دستانی که کمک می کنند پاکتر از دستهایی هستند که رو به آسمان دعا می کنند (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » علت میل به من به خوردن خوراکی های شور چیست؟

علت میل به من به خوردن خوراکی های شور چیست؟

برخی افراد میل به زیادی به خوردن خوراکی های شور دارند. علت این میل به شدید به خوراکی های شور چیست؟

علت میل به من به خوردن خوراکی های شور چیست؟

برخی افراد میل به زیادی به خوردن خوراکی های شور دارند. علت این میل به شدید به خوراکی های شور چیست؟

برخی افراد معتقدند میل به یک خوراکی نشانه این است که بدن در یک ماده ای دچار کمبود هست، ولی هر لحظه این عنوان مطرح نیست. در زیاد موارد میل به مصرف خوراکی ها مربوط به غذاهای ناسالمی می شود که اغلب کمتر ارزش تغذیه ای دارند.

عبارات مهم : کمبود خواب – هورمون ها
میل به مصرف خوراکی های شور مرسوم است و معمولا در نتیجه فاکتورهایی از قبیل استرس بروز می کند. همچنین در بعضی مواقع میل به مصرف خوراکی های شور از یک بیماری یا کمبود سدیم ناشی می شود.

عوامل موثر در زیاد کردن میل افراد به مصرف خوراکی های شور

ا- استرس: زمانیکه سطح استرس زیاد کردن می یابد بسیاری از افراد جهت آرام کردن خود به مصرف خوراکی های مورد علاقه ارزش رو می آورند. خوراکی هایی که افراد به طور معمول به خوردن آن ها میل دارند اغلب سرشار از نمک، قند و چربی است. متخصصان در یک بررسی دریافتند بین سطح استرس مزمن، میل به مصرف خوراکی و بالا رفتن شاخص توده بدنی ارتباط چشمگیری وجود دارد. همچنین در یک مطالعه دیگر به ارتباط بین استرس و سطح بالاتر هورمون گرلین اشاره شده است که این هورمون احساس گرسنگی را زیاد کردن می دهد.

علت میل به من به خوردن خوراکی های شور چیست؟

۲- کمبود خواب:افرادی که خواب کافی ندارند، زیاد میل دارند از خوراکی های مورد علاقه ارزش از قبیل مواد غذایی شور استفاده کنند. همچنین نتیجه های یک تحقیق حاکیست، افرادی که از خواب کافی محروم هستند، کمتر می توانند در برابر میل به خوردن خوراکی های ناسالم مقاومت کنند.

۳- احساس کسالت و بی حوصلگی:خوردن مواد غذایی به علت کسالت و بی حوصلگی واکنش‌ها تغذیه ایِ روانی است. جهت تعیین اینکه میل به مصرف مواد شور به علت کسالت یا گرسنگی هست، باید به نشانه های گرسنگی بدن توجه کرد. گرسنگی حقیقی زمانی رخ می دهد که بدن به خوردن غذا نیاز دارد. اگر فرد جهت چند ساعت غذا مصرف نکرده باشد، احساس گرسنگی او واقعی است.

۴- تعریق زیاد: با تعریق، سطح سدیم بدن کم کردن می یابد. جهت زیاد افراد تعریق خفیف، جای نگرانی ندارد. هرچند زمانیکه فرد به علت تعریق زیاد میزان بالایی از سدیم را از دست می دهد، بدن به خوردن مواد شور میل به پیدا می کند.

۵- سندرم پیش از قاعدگی: در روزهای پیش از شروع عادت ماهانه، تغییرات معنوی و جسمی متعددی در بدن زنان اتفاق می افتد که این تغییرات با عنوان سندرم پیش از قاعدگی آشنا می شوند. همچنین میل به خوردن از جمله میل به غذاهای شور علامت شایعی است که می تواند از نوسانات هورمونی ناشی شود.

برخی افراد میل به زیادی به خوردن خوراکی های شور دارند. علت این میل به شدید به خوراکی های شور چیست؟

۶- بیماری آدیسون:زمانیکه غدد فوق کلیوی، هورمون کافی تولید نکنند، میل فرد به خوردن غذاهای شور زیاد می شود. بیماری آدیسون زمانی بروز پیدا می کند که غدد فوق کلیوی به میزان کافی هورمون ترشح نکنند. این هورمون ها تصویر العمل بدن به استرس را کنترل کرده و فشار خون را تنظیم می کنند و در نتیجه بیماری آدیسون موجب می شود سطح فشار خون کم کردن پیدا کرده و میل ناگهانی به مواد شور بالا برود.

۷- سندرم بارتر: سندرم بارتر، بیماری ژنتیکی است که در وقت تولد، فرد به آن دچار می شود. افراد مبتلا به این بیماری توانایی بازجذب سدیم در کلیه ها را ندارند. در نتیجه مقدار زیادی سدیم را از طریق ادرار از دست می دهند که این اختلال می تواند به کمبود پتاسیم و کلسیم هم منجر شود.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:isna.ir

واژه های کلیدی: کمبود خواب | هورمون ها | خوردن غذا | گرسنگی | خوراکی | بیماری | سلامت | استرس | احساس | هورمون

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو