امام حسين(ع):اگر دين نداريد لااقل آزاده باشيد.
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » کره حیوانی جهت سلامتی شما بافایده است!!

کره حیوانی جهت سلامتی شما بافایده است!!

کره حیوانی یکی از مواد غذایی سالم هست. در این مطلب قصد داریم هفت مورد از دلایل بافایده جهت مصرف کره حیوانی را با شما در میان بگذاریم.

کره حیوانی جهت سلامتی شما بافایده است!!

کره حیوانی یکی از مواد غذایی سالم هست. در این مطلب قصد داریم هفت مورد از دلایل بافایده جهت مصرف کره حیوانی را با شما در میان بگذاریم.

فواید مصرف کره حیوانی جهت سلامتی

کره حیوانی یکی از آن مواد غذایی سالمی است که می توان با آن دیگر غذاها را هم به شاهکار تبدیل کرد، ولی در دهه های گذشته به غلط، به عنوان یک غذای مضر، چاق کننده و منشا امراض قلبی معروف شده است هست. ولی اخیراً به واسطه تحقیقات جدید، دوباره به گروه غذاهای سالم افزوده شده است هست. در این مطلب قصد داریم هفت مورد از دلایل بافایده جهت مصرف کره حیوانی را با شما در میان بگذاریم.

عبارات مهم : مواد غذایی – رژیم غذایی

کره حیوانی غنی از ویتامین های حل شونده در چربی است

کره دارای ویتامین هایی است که در چربی حل و قابل استفاده جهت بدن می شوند، از جمله ویتامین A و E و K2. قصد بزرگ نمایی راجع به ویتامین های A و E را نداریم. اگر شما در رژیم غذایی فعلی تان غذاهای حیوانی و گیاهی را مصرف می کنید، بعد احتمالا از هر دوی آنها بهره مند هستید. ولی کمی در مورد ویتامین K2 بگوییم که در رژیم های تازه کمیاب است و بسیاری از مردم از آن اطلاعی ندارند. K2 تأثیرات قدرتمند و مفیدی دارد. این ماده در سوخت و ساز کلسیم دخالت دارد و مصرف کم آن می تواند با بیماری های بسیار جدی مرتبط باشد. از جمله آنها می توان به بیماری های قلبی و عروقی، سرطان و پوکی استخوان اشاره کرد. لبنیاتی که از شیر گاو گرفته شده است اند حاوی ویتامین K2 هستند.

کره حیوانی جهت سلامتی شما بافایده است!!

کره حیوانی حاوی بسیاری از چربی های اشباع شده است سالم است

پیکار با چربی های اشباع شده، عواقب بدی دارد. طبق تحقیقات انجام شده است هیچ وجه مشترکی بین چربی های اشباع شده است و امراض قلبی وجود ندارد. چربی های اشباع شده است باعث زیاد کردن کلسترول HDL (نوع خوب) در خون می شوند و کلسترول LDL را از ابعاد کوچک با تراکم زیاد (خیلی بد) به نوع بزرگ و کم چگال تبدیل می کند که از نظر پزشکی خوب هست. علاوه بر این، کره حاوی چربی هایی با زنجیره های کوتاه و میانگین است که سوخت و ساز آنها متفاوت از سایر چربی ها هست. آنها حس سیری ایجاد می کنند و میزان سوزاندن چربی را زیاد کردن می دهند.

کره حیوانی در مقایسه با نوع گیاهی (مارگارین) خطر حملهٔ قبلی را کم کردن می دهد

بیشتر اوقات دستورالعمل های مرسوم غذایی، علی رغم نشانه مهم ارزش عمل می کنند و روی سلامتی ما اثر نامناسبی دارند. نخستین مثال را می توان در این مطلب گفت که آن ها مارگارین را جایگزین کره حیوانی می کنند. این چیزی است که اساتید گفته اند و ما هم انجام می دهیم! ولی آن اتفاقی که می افتد، جایگزینی کره حیوانی سالم، یک غذای خوب، با چربی های مضر و ناسالم هست. در یک پروژه تحقیقاتی بر روی گروهی از بیماران قلبی، کره و مارگارین امتحان شدند و این نتیجه به دست آمد که، مارگارین خطر حملهٔ قلبی را زیاد کردن داد و ولی کره حیوانی هیچ گونه اثر بدی نداشت. مطالعه دیگری نشان داد که مصرف بالای چربی های لبنی، خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی را ۶۹% کم کردن می دهد و احتمالاً این به خاطر مصرف بالای ویتامین K2 است.

کره حیوانی منبع خوبی جهت اسید چرب بیوتیرِیت است

اسید چرب بیوتیرِیتِ ۴-کربنی هنگامی که در بدن تولید می شود که باکتری های رودهٔ بزرگ و فیبرهای رژیمی غذاها با هم تماس پیدا می کنند. این شاید علت مهم تاثیر مثبت فیبر بر سلامتی انسان باشد. یکی از عالی ترین منابع بیوتیرِیت، کره حیوانی است که حدود ۳ تا ۴ درصد بیوتیرِیت دارد. در حقیقت بیوتیرِیت از زیاد کردن وزن به خاطر رژیم های بد جلوگیری می کند و این کار را با زیاد کردن مصرف انرژی انجام می دهد. همچنین عملکرد میتوکندری در سلول ها را اصلاح می دهد. در ضمن بیوتیرِیت ضد التهاب و دارای اثرات محافظتی نیرومند بر سیستم گوارشی انسان است.

کره حیوانی غنی از اسید لینولئیک است

کره به خصوص کره ای که از دام های علف خوار به دست آمده باشد، منبع بزرگی از اسید لینولئیک هست. این اسید چرب، تاثیر زیادی بر متابولیسم دارد و حتی به طور مجزا به عنوان مکمل چربی سوز تجاری هم فروخته می شود. این اسید فواید ضد سرطان هم نشان داده و درصد چربی بدن انسان را کم کردن می دهد. البته بعضی از تحقیقات هم نشان داده اند که اسید لینولئیک هیچ تأثیری در آرایش بدن انسان ندارد. به هر حال یا بافایده است یا بی ضرر.

کره حیوانی یکی از مواد غذایی سالم هست. در این مطلب قصد داریم هفت مورد از دلایل بافایده جهت مصرف کره حیوانی را با شما در میان بگذاریم.

کره حیوانی با خطر کمتر چاقی همراه است

مقالات تغذیه اغلب توصیه می کنند که محصولات لبنی کم چرب استفاده کنیم. به این ترتیب می توانیم کلسیم را بدون نیاز به تمام آن چربی ها و کالری های اضافه و بد به دست بیاوریم. ولی با وجود کالری بالاتر، خوردن محصولات لبنی با چربی زیاد با چاق شدن همراه نیست. در حقیقت با مرور بعضی تحقیقات، اثرات مثبت مصرف بالای چربی های لبنی بر چاقی، بیماری های قلبی عروقی و سایر اختلالات متابولیکی آشکار می شود.

کره حیوانی خوشمزه هست، این یکی را نمی توانید زیر پرسش ببرید… مگر نه؟

در آخر باید تکرار کنیم بر خلاف تفکرات رایج، کره حیوانی غذای سالمی ست. مصرف اندک تا معتدل آن نه فقط تاثیر بدی ندارد، بلکه فوایدی هم دارد. ولی مثل همه غذاهای دیگر نباید زیاده روی کنید. البته کره حیوانی به اندازه روغن زیتون بافایده نیست، ولی بعد از آن قرار می گیرد. و همان طور که می دانید روغن زیتون مفیدترین و سالم ترین چربی آشنا شده است است.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:asriran.com

واژه های کلیدی: مواد غذایی | رژیم غذایی | بدن انسان | ویتامین | سلامتی | بیماری | تحقیقات | سلامت

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو