هر برادری که از منافع برادر خود مانند نفع خویش حمایت کرد به کار خود سامان داده است (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » بلایی به نام ذرات معلق در هوای تهران

بلایی به نام ذرات معلق در هوای تهران

یوسف رشیدی:اگر شما به اطلاعات آرشیوی قبل از سال ۸۰ برگردید می‌بینید که در آن وقت مبحثی به نام آلودگی سرب درهوای پایتخت کشور عزیزمان ایران مطرح بوده

بلایی به نام ذرات معلق در هوای تهران

یوسف رشیدی:اگر شما به اطلاعات آرشیوی قبل از سال ۸۰ برگردید می بینید که در آن وقت مبحثی به نام آلودگی سرب درهوای پایتخت کشور عزیزمان ایران مطرح بوده و امروز دیگر نیست. یعنی این مسئله برطرف شده است است.

ذرات معلق در هوای تهران

ما سرب را از هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران از بین بردن کردیم و مسئله سرب در هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران برطرف شد. در همان وقت در دهه ۸۰ یکی از شاخصه های آلودگی هوا مونوکسید کرین بود که اكنون در هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران اصلا دیده نمی شود آیا كه استانداردها اعمال و شرایط بهتر شد.

عبارات مهم : حمل و نقل عمومی – وزارت بهداشت
اما در حال حاضر ما با ذرات معلق كمتر از دو و نیم میکرون روبه رو هستیم که ایجاد آن دو علت طبیعی دارد. این ذرات که درجه آلودگی هوا را بالا می برد، ذرات معلق ثانویه هستند که بخش زیادی از آنها در اتمسفر تولید می شود. یعنی هیدروکربن های نسوخته با اکسیدهای ازت دار در اتمسفر با هم ترکیب می شوند و ذرات معلق را تولید می کنند.

این ذرات هر لحظه در هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران وجود داشته ولی متاسفانه سیستم هایی جهت اندازه گیری آنها نداشته ایم و حالا خودش را نشان می دهد. البته هنگامی که ذرات سرب در هوا وجود دارد دیگر این ذرات خودشان را کمتر نشان می دهند و حالا که ذرات سرب از بین رفته ما شاهد هستیم که چقدر ذرات معلق در هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران وجود دارد. باید منشا آنها را از بین ببریم.

یکی از راهکارهای راحت آن، این است که روی خودروها فیلترهای دودی راه اندازی کنیم. جهت از بین بردن هیدروکربن های نسوخته هم می شود با اصلاح کیفیت سوخت این کار را انجام داد. مورد دیگر اجرای طرح کهاب در پمپ بنزین ها است كه یکی از نکات بسیار مهم در کنترل آلودگی هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. اگر بخواهیم خیلی راحت این عنوان را بگوییم این است که ما دو مصوبه در این باره داریم و اگر اجرا شود به طور کامل می تواند آلودگی هوا را کنترل کند. این مصوبه ها یکی در سال ۹۵ و دیگری در سال ۹۳ نوشته شده است هست. زیرساخت های آن هم در کشور وجود دارد.

این تصویب نامه ها خلاصه ای از تجارب موفق کشورهای موفق دنیاست. دراین مصوبه نامه به وظایف وزارت کشور در مبحث خودروهای در حال حرکت اشاره شده است هست. تعویض کاتالیزگر (کاتالیست) خودروهای عمومی درون شهری باید تحت نظارت شرکت حفاظت محیط زیست و از طریق شهرداری ها باشد.

استفاده از صافی (فیلتر) ذرات جهت خودروهای دیزلی سنگین و خودروهای عمومی درون شهری از طریق شهرداری ها نیز بر عهده وزارت کشور است و جهت خودروهای برون شهری بر عهده وزارت راه و شهرسازی؛ تحت نظارت شرکت حفاظت محیط زیست هست. از سوی دیگر ایجاد ساختار یکپارچه معاینه فنی با بهره گیری از زیرساخت های الکترونیکی و انطباق با اطلاعات معاونت راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی کشور عزیزمان ایران به منظور اعمال مقررات، به طور یکسان بر عهده وزارت کشور از طریق شهرداری ها و معاونت راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی و تحت نظارت شرکت حفاظت محیط زیست است.

ازموارد دیگر این مصوبه نامه، ارائه برنامه اجرایی نوسازی ناوگان فرسوده حمل و نقل عمومی درون کلانشهرها با همکاری وزارت کشور از طریق شهرداری ها و وزارت صنعت، معدن و تجارت تحت نظارت شرکت حفاظت محیط زیست هست. ولی در این مصوبه نامه به وظایف وزارت کشور هم اشاره شده است است.

از میان آنها می توان به زیاد کردن سرانه فضای سبز در شهرها و حریم آنها به میزان مندرج در طرح جامع از طریق شهرداری ها و تحت نظارت شرکت حفاظت محیط زیست اشاره کرد. از وظایف معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در مبحث منابع ساکن نیز می توان به مبحث کنترل آلودگی ناشی از سامانه های (سیستم های) گرمایش و سرمایشی (خانگی و تجاری) و هوشمند سازی موتورخانه ها؛ با همکاری وزارتخانه های نفت، کشور، شرکت ملی استاندارد ایران؛ تحت نظارت شرکت حفاظت محیط زیست اشاره کرد.

از موارد دیگری که دراین مصوبه نامه آمده هست، وظایف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مبحث آموزش و اطلاع رسانی جهت کنترل آلودگی هوای پایتخت کشور عزیزمان ایران هست. استفاده از مباحث مرتبط با آلودگی هوا در محتوای درسی مقاطع تحصیلی متفاوت با همکاری شرکت حفاظت محیط زیست با همکاری وزارت آموزش و پرورش تحت نظارت شرکت حفاظت محیط زیست باید رعایت شود.

همچنین پایش امراض و فوت منتسب به آلودگی هوا به صورت سالیانه تحت نظارت شرکت حفاظت محیط زیست باید رعایت شود. البته اطلاع رسانی نیز یکی از وظایف وزارت آموزش و پرورش در مبحث آموزش عنوان شده است هست. آموزش و پرورش باید مباحث مرتبط با آلودگی هوا را در محتوای درسی مقاطع تحصیلی متفاوت با همکاری شرکت حفاظت محیط زیست و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تحت نظارت شرکت حفاظت محیط زیست وارد كند.

بلایی به نام ذرات معلق در هوای تهران

گردآوری: گروه خبر سيمرغ
seemorgh.com/news
منبع: سلامت نیوز

واژه های کلیدی: حمل و نقل عمومی | وزارت بهداشت | آلودگی هوا | هوای پایتخت | وزارت کشور | شهرداری | آلودگی | زیرساخت | کنترل | ایران | آموزش

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو