود که باید کارشناسان روی آن نظر دهند و حقوق دانان مدارک خروج غیرقانونی را به دادگاه ارائه کنند و وکیل کشور عزیزمان ایران روند را پیگیری و ادامه دهد تا استردادِ کامل انجام شود.

عکس+ جنجال فروش سرباز هخامنشی در نیویورک

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: isna.ir

واژه های کلیدی: میراث فرهنگی | میراث فرهنگی | نمایشگاه | نیویورک | نمایشگاه | نیویورک | نمایش | سرباز | ایران | برجسته

عکس+ جنجال فروش سرباز هخامنشی در نیویورک

عکس+ جنجال فروش سرباز هخامنشی در نیویورک

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو