كسي كه هرگز تحت فشار نزيسته باشد، آزادي را لمس نمي كند.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » علائم و عوارض و تفاوتش با دیسک کمر/ روماتیسم ستون فقرات

علائم و عوارض و تفاوتش با دیسک کمر/ روماتیسم ستون فقرات

روماتیسم ستون فقرات یک بیماری مزمن و التهابی است که علائم آن درد و خشکی عضلات است. روماتیسم ستون فقرات بیش از همه ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می دهد.

علائم و عوارض و تفاوتش با دیسک کمر/ روماتیسم ستون فقرات

روماتیسم ستون فقرات یک بیماری مزمن و التهابی است که علائم آن درد و خشکی عضلات است.روماتیسم ستون فقرات بیش از همه ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می دهد.

تفاوت بین روماتیسم ستون فقرات و دیسک کمر

دکتر محسن سروش دبیر انجمن روماتولوژی ایران، با اشاره به شباهت روماتیسم ستون فقرات و دیسک کمر گفت: توجه به علائم این دو بیماری و تمایز آنها جهت درمان صحیح و پیشگیری از بروز عوارض بسیار حائز اهمیت هست.

عبارات مهم : ستون فقرات – استراحت
تفاوت عمده ای که بین روماتیسم ستون فقرات و دیسک کمر وجود دارد این است که روماتیسم ستون فقرات یک بیماری مزمن است و اینطور نیست که بیمار مانند دیسک کمر دچار یک حمله و بعد از چند هفته مسئله او برطرف و دچار عود مجدد شود. روماتیسم ستون فقرات به گونه ای است که در زیاد موارد ابتدا درد شروع می شود و این درد پیشرونده است و مرتبط به سمت اندام های بالایی حرکت می کند، بیمار در وقت بیدار شدن از خواب دچار مسئله است و احساس خشکی در اندام ها می کند، خشکی که طولانی مدت است و حداقل یک ساعت طول می کشد. همچنین شرایط بیمار با فعالیت، کمی بهتر می شود ولی در شروع حرکت، مجدد درد دارد و در حالت استراحت به خاص استراحت های شبانه درد دارد.

ولی افرادی که دیسک کمر دارند، این دردها را کمتر احساس می کنند. همچنین حملات درد دیسک کمر با روماتیسم ستون فقرات متفاوت هست، دردهای ستون فقرات در اثر روماتیسم در ناحیه کمر منتشر شدن به ناحیه باسن است و معمولا هم دوطرفه است در حالی که در دیسک کمر معمولا انتشار درد از یک طرف راست یا چپ شروع می شود و از کنار یا پشت پا تا ناحیه ران یا ساق پا ادامه می یابد.

اینها تمایزات بین روماتیسم ستون فقرات و دیسک کمر است که می توان در تشخیص از آنها استفاده کرد. بااهمیت ترین روش آشنایی و تمایز این دو بیماری از طریق معاینه است و بعد از آن از طریق آزمایش های بالینی، رادیوگرافی و تصویربرداری می توان تشخیص را قطعی کرد.

شیوع روماتیسم ستون فقرات

طبق مطالعه صورت گرفته شیوع این بیماری یک در هزار نفر هست. روماتیسم ستون فقرات زیاد در سنین پایین (حدود ۲۰ سالگی) بروز می یابد و شیوع آن در جوانان و مردان زیاد است. ولی تشخیص آن در سنین حدود ۳۰ سالگی محقق می شود، لیکن زیاد افراد دیر به دکتر مراجعه می کنند.

علائم و عوارض و تفاوتش با دیسک کمر/ روماتیسم ستون فقرات

عوارض روماتیسم ستون فقرات

تشخیص دیرهنگام این بیماری باعث پیشرفت بیماری شده است و خشکی و جمود در ستون فقرات ایجاد می کند و با گذشت وقت باعث دفرمه شدن و خمیدگی ستون فقرات و محدودیت در حرکات کمری می شود.

روماتیسم ستون فقرات

روماتیسم ستون فقرات (اسپوندیلیت آنکیلوزان) یک بیماری مزمن و التهابی است که علائم آن درد و خشکی عضلات هست. این بیماری بیش از همه ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می دهد و موجب خشکی و اسپاسم کمر، خمیده شدن ستون فقرات و درد هنگام نشستن و خم شدن می شود. این بیماری همچنین می تواند سایر مفاصل بدن را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

دیسک کمر

هر انسان ۲۶ مهره در ستون فقرات خود دارد. مهره ها به وسیله صفحات انعطاف پذیری به نام دیسک بین مهره ای از یکدیگر جدا می شوند. اگر بنا به دلایلی دیسک از قسمت عقبی خود دچار بیرون زدگی یا فتق شود، این قسمت بیرون زده روی نخاع یا رشته های نخاع فشار وارد می کند و باعث بروز درد در ناحیه کمر منتشر شدن به پاها می شود.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:irna.ir

روماتیسم ستون فقرات یک بیماری مزمن و التهابی است که علائم آن درد و خشکی عضلات است. روماتیسم ستون فقرات بیش از همه ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می دهد.

واژه های کلیدی: ستون فقرات | استراحت | روماتیسم | بیماری | عضلات | سلامت | اندام | احساس

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو