عزیزانم هنگام نشستن, بزرگان و ریش سپیدان را بر خود مقدم بدانید.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » چرا هنگامی که تنها هستم حتما باید رادیو یا تلویزیون روشن باشد؟

چرا هنگامی که تنها هستم حتما باید رادیو یا تلویزیون روشن باشد؟

 از تنها ماندن با خودتان وحشت دارید؟ یا بدنبال عوامل خارجی هستید تا صداها و سئوالات درونتان را خاموش کنید؟ جهت پیدا کردن آرامش باید حواستان را پرت کنید؟

چرا هنگامی که تنها هستم حتما باید رادیو یا تلویزیون روشن باشد؟

از تنها ماندن با خودتان وحشت دارید؟ یا بدنبال عوامل خارجی هستید تا صداها و سئوالات درونتان را خاموش کنید؟ جهت پیدا کردن آرامش باید حواستان را پرت کنید؟

به محض اینکه بخانه میرسم؛ نخستین کارم روشن کردن تلویزیون یا رادیو ست حتی اگر در حال ساختن شام، عوض کردن لباسها، دوش گرفتن، مطالعه، تلفن یا کارکردن درخانه باشم به هر حال آن (صدا) باید وجود داشته باشد؛ مهم نیست چه برنامه یا فیلم و چه صدا و تصویری باشد. دلیلش چیست؟؟

عبارات مهم : ارتباط – رادیو
شما نیاز دارید تا حواستان پرت شود و از خودتان دور باشید. نمی خواهید مجبور شوید تا با آنچه که هستید روبرو شوید؛ و یا اینکه از تنها ماندن با خودتان وحشت دارید. شما بدنبال عوامل خارجی هستید تا صداها و سئوالات درونتان را خاموش کنید. برای پیدا کردن آرامش باید حواستان را پرت کنید. کسی که درگیر چنین عادتی است معمولا در مکالمات غالب است و می تواند ۲۰ دقیقه بی وقفه صحبت کند. بدون اینکه به کسی اجازه حرف زدن بدهد.

راهکار رفتاری جهت غلبه بر این سندروم:

۱-مهارتهای برقرارکردن ارتباط با دیگران را تمرین کنید؛

تنهایی و گوشه گیری مولود ضعف مهارتهای ارتباطی هست. هنگامی که با دیگران ارتباط بیشتری برقرار می کنید نیاز کمتری دارید که تنهایتان را با رادیو و امثال آن پر کنید. یک مکالمه موفق و دلچسب می تواند ساعتها موجب گفتگو و برقراری ارتباط شود. جهت کسب مهارتهای ارتباطی میتوانید از کتب و جزوات و کلاسهای واقعی (نه دکانهای کاسبی) استفاده کنید.

البته خیلی سریع متوجه خواهید شد که یکی از مهمترین اصول یک ارتباط موثر و موفق“یک شنونده خوب بودن”می باشد. اگر تنها شما جهت مدتی طولانی صحبت کنید دیگر این مکالمه یا دیالوگ نیست بلکه مونولوگ یا صحبت است. هنگامی که کسی حرف می زند:
– اگر مرتب فکر کنید چه وقت حرفش تمام میشود؟
– اگر حرفش تمام شد من چه بگویم؟
نمی توانید ازتباط موثر برقرار کنید.

بیایید درست گوش کردن را یاد بگیریم. بسیاری از پرسشها و اختلافات ما ناشی از غلط گوش کردن هست.

چرا هنگامی که تنها هستم حتما باید رادیو یا تلویزیون روشن باشد؟

۲- طفره رفتن و انکار را کنار بگذارید و انرژی تان را بر روی یک کار خاص متمرکز کنید تا آن را درست و کامل تمام کنید.

بسیاری از ما خود را در حواشی زندگی غرق می کنیم و به همین علت موقعییت های ارزشمند را جهت انجام دادن کارهای مهم مان ازدست می دهیم. در همین هفته گذشته چند ساعت را با نگرانی و دلواپسی در مورد کارهایی که باید انجام می دادید ولی نتوانستید آنها را به انجام برسانید به بطالت گذرانید؟؟ اگر تمام آن پنج؛ده؛پانزده دقیقه را بیهوده تلف کردید باهم جمع کنید؛به این نتیجه می رسید که می توانستید یک یا دو یا چندین ساعت از وقت خود راصرف کاری بافایده و مورد نیاز نمایید.

اشتباه نکنید من نمی گویم باید دائما کار کنید و به کار معتاد شوید بلکه منظورم این است که از عمر و وقت خود به نحو احسن استفاده کنید. فعالیتهایی مثل نقاشی، هندبال، جمع کردن تمبر و سکه نه تنها استرسهای جسمی را از بین می برند بلکه فایده های معنوی و روانی با ارزشی در اختیارتان می گذارند.

۳- افکار منفی را از ذهنتان بیرون کنید:

نگرانی ها و پرسشها و دغدغه های خودتان را یادداشت و بطور هفتگی آنها را مرور کنید.اینکه موضوعی از اهمیت برخوردار است به معنای آن نیست که باید دائما در موردش فکر کنید. شما عادت کرده اید که خود را درگیر پرسشها متفاوت کنید. این تمرین به شما کمک می کند تا تناوب نجواهای ذهنی تان را خاموش کرده و به افکارتان سر وسامان دهید.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khabaronline.ir


واژه های کلیدی: ارتباط | رادیو | مکالمه | سلامت | سلامت روان | سلامت روان بزرگسالان |

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو