افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » پیشگیری از عوارض و اختلالات تیروئید با این ۱۰ گیاه

پیشگیری از عوارض و اختلالات تیروئید با این ۱۰ گیاه

 اگرچه تحقیقات تازه کاملا تاثیر گیاه های دارویی را بر درمان تیروئید تایید نمی‌کنند، ولی این گیاه های می‌توانند جلوی عوارض و اختلالات تیروئید را بگیرند و کارکرد آن را اصلاح ببخشند.

پیشگیری از عوارض و اختلالات تیروئید با این 10 گیاه

اگرچه تحقیقات تازه کاملا تاثیر گیاه های دارویی را بر درمان تیروئید تایید نمی کنند، ولی این گیاه های می توانند جلوی عوارض و اختلالات تیروئید را بگیرند و کارکرد آن را اصلاح ببخشند.

۱۰ گیاه بافایده که کارکرد تیروئید را اصلاح می بخشند

ما در صورتی که بیمار نباشیم، به آسانی عملکرد غده تیروئید در بدن را به فراموشی می سپاریم. این غده کوچک که در زیر گردن ما واقع شده است است نقش مهمی در تنظیم فرایند های متابولیک ما دارد. در صورت عملکرد نامناسب این غده تقریبا تمامی اندام های بدن دچار اختلال می شوند.

عبارات مهم : گیاهان دارویی – درمان گیاهی

اختلالات غده تیروئید به ۳ صورت طبقه بندی می شوند:

تیروئید پرکار
تیروئید کم کار
– بزرگ شدن غده تیروئید

پیشگیری از عوارض و اختلالات تیروئید با این ۱۰ گیاه

متاسفانه اوضاع تیروئید به خاطر مشابهت عوارض آن با دیگر اختلالات بدن به درستی تشخیص داده نمی شود.۳ اوضاع تیروئید هم گاهی عوارض مشابه ای دارند که این هم به پرسشها تشخیص می افزاید.

اگر می خواهید زیاد بدانید : علائم اختلالات تیروئید را بشناسید

به همین علت قبل از هرگونه درمان گیاهی یا غیرگیاهی، بهتر است که تشخیص پزشکی بر روی عوارض و ماهیت ناراحتی روشن شود. در حالی که بعضی از گیاه های باعث اصلاح شرایط می شوند، بعضی ممکن است که جهت تیروئید پرکار خوب باشند و بعضی دیگر جهت تیروئید کم کار.

اثر گیاه های دارویی بر غده تیروئید با داروهای شیمیایی که بر فعالیت این غده تاثیر می گذارد متفاوت هستند. گیاهان دارویی غده تیروئید را تقویت می کنند و فرایند درمان آن را تسهیل می کنند. اگرچه تحقیقات تازه کاملا تاثیر گیاه های دارویی را بر درمان تیروئید تایید نمی کنند، ولی این گیاه های می توانند جلوی عوارض و اختلالات تیروئید را بگیرند و کارکرد آن را اصلاح ببخشند.

۱- گیاه اکیناسه Echinacea

این گیاهی است که جهت تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار بکار می رود و جهت کسانی که تیروئید پرکار یا کم کار دارند بافایده هست. یک متخصص سیستم ایمنی ۲۰ سال است که ریشه اکیناسه را به بیماران خود تجویز می کند و اثرات مثبتی را مشاهده کرده هست.

 اگرچه تحقیقات تازه کاملا تاثیر گیاه های دارویی را بر درمان تیروئید تایید نمی‌کنند، ولی این گیاه های می‌توانند جلوی عوارض و اختلالات تیروئید را بگیرند و کارکرد آن را اصلاح ببخشند.

۲٫ گیاه شیرین بیان

این گیاه جهت برقراری تعادل بین غده های بدن بسیار بافایده است و بیماران تیروئید که از خستگی زحمت می برند از مصرف آن انرژی می گیرند. علاوه بر این، موسسه پزشکی تکزاس موفق به استخراج ماده موثره شیرن بیان در آزمایشگاه شد و متوجه تاثیر ضد سرطان آن در مورد غده تیروئید شد. شیرین بیان جهت درمان بالینی سرطان غده تیروئید و اختلالات آن موثر است.

۳٫ گیاه شیپوری Bugle

تحقیقات سال ۲۰۱۳ تاثیر عصاره شیپوری بر روی ۴۰۳ بیمار با غده تیروئید پرکار را تایید کرد. پژوهشگران تاثیر مثبت آن و اصلاح عوارض بیماران را ثبت کردند و هیچ گونه عوارض جانبی نیز گزارش نشده هست. بخاطر موثر بودن تخم شیپوری در درمان اختلالات ملایم غده تیروئید، بعضی از متخصصان از آن جایگزین داروهای آشنا شده است استفاده می کنند.

۴٫ گیاه اشووغاندا Ashwagandha

این گیاه خاصیت آنتی اکسیدانی نیرومند دارد و مستقیما بر غده تیروئید و ترشحات آن تاثیر دارد. تعادل هورمونی ایجاد می کند و باعث بهبود سیستم ایمنی بدن می شود و در برطرف خستگی و عوارض ضد التهابی هم موثر هست. یک تحقیق در سال ۲۰۱۱ تاثیر این گیاه بر فعالیت های غده تیروئید را مشخص کرده است.

۵٫ گیاه بوکوپا Bacopa

تحقیقات نشان داده اند که بوکوپا می تواند غده تیرویید را جنبش کند و عوارض پرکاری آن را برطرف کند. این گیاه می تواند تراکم هورمونی تیروئید را به میزان ۴۱ درصد تنظیم بکند و عوارض جانبی هم ندارد.

۶٫ گیاه رایگان Eleuthero

این گیاه جهت بیماران تیروئیدی معجزه می کند. سطح هورمون تیروئید را تنظیم کرده و با ماده موثره خود عملکرد عادی آن را باعث می شود.

۷٫ گیاه بلادراک Bladderwrack

به غیر از تیرویید پرکار، این گیاه تاثیرات دیگری بر سلامت عمومی بدن دارد. این گیاه دریایی مقدار زیادی ید دارد که می تواند باعث تحریک غده تیروئید شود. این گیاه عملکرد عادی تیروئید را باز می گرداند و به کوچک شدن آن کمک می کند. ترشحات هورمون تیروئید را زیاد کردن داده و به این ترتیب با بیماری های آن مقابله می کند. در حالیکه از این گیاه جهت درمان اختلالات تیروئید استفاده می شود، ولی هنوز به درستی راجع به نحوه کارکرد آن اطلاعات دقیقی وجود ندارد.

پیشگیری از عوارض و اختلالات تیروئید با این ۱۰ گیاه

۸٫ گیاه پنبه دانه Flaxseed

این گیاه از نظر اسید های چرب پایه، به ویژه امگا۳ بسیار غنی است و جهت سلامت تیروئید بسیار بافایده هست. بنا بر تحقیق مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، مصرف غذاهای غنی از امگا۳ به تولید هورمون های تیروئید کمک می کنند و جلوی اختلالات تیروئید را می گیرند.

۹٫ گردوی سیاه Black Walnut

به غیر از غذاهای دریایی، گردوی سیاه هم سرشار از ید هست. تحقیقات نشان می دهد که ید یک ماده اساسی در سلامتی و عملکرد غده تیروئید هست. علاوه بر این کمبود ید می تواند باعث خستگی مزمن، افسردگی، اختلال ذهنی و گواتر بشود.

۱۰٫ گیاه بادرنجبویه Lemon Balm

این گیاه از خانواده نعناع است و جهت غده تیروئیید بسیار بافایده هست. تحقیقات نشان می دهد تیروئید پرکار با مصرف این گیاه به حالت عادی باز می گردد و تولید هورمون های تیروئید و عوارض ناشی از آن را کم کردن می دهد.


گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:jamejamonline.ir


 اگرچه تحقیقات تازه کاملا تاثیر گیاه های دارویی را بر درمان تیروئید تایید نمی‌کنند، ولی این گیاه های می‌توانند جلوی عوارض و اختلالات تیروئید را بگیرند و کارکرد آن را اصلاح ببخشند.

واژه های کلیدی: گیاهان دارویی | درمان گیاهی | هورمون ها | تیروئید | سلامتی | تیروئید | تحقیقات | پزشکی | سیستم | سلامت | تنظیم

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو