گنج هائی که در قلب هستند ، قابل سرقت نیستند.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » نظام تولید با قیمت سود۱۵- ۲۰ درصد امکان فعالیت ندارد ، بانک مرکزی دست از سیاسی‌کاری بردارد

نظام تولید با قیمت سود۱۵- ۲۰ درصد امکان فعالیت ندارد ، بانک مرکزی دست از سیاسی‌کاری بردارد

بانک مرکزی باید سازوکارهایی در جهت حمایت از تولید داشته و بتواند دست از سیاسی کاری بردارد و توان خود را بر تخصص گرایی پیشه کند.

نظام تولید با قیمت سود15- 20 درصد امکان فعالیت ندارد ، بانک مرکزی دست از سیاسی‌کاری بردارد

به گزارش خبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، نسبت نظام بانکی و فعالیت‌های تولید از مهترین مباحث اقتصادی در کشور به حساب می آید به همین علت محیط زیست بانک محور اقتصاد ایران، نقش پررنگی در اقتصاد دارند ولی با وجود گزارش‌های مسوولان بانک مرکزی مبنی بر حمایت آنها از مشوق های بخش تولیدی بانک‌ها، کارها موثری در جهت رونق فعالیت های مولد اقتصاد نمی‌بینیم.

افزایش منابع مالی بانک ها و از بین بردن بروکراسی های اداری در روند پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی، مهمترین خواسته فعالان اقتصادی است که بارها در نشست با مسوولان دولتی و روسای بانک مرکزی مطرح شده است هست، درصورتی که به نظر می‌رسد، برنامه‌ای عملی و کارا از طرف بانک مرکزی جهت این مهم ارائه نشده و این حوزه به دست فراموشی سپرده شده است است.

اقتصاد ما بانک‌محور است و بانک‌ها نسبتی با تولید ندارند

روح الله بیگی اقتصاددان و عضو کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه ،گفت: نظام بانکی ، تعطیل کننده فعالیت های تولیدی هست، آیا که این سیستم، یک بیماری سنگین را بر پیکره کارخانه ها وارد کرده است.

نظام تولید با قیمت سود۱۵- ۲۰ درصد امکان فعالیت ندارد ، بانک مرکزی دست از سیاسی‌کاری بردارد

وی درمورد عدم منطق بودن راه تولید با مسیر بانک‌ها گفت: سیستم نظام بانکی، نه تنها هم‌راستایی با نظام اقتصادی ندارد، بلکه این فعالیت ها مانعی بر سرراه بخش تولید شده است هست، درحالی که نجات جامعه ما در گرو بها بخشیدن به آنهاست و این امر، با پرداخت تسهیلات رونق می‌گیرد.

بیگی در مورد تفاوت نظام بانکی در کشور عزیزمان ایران و دنیا افزود: در تمام دنیا، سود در سرمایه‌گذاری بخش‌های مولد است ولی اوضاع کسب‌وکار در کشور عزیزمان ایران باعث شده است تا بانک‌ها در جهت کسب سود زیاد در بخش‌های غیرمولد سرمایه‌گذاری کنند و تزریق منابع ازسوی دولت، تنها در مقطع کوتاهی باعث رونق شود.

این اقتصاددان با تاکید بر نقش دولت و مجلس در رونق فعالیت های تولیدی گفت: مجلس و دولت می‌توانند به تولیدها کمک کنند، درحالی که دولت با کم کردن از حجم بروکراسی پیچیده، موانع را از سر راه تولید برطرف کرده و بانک مرکزی توجه خود را به فعالیت های تولید محور بانک ها معطوف می کند.

وی با تشریح ناکارآمدی نظام بانکی در حمایت از بخش مولد اقتصاد گفت: تولید، نوآوری و اشتغال اسیر بانک‌ها شده است است و مقصر اصلی، بانک‌ها نیستند بلکه ایراد از آنجاست که ساختار نظام اقتصادی کشور، برپایه سود و ربا تنظیم شده است و این ایراد در نظام اقتصادی به حدی است که مدیران استانی، اختیاری در پرداخت تسهیلات و وثایق ندارند که البته این امر با منطق تولدمحور اقتصاد سازگار نیست.

بانک مرکزی باید سازوکارهایی در جهت حمایت از تولید داشته و بتواند دست از سیاسی کاری بردارد و توان خود را بر تخصص گرایی پیشه کند.

روح الله بیگی در آخر با برشمردن رسالت بانک مرکزی در تولید محور کردن فعالیت‌های بانکی، گفت: اقتصاد، بانک محور است و بانک ها تحت مدیریت بانک مرکزی باید در فعالیت های تولیدی نقش داشته باشند،درحالی که بانک مرکزی باید سازوکارزهایی در جهت حمایت از تولید داشته باشد که البته این امر محقق نمی شود مگر آنکه دست از سیاسی کاری برداشته و به تخصص گرایی توجه کنند.

به گفته وی،نظام تولید با قیمت سود۱۵- ۲۰ درصد امکان فعالیت نداشته و از سویی محدود بودن توان اعتباری بانک ها جهت حمایت از فعالیت های تولید، فعالیت های مولد اقتصاد را با مسئله مواجه کرده است.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: اقتصاد | تسهیلات | اقتصادی | مرکزی | سیستم | ایران | فعالیت | اقتصاد

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو