انسان همان می شود که اغلب به آن فکر می کند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » تولید سیب زمینی ۵۳ هزارتن زیاد کردن یافت

تولید سیب زمینی ۵۳ هزارتن زیاد کردن یافت

اصغری گفت: تولید ۴ میلیون و ۹۹۴ هزارتن سیب زمینی در سال زراعی ۹۵-۹۶ بیانگر رشد تولید ۵۳ هزارتن محصول نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

تولید سیب زمینی ۵۳ هزارتن زیاد کردن یافت

به گزارش گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان حسین اصغری مدیرکل دفتر محصولات علوفه ای و جالیزی وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: تولید زمستانه، بهاره و تابستانه سیب زمینی به میزان یک میلیون و ۴۳۳ هزار تن بوده است.

به گفته وی برآورد سطح کشت این محصول جهت سال زراعی ۹۶-۹۵ حدود ۱۴۶ هزار هکتار با تولید ۴ میلیون و ۹۹۴ هزار تن بوده که از نظر تولید ۵۳ هزار تن نسبت به تولید سال قبل از آن زیاد کردن دارد.

اصغری ادامه داد: بررسی بهای سه سال اخیر سیب زمینی حاکی از اصلاح قیمت به نفع تولید کننده نسبت به دو سال قبل است که با توجه به قیمت سر مزرعه، قیمت عمده و خرده فروشی در جهت رضایت مصرف کنندگان است.

تولید سیب زمینی ۵۳ هزارتن زیاد کردن یافت

مدیرکل دفتر محصولات علوفه ای و جالیزی معاونت امور زراعت راجع به اوضاع تولید سیب زمینی در استان همدان بیان کرد: کل تولید استان در سال زراعی ۹۶-۹۵ در حدود ۹۳۵ هزارتن برآورد می شود که ۴۰۰ هزارتن آن مربوط به سیب زمینی تابستانه بوده و به صورت تازه خوری به بازار مصرف عرضه شده است است.

وی کل تولید پاییزه استان همدان را ۵۳۵ هزارتن آینده نگری کرد و افزود:سالانه ۲۵۰ هزارتن از این تولید به منظو تامین نیاز سیب زمینی بذری استان و سایر مناطق کشور در انبارهای فنی نگهداری شده است و باقیمانده محصول تا اردیبهشت ماه سال آینده به تدریج به عنوان سیب زمینی خوراکی به بازار عرضه می شود.

اصغری ادامه داد: از طریق تشکل های تعاونی موجود، سردخانه به ظرفیت ۱۵۰ هزارتن در حال بهره برداری بوده و جهت ۲۰۰ هزارتن دیگر نیز ظرفیت سازی شده است و در حال احداث می باشد.

به گفته وی انبارهای فنی با ظرفیت ۳۰ هزارتن با توانایی نگهداری محصول جهت مدت طولانی در استان نیز موجود است.

اصغری گفت: تولید ۴ میلیون و ۹۹۴ هزارتن سیب زمینی در سال زراعی ۹۵-۹۶ بیانگر رشد تولید ۵۳ هزارتن محصول نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

مدیر کل دفتر محصولات علوفه ای و جالیزی معاونت امور زراعت درخصوص صنایع تبدیلی و سورت و بسته بندی سیب زمینی در استان همدان اذعان داشت:اکنون چهار واحد سورت و بسته بندی با تکنولوژی تازه و همچنین دو واحد درجه بندی به ظرفیت اسمی ۱۰۰ هزارتن در حال بهره برداری است و راه اندازی سه واحد فرنچ فرایز در مجموع به ظرفیت ۲۵۰ هزارتن با حذب سرمایه بیش از ۱۲۰۰ میلیارد ریال در حال پیگیری است.

اصغری با بیان این که رویکرد وزارت جهاد کشاورزی عرضه متعادل محصول در جهت تامین منافع کشاورزان و رضایت مصرف کنندگان هست، راجع به قیمت سیب زمینی در استان اردبیل گفت:در شرایط کنونی قیمت سیب زمینی سر مزرعه و درب انبار استان اردبیل بین ۷۰۰۰ تا ۹۰۰۰ ریال است و این قیمت به طور میانگین ۷۴ درصد از میانگین قیمت تمام شده است تولید این محصول در استان اردبیل یعنی ۴۵۹۴ ریال، بالاتر است.

انتهای پیام/

پیش بینی تولید ۳٫۵ میلیون تن سیب زمینی پاییزه

واژه های کلیدی: سیب زمینی | سال آینده | اردبیل | نگهداری | محصولات | همدان | محصول | میلیون

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو