افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » مگس‌ پران چشم چیست؟ و درمان مگس‌ پران چشم

مگس‌ پران چشم چیست؟ و درمان مگس‌ پران چشم

علل و راه‌حل یکی از پرسشها مرسوم بینایی در دوران سالمندی به نام مگس پران چشم که گاهی بسیار آزاردهنده است.

مگس‌ پران چشم چیست؟ و درمان مگس‌ پران چشم

علل و راه حل یکی از پرسشها مرسوم بینایی در دوران سالمندی به نام مگس پران چشم که گاهی بسیار آزاردهنده است.

یکی از مشکلاتی که ممکن است با زیاد کردن سن در بینایی پیدا شود، مگس پران هست؛ یعنی دیدن رشته ها، قطعات و ذرات نامشخصی که در سراسر میدان بینایی معلق هستند. مگس پران معمولا فقط اندکی آزاردهنده است و در طول وقت فرد به آنها عادت می کند یا ممکن است مگس پران به کلی ناپدید شود، ولی در بعضی سالمندان مگس پران با بینایی تداخل می کند و تمرکز فرد را به هم می زند.

عبارات مهم : عمل جراحی – جراحی

مگس پران چشم Floater چیست؟

ماده ژله مانندی به نام زجاجیه مرکز کره چشم از پشت عدسی تا شبکیه را اشغال می کند. ساختمان زجاجیه از شبکه اسفنج مانند و رشته های بسیار ظریفی تشکیل شده است که همراه با آب و مواد محلول حالتی شبیه سفیده تخم مرغ پیدا می کند. با زیاد کردن سن این رشته ها ضخیم می شوند و در بعضی قسمت ها به هم می چسبند و توده های متراکمی ایجاد می کنند. از طرف دیگر، ماده زمینه ای زجاجیه هم با زیاد کردن سن سیال تر می شود. خرده ریزهای حاصل از این تغییرات داخل زجاجیه شناور می شوند و هنگامی که در مسیر نور ورودی به چشم ها قرار می گیرند، مگس پران ایجاد می کنند. اگر به یک بعد زمینه درخشان و یکنواخت مانند آسمان آبی خیره شوید، می توانید راحت تر این مگس پران ها را تشخیص دهید.

اغلب مگس پران ها کوچک هستند و اختلالی در بینایی ایجاد نمی کنند، ولی یک نوع مگس پران به نام “حلقه ویس” بزرگ تر و به شکل حلقه هست. این نوع مگس پران نسبت به سایر مگس پران ها بیشتر بینایی را مختل می کند. این نوع بزرگ تر مگس پران هنگامی ایجاد می شود که زجاجیه که به طور طبیعی روی پرده شبکیه در پشت چشم تکیه دارد، از شبکیه جدا می شود.

مگس‌ پران چشم چیست؟ و درمان مگس‌ پران چشم

درمان مگس پران چشم

در مواجهه با مگس پران دو کار می توان کرد؛ یکی اینکه آنها را نادیده گرفت و دیگری اینکه در موارد شدید و مختل کننده بینایی از جراحی استفاده کرد. جراحی که جهت این مقصود انجام می شود، “ویترکتومی” نام دارد که در آن جراح این ژل را همراه خرده ریزهای درون آن از پشت چشم برمی دارد. این جراحی موثر هست، ولی خطراتی هم دارد، ازجمله افزایش احتمال دچار شدن به کاتاراکت یا آب مروارید (کدر شدن عدسی) و جدا شدن شبکیه. پزشکان معمولا به عنوان آخرین شیوه در مواردی که مگس پران دید را به شدت مختل کرده باشد، به این جراحی متوسل می شوند.

درمان مگس پران با لیزر

یک روش درمانی دیگر که جهت مگس پران مطرح بوده، عمل جراحی با لیزر YAG است که به آن “ویترئولیز YAG”می گویند. در این روش تابش لیزر با ایجاد گرما باعث بخار شدن خرده ریزهای ایجاد کننده مگس پران می شود.این عمل جراحی بحث برانگیز بوده هست، به این علت که بعضی پزشکان از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی بدون اینکه شواهد محکمی راجع به ایمنی و تاثیربخش بودن آن وجود داشته باشد، آن را عرضه کردند.

نتایج یک تحقیق تازه در دانشگاه هاروارد نشان داد ویترئولیز YAG نیاز به بررسی بیشتری دارد. پژوهشگران در این تحقیق ۵۲ نفر را که دچار مگس پران از نوع “حلقه ویس” بودند، به طور اتفاقی به دو گروه تقسیم کردند؛ یک گروه تحت عمل جراحی ویترئولیز YAG قرار گرفتند و گروه دیگر درمان لیزری دروغین دریافت کردند. ۶ ماه بعد، ۵۳ درصد از بیماران در گروه YAG بهبودی قابل توجه یا کامل گزارش کردند، در حالی که در گروه درمان دروغین هیچ بهبودی گزارش نشد.

این بررسی تازه از این لحاظ مهم است که جهت نخستین بار به صورت کارآزمایی کنترل شده است تصادفی شده است انجام شده است که استاندارد طلایی جهت آزمایش تاثیربخشی درمان های تازه هست. این نتیجه های همچنین از این لحاظ ارزشمند است که درمان لیزری باعث هیچ پارگی یا آسیب شبکیه در بیماران در طول دوره ۶ ماه پیگیری نشده بود. پژوهشگران می گویند نتیجه های این تحقیق امیدوارکننده است، اما جهت نتیجه گیری قاطع در این مورد بررسی های بیشتری مورد نیاز است.

به گفته منتقدان، این بررسی فقط مشمول بر افراد یک نوع مگس پران (حلقه ویس) بوده بنابراین تاثیربخشی این شیوه درمانی روی انواع مرسوم تر مگس پران هنوز باید تعیین شود.

چه باید کرد؟

پژوهشگران دانشگاه هاروارد معتقدند تا زمانی که شواهد محکم تری راجع به تاثیربخشی و بی عارضه بودن درمان مگس پران با لیزر YAG – در حال حاضر چند کارآزمایی بالینی در این مورد در حال انجام است-، وجود ندارد، بهترین گزینش نادیده گرفتن مگس پران ها و صرفا مواظبت از لحاظ ظهور ناگهانی مگس پران های تازه است که در این صورت باید به پزشکتان اطلاع دهید. از طرف دیگر، اگر مجموع رشته ها، قطعه ها و سایر خرده ریزهای ایجادکننده مگس پران واقعا بینایی تان را مختل می کنند و مانع انجام فعالیت های روزانه یا کارتان می شوند، باید با مشورت با پزشکتان سودمندی های جراحی و خطرات احتمالی آن را سبک و سنگین کنید و تصمیم بگیرید.

مگس پران هایی که باید جدی گرفته شوند

یک عارضه وخیم تر که ممکن است با مگس پران معمولی اشتباه شود، جداشدگی یا پارگی شبکیه هست. در این حالت یک بروز ناگهانی از شمار زیادی مگس پران، جرقه های نور یا ایجاد بخش های تاریک در میدان بینایی رخ می دهد. اگر دچار این عارضه شدید، باید فورا به دکتر یا متخصص چشم مراجعه کنید. جداشدگی یا پارگی شبکیه نیاز به تشخیص و درمان فوری دارد.

علل و راه‌حل یکی از پرسشها مرسوم بینایی در دوران سالمندی به نام مگس پران چشم که گاهی بسیار آزاردهنده است.

این افراد در معرض خطر زیاد پارگی یا جداشدگی شبکیه هستند:

  • – افراد سالمندتر
    – افراد نزدیک بین
    – افراد با داشتن سابقه خانوادگی پارگی یا جداشدگی شبکیه
    – کسانی که سابقه اخیر مگس پران داشته اند و چشم دکتر علت آن را جدا شدن زجاجیه از شبکیه دانسته است.
    – افراد با سابقه جراحی چشم.


گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:salamat.ir


واژه های کلیدی: عمل جراحی | جراحی | درمانی | بینایی | سلامت | پیشگیری و بیماریها | بیماریهای مهم |

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو