آیا او (خدا) برای بنده اش کافی نیست؟ (قران کریم)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » سهم کشورهای اسلامی از میزان تولید ناخالص چه میزان است؟ ، واکاوی ظرفیت های بالقوه اقتصادی دنیا اسلام

سهم کشورهای اسلامی از میزان تولید ناخالص چه میزان است؟ ، واکاوی ظرفیت های بالقوه اقتصادی دنیا اسلام

ارزش توانمندی اقتصادیِ دنیا اسلام، معادل ۷/۵ دلار برآورد می شود،رقمی که با هم افزایی هر چه زیاد جوامع اسلامی، منشاء توفیقات بسیاری خواهد بود.

سهم کشورهای اسلامی از میزان تولید ناخالص چه میزان است؟ ، واکاوی ظرفیت های بالقوه اقتصادی دنیا اسلام

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، ارزش و توانمندی اقتصادی دنیا اسلام بیش از هفت و نیم تریلیون دلار برآورد می شود، عدد و رقمی که اقتصاد جوامع اسلامی را بعد از چین و ایالات متحده در رتبه سوم دنیا نشانده هست. به واقع قاره سبز که تجربه رنسانس و انقلاب صنعتی را نیز پشت سر گذاشته و مملو از فناوری ها و تکنولوژی های روز جهانی هست، در ارزیابی ها، پایین تر از پتانسیل اقتصادی دنیا اسلام قرار می‌گیرد.

از میزان ذخایر طلا و نقره چشمگیر تا غنای بالای منابع نفتی و گازی

نفت و گاز، از نمونه منابعی به شمار می رود که جذابیت های خاص آن جهت تمامی کشورهای دنیا اعم از توسعه یافته و در حال توسعه بی نظیر هست. با عنایت به سهم ۴۱ درصدی نفت و ۳۶ درصدی منابع گازی در کشورهای اسلامی می توان به عمق مداخله کشورهای امپریالیسم و استعمارگر در این حوزه استراـژیک پی برد.

تجربه جنگ های متعدد، تزریق افکار تجزیه طلبانه، ایجاد اختلاف و انشقاق در صفوف مسلمین، همگی دال بر وقت های اقتصادی بی شماری است که دندان طمع جوامع غربی را جهت حوزه مذکور تیز نگه می دارد. وقت ها و توانمندی های دنیا اسلام تنها به نفت و گاز یا زغال سنگ خلاصه نمی‌شود و این عنوان با نیم نگاهی به ذخایر طلا و نقره دنیا به عنوان ارزنده ترین فلزات ملموس تر می شود.

سهم کشورهای اسلامی از میزان تولید ناخالص چه میزان است؟ ، واکاوی ظرفیت های بالقوه اقتصادی دنیا اسلام

آنچنان که تحقیقات و بررسی های انجام شده است نشان می دهد، ازبکستان، سودان، اندونزی، قزاقستان و مالی از غنی‌ترین منابع طلای دنیا برخوردار هستند. به موازات طلا، در بخش نقره نیز ثروتی بسیار در این حوزه جغرافیایی نهفته هست، ظرفیتی که کشورهای قزاقستان، مراکش، ترکیه، اندونزی و ازبکستان، پیشقراول آن هستند.

تاملی بر ضریب صادرات و واردات در دنیا اسلام

یکی از مولفه های حائز اهمیت در برآوردِ توانمندی های اقتصادی کشورهای دنیا به میزان ضریب صادرات و واردات آن معطوف می شود. این عرصه از حوزه هایی به شمار می رود که در صورت هدفمندی و همگرایی هر چه زیاد جوامع اسلامی، نقطه ای تعیین کننده در جهش اقتصادی کشورهای اسلامی به شمار می رود.

بدون تردید، جمعیت انبوه و موجود در دنیا اسلام، بازاری جالب جهت کشورهای صنعتی و پیشرفته دنیا به شمار می رود، بنابراین بخش قابل توجهی از تولیدات جوامع غربی با نشانه تامین نیازهای داخلی کشورهای اسلامی، تعریف طراحی و عملیاتی می شود.

در میان کشورهای واردکننده در دنیا اسلام، امارات بیشترین سهم واردات را به خود اختصاص داده که البته این به معنای مصرف و توزیع تمامی اقلام و محصولات وارداتی در بازار داخلی این کشور عربی و شیخ نشین نیست، بلکه سهم عمده ای از این واردات از مرکزیت امارات به مقاصد دیگری در دنیا اسلام باز توزیع و انتقال داده می شود.

ارزش توانمندی اقتصادیِ دنیا اسلام، معادل ۷/۵ دلار برآورد می شود،رقمی که با هم افزایی هر چه زیاد جوامع اسلامی، منشاء توفیقات بسیاری خواهد بود.

بعد از امارات، ترکیه، مالزی، عربستان، اندونزی، ایران، مصر، پاکستان، نیجریه و الجزایر بیشترین واردات کالا را در میان جوامع اسلامی به خود اختصاص داده اند. در حوزه صادرات نیز با عنایت به نقش تجاری امارات در بازار اقتصادی خاورمیانه و دنیا اسلام، رتبه نخست مشمول این کشور می شود و سپس عربستان، مالزی، اندونزی، ترکیه، ایران، قطر، نیجریه،کویت و عراق در رتبه های بعدی قرار می‌گیرند.

تنزل سطح ذخایر خارجی در جوامع اسلامی

از ذخایر خارجی، به عنوان تکیه گاهی موثر در مقابله با نوسانات و تلاطمات اقتصادی یاد می شود . به واقع کارکرد این ظرفیت به مثابه بعد اندازی است که یک فرد آن را به عنوان اندوخته‌ای جهت روز هرگز نادیده می‌گیرد تا در مواقع لزوم از آن بهره جوید. یکی از شاخص های بررسی و سنجش توانمندی اقتصادی کشورهای دنیا با عنایت و توجه به میزان بدهی خارجی و مقدار ذخایرِ موجود خارجیِ برخوردار از آن،ارزیابی می شود.

محمد صادقی،کارشناس حوزه اقتصادی در گفتگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی با اشاره به سیر صعودی و افزایشی بدهی خارجی در جوامع اسلامی، اظهار کرد: بر اساس گزارش‌ها، میزان بدهی دنیا اسلام در سال ۲۰۱۴، حدود یک و نیم تریلیون دلار برآورد شده است که البته به احتمال بسیار نیرومند در سال های بعد نیز این روند رو به رشد بوده است.

وی افزود: در بخش ذخایر خارجی نیز،کل ذخایر مذکور در دنیا بیش از ده و نیم تریلیون دلار برآورد می شود که یک و نیم تریلیون دلار از این میزان ، از آنِ کشورهای اسلامی است.

صادقی بیانکرد: ذخایر خارجی، عنصری حائز اهمیت در جلوگیری از تزلزل و لغزش اقتصادی کشورها در برابر طوفان‌ها و تکانه‌های شدید اقتصادی به شمار می رود که متاسفانه جوامع اسلامی از این حیث نسبت به گذشته افت کرده اند.

کارشناس پرسشها اقتصادی گفت: درصد مجموع ذخایر کشورهای عضو شرکت همکاری اسلامی در برابر کشورهای در حال توسعه، در بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ قریب به دو درصد کم کردن داشته که از این حیث باید کشورهای اسلامی تدابیر مورد نیاز را اتخاذ کرد.

سهم کشورهای اسلامی از میزان تولید ناخالص چه میزان است؟ ، واکاوی ظرفیت های بالقوه اقتصادی دنیا اسلام

سهم کشورهای اسلامی از میزان تولید ناخالص جهانی چه میزان است؟

صادقی با اشاره به لزوم تقویت و زیاد کردن هر چه زیاد تولید ناخالص ملی در جوامع اسلامی به عنوان یکی از مولفه های حائز اهمیت در توسعه اقتصادی گفت: در صورت زیاد کردن تولید ناخالص در تمامی کشورهای این حوزه (جهان اسلام)، سرعت پیمایش شکوفایی اقتصادی تسریع خواهد شد.

وی افزود:کل میزان تولید ناخالص جهان در سال ۲۰۱۶، رقمی معادل ۷۳۹۶۲ میلیارد دلار بوده که سهم کشورهای اسلامی ازاین میزان، تنها ۶۳۶۸ میلیارد دلار برآورد شده است که با این اوصاف ، قریب به ۹ درصد از تولید ناخالص از کل میزان جهانی متعلق به جوامع اسلامی است.

کارشناس حوزه اقتصادی تصریح کرد: البته جهت دستیابی به تصویری براق و روشن تر از فراز و فرودهای مرتبط با این امر باید بازه زمانی هر چه بیشتری را مورد بررسی قرار دهیم.

وی افزود: در سال های گذشته ( پیش از۲۰۱۶)، اوضاع مطلوبی در این خصوص در جوامع اسلامی حاکم نبوده و نشیب های این عرصه زیاد از فرازهای آن به نظر می رسد، ولی از سال ۲۰۱۶ تاکنون، توفیقاتی در این خصوص حاصل شده است و نمودارهای موجود، موید زیاد کردن نسبی موفقیت ها در این بخش بوده که اگرچه محدود است ولی نوید بخش به نظر می رسد و با عنایت به آینده نگری کارشناسان اقتصادی صندوق بین المللی پول، احتمال تجربه رشد ۴ درصدی در سال ۲۰۱۷ دور از ذهن نیست.

ارزش توانمندی اقتصادیِ دنیا اسلام، معادل ۷/۵ دلار برآورد می شود،رقمی که با هم افزایی هر چه زیاد جوامع اسلامی، منشاء توفیقات بسیاری خواهد بود.

صادقی گفت: از نظر سرانه تولید ناخالص آحاد و افراد ساکن در کشورهای اسلامی، از سال ۲۰۱۱ تا سال ۲۰۱۵ ، میزان مذکور از ۸۹۸۸ دلار به بیش از ۱۰۲۴۰ دلار زیاد کردن داشته که این نشان از تغییراتی است که در سال های اخیر در صحنه اقتصادی جوامع اسلامی ظهور داشته است.

تفاهم و همگرایی جوامع اسلامی،معادلات اقتصادی دنیا را به هم می ریزد

با عنایت به تهدیدها و فرصت‌های اشاره شده است ،در صورت همسویی و همگرایی هر چه زیاد کشورها و جوامع مسلمان جهان، شاهد گشوده شدن فصلی نو در عرصه اقتصادی منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و حتی سر تا سر پهنه جغافیایی دنیا خواهیم بود.

منابع انرژیک، ذخایر نفتی، فرصت‌های اقتصادی، بازار پهناور موجود در دنیا اسلام، نیروی انسانی زبده و کارآمد، جمعیت انبوه و…از مولفه‌هایی است که با عجین شدن به فناوری روز و تکنولوژی‌های کارآمد، سمت و سوی معادلات اقتصادی دنیا را عوض کردن خواهد داد.

در این میان،کشور کشور عزیزمان ایران به فراخور موقعیت استراتژیک، منابع نفتی و گازی و نفوذ منطقه ای خاص به خود، از اهمیت خاص تری برخوردار است و در صورت شکوفایی و توسعه اقتصادی این مرز و بوم، به طور یقین ضرب موزیک اقتصادی دیگر کشورهای مسلمان نیز دچار تغییراتی خواهد شد، تغییراتی که حصول آن مستلزم ایمن تر شدن اقتصاد، فاصله گرفتن از نفت و زیاد کردن و تقویت بنیه تولید داخلی و جذب هر چه زیاد سرمایه گذاری های خارجی هست، سرمایه‌گذاری‌هایی که نباید از حوزه پاریس، لندن، بروکسل و یا دیگر کشور های اروپایی سوق پیدا کند و با تفاهم هر چه زیاد در میان جوامع اسلامی، می‌توان در سایه همکاری افزون تر، ضریب حصول توفیقات را دو چندان کرد.

سهم کشورهای اسلامی از میزان تولید ناخالص چه میزان است؟ ، واکاوی ظرفیت های بالقوه اقتصادی دنیا اسلام

گزارش: ناصر رمضانی

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: واردات | امارات | وارداتی | اقتصادی | منابع | خارجی | اسلام | اسلامی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو