کارتان را آغاز کنید، توانایی انجامش بدنبال می آید. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » پيمان دو جانبه بانكی ايران و شركای اقتصادی اعتبار دلار را كم خواهد كرد ، ۵۰ كشور به آسانی تجارت بدون دلار دارند

پيمان دو جانبه بانكی ايران و شركای اقتصادی اعتبار دلار را كم خواهد كرد ، ۵۰ كشور به آسانی تجارت بدون دلار دارند

تجربه موفق ۵۰ کشور دنیا در انعقاد پیمان های پولی دو جانبه راهکار مطمئنی جهت دور زدن و کمرنگ کردن آثار تحریم ها علیه کشور عزیزمان ایران است.

پيمان دو جانبه بانكی ايران و شركای اقتصادی اعتبار دلار را كم خواهد كرد ، 50 كشور به آسانی تجارت بدون دلار دارند

به گزارش خبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان،تحریم هایی که طی هفته های گذشته از سوی واشنگتن در قالب قوانین کاستا علیه کشور عزیزمان ایران اسلامی تعریف و طراحی شده است بار دیگر این واقعیت را به اثبات رساند که جهت مقابله و مبارزه با تحریم های این چنینی که به احتمال قریب به یقین در آینده نیز استمرار خواهد داشت می باید در صدد تعریف و طراحی کارها و طرح های موثر،هوشمندانه و کارآمد در جهت خنثی سازی تحریم ها بود.

در طول سالیان گذشته،به کرات از سوی مقام معظم رهبری به عنوان مقاوم سازی اقتصاد کشور تاکید شده است ،در اصل یکی از دلایل مهم تعریف و تدوین سیاست های موسوم به اقتصاد مقاومتی به تحریم های ظالمانه غرب و به خصوص آمریکا علیه کشور عزیزمان ایران باز می گردد.

متاسفانه در سالیان اخیر،میزان کارها انجام شده است جهت تامین منویات مقام معظم رهبری در ارتباط با اقتصاد مقاومتی کافی و وافی به نظر نمی رسند و قطع به یقین در صورت تلاش و اهتمام هر چه زیاد جهت دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده است در این خصوص،بسیاری از پرسشها و نارسایی های فعلی اقتصاد کشور مرتفع می شد، امری که امید است از این بعد با تلاش مضاعف هر چه بیشتری پیگیری و عملیاتی شود.

پيمان دو جانبه بانكی ايران و شركای اقتصادی اعتبار دلار را كم خواهد كرد ، ۵۰ كشور به آسانی تجارت بدون دلار دارند

در این میان،اتخاذ بعضی تدابیر هوشمندانه،در کنار حمایت از تولید داخلی،مقابله با قاچاق،رفع رکود اقتصادی ،توسعه وقت های شغلی و… ( به عنوان مهم ترین ارکان دستیابی به اهداف آینده نگری شده است در عرصه ) ،می تواند به عنوان عنصری مکمل جهت خنثی سازی تحریم ها و مقابله با آن،مد نظر قرار گیرد.

حسن تقوی،کارشناس اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه ،با اشاره به لزوم گسترش پیمان های پولی دو جانبه میان کشور عزیزمان ایران با دیگر شرکای اقتصادی کشورمان و دُوَل هدف،به عنوان تدبیری سازنده در جهت دور زدن و کم اثر شدن آثار تحریم ها اظهار کرد:کم نیستند صاحب نظران اقتصادی که معتقدند،یکی از مهم ترین راهکارها جهت بی اثر کردن تحریم های بانکی،به خروج از نظام پرداخت دلار و یورو ، تعریف و تامین پیش نیازهای مناسب پولی دو جانبه معطوف می شود.

وی افزود:این اقدام،تجربه جدیدی نیست و به واقع شیوه و رویکردی است که در سالیان گذشته از سوی بعضی کشورها در دستور کار قرار گرفته و با اتکای به این رویه،بصورت آهسته و نرم،فاصله خود را با دلار زیاد کردن داده اند.

تقوی گفت: بر اساس ارزیابی ها و بررسی های انجام شده است تاکنون بیش از ۵۰ کشور دنیا به انعقاد پیمان های پولی دو جانبه مبادرت ورزیده اند و کشور عزیزمان ایران نیز می تواند با حرکت مستمر در این مسیر،از توفیقات حاصله از رویکرد مذکور بهره مند شود.

تجربه موفق ۵۰ کشور دنیا در انعقاد پیمان های پولی دو جانبه راهکار مطمئنی جهت دور زدن و کمرنگ کردن آثار تحریم ها علیه کشور عزیزمان ایران است.

کارشناس اقتصادی مطرح کرد:البته در سالیان اخیر اقداماتی در این خصوص انجام شده است که تفاهم نامه های میان کشور عزیزمان ایران با کشورهای اسلواکی،عراق،لبنان،قزاقستان،رسیه،چین، مالزی،ویتنام،آذربایجان از نمونه های آن به شمار می رود ولی همچنان این توافق ها جنبه اجرایی و عملیاتی ملموس به خود نگرفته است.

وی افزود:ایران با کشورهای بزرگی همچون کره جنوبی،روسیه،هندوستان،چین و …مراودات و مناسبات اقتصادی دارد و در صورت تحقق این امر میان کشور عزیزمان ایران و دُوَل مذکور بسیاری از ترکش ها و فشارهای ناشی از تحریم ها که با اتکای به ابزار دلار اِعمال می شود،دفع و کنترل خواهد شد.

گسترش پیمان های پولی توام با مدیریت صادرات و واردات

محمد شیرازی،کارشناس حوزه اقتصادی در گفت و گو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه ،با اشاره به نقش بسیار سازنده این اقدام(توسعه و گسترش پیمان های پولی دو جانبه)گفت:این رویکردی است که پیش از انقلاب نیز در مقاطعی در دستورکار قرار داده شد و از قضا،حامل و حاوی نتیجه های مثبت و سازنده نسبی نیز بود.

کارشناس اقتصادی بیان کرد:هم اکنون کشور چین به عنوان یکی از سردمدارانِ این رویه و روش در دنیا مطرح است و نه تنها در جهت انعقاد تفاهمنامه های پولی دو جانبه،بلکه بصورت چند جانبه،سیاست اشاره شده است را پیگیری و اجرایی می کند.

شیرازی گفت:البته نباید این توصیه را از نظر دور داشت که عنصر مکمل این سیاست به مدیریت هوشمندانه صادرات و واردات معطوف می شود و در صورت ادامه سیاست خام فروشی و نبود تلاش جهت توسعه اقلام و محصولاتی که از ارزش افزوده مناسبی برخوردارند،دستیابی به توفیق های شایسته در این خصوص امکان پذیر نخواهد بود.

وی در خاتمه یادآور شد:به تعبیر دیگر،با زیاد کردن صادرات غیر نفتی و جلوگیری از ورود کالاهای مصرفی که امکان تولید آن در داخل وجود دارد می توان بنیه اقتصادی کشور را در برابر تحریم های آمریکا و دیگر کشورها و دُوَل معاند با کشور عزیزمان ایران اسلامی تقویت کرد.

پيمان دو جانبه بانكی ايران و شركای اقتصادی اعتبار دلار را كم خواهد كرد ، ۵۰ كشور به آسانی تجارت بدون دلار دارند

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: تحریم های آمریکا | رکود اقتصادی | خبرنگار | تحریم ها | اقتصاد | اقتصادی | سیاست | ایران | مقابله

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو