در این جهان، همواره برای كسانی كه از خطری بهراسند، خطری وجود خواهد داشت.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » رایج ترین پرسشها زنان در طول عادت ماهانه

رایج ترین پرسشها زنان در طول عادت ماهانه

اکثر زن ها در دوره عادت ماهانه دچار تغییرات پوستی می شوند. تغییرات هورمونی و تخمک گذاری در این دوران باعث دگرگونی های

رایج ترین پرسشها زنان در طول عادت ماهانه

اکثر زن ها در دوره عادت ماهانه دچار تغییرات پوستی می شوند. تغییرات هورمونی و تخمک گذاری در این دوران باعث دگرگونی های متفاوت پوستی در این افراد می شود. عوض کردن پوست اطراف چشم، بروز جوش و آکنه صورت و ریزش مو از مرسوم ترین پرسشها زنان در سیکل عادت ماهانه به شمار می روند.

رایج ترین پرسشها زنان در طول عادت ماهانه

دکتر محمد علی نیلفروش زاده: هورمون ها نقش خاص و کلیدی در قشنگی و سلامت پوست ایفا می کنند. یکی از دوره هایی که در آن هورمون ها دچار به هم ریختگی می شود و پوست هم به تبع آن دچار مشکلاتی می شود، دوران عادت ماهانه است.

هورمون ها نقش خاص و کلیدی در قشنگی و سلامت پوست ایفا می کنند. یکی از دوره هایی که در آن هورمون ها دچار به هم ریختگی می شود و پوست هم به تبع آن دچار مشکلاتی می شود، دوران عادت ماهانه هست. معمولا زن ها راجع به تغییرات پوست ارزش در این دوره سوالات و دغدغه هایی دارند که در ادامه به آنها می پردازیم. تناوب عادت ماهانه در زن ها به طور معمول ۲۸ روزه است و به ۳ دوره تقسیم می شود :

۱- بین روز ۱ تا ۱۳ که دوره فولیکولی است.

اکثر زن ها در دوره عادت ماهانه دچار تغییرات پوستی می شوند. تغییرات هورمونی و تخمک گذاری در این دوران باعث دگرگونی های

۲-روز ۱۴ که روز تخمک گذاری است.

۳-روز ۱۴ تا ۲۸ که دوره لوتئال است.

در دوره فولیکولی تخمک در تخمدان رشد می کند و بعد از تخمک گذاری به شکل یک غده زردرنگ هست. اگر در روز ۱۴ این تخمک بارور نشود، بعد از ۱۲ روز می میرد، میزان هورمون ها به شدت افت می کند و خونریزی و ریزش بافت دیواره های رحم شروع می شود. در زن هایی که بدنشان نسبت به تغییرات هورمونی حساس هست، حتی پیش از شروع خونریزی ها آثار این تغییرات را می توان روی پوست و بعضی نقاط دیگر بدن مشاهده کرد که اصطلاحا به آن «نشانگان پیش از قاعدگی» می گوییم. در دوران عادت ماهانه این تغییرات واضح تر و شدیدتر می شوند که در ادامه به بعضی از پرسشها مربوط به پوست اشاره می کنیم و راه حل هایی ارائه می دهیم.

افزایش چربی پوست و آکنه

۱۵روز قبل از شروع خونریزی تخمک گذاری انجام می شود و زن آماده بارور شدن هست. در این وقت میزان پروژسترون بالا می رود و به تبع آن میزان ترشح سبوم زیاد کردن می یابد و تکثیر باکتری ها به علت مساعد شدن زمینه پوست زیاد می شود. به این ترتیب احتمال بروز آکنه بالاتر می رود. چه زن هایی که قبلا زمینه بروز آکنه داشته اند ، چه کسانی که اصلا جوش نمی زدند، در این دوره جهت پیشگیری از بروز یا شدت یافتن جوش ها بهتر است از محصولات بدون چربی استفاده کنند. مرطوب کننده های بر پایه آب استفاده کنند و صورت را با آرایش پاک کن های حاوی آب معدنی بشویند.

لایه برداری هم در این دوره بهتر است انجام نشود لیکن به دنبال این کار ترشح سبوم بالا می رود. دقیقا قبل از شروع خونریزی استروژن کم کردن محسوسی پیدا می کند و در عوض میزان هورمون های مردانه یعنی تستوسترون و پروژسترون بالا میرود. در نیمه اول عادت ماهانه، جوش هایی، به خاص در ناحیه چانه و دور دهان ظاهر می شود. با مشاهده جوش ها بهتر است از محصولات ضدجوش با پایه اسیدسالیسیلیک استفاده کنید و صورت را با محلول های شستشودهنده حاوی آن بشویید یا از کرم آن استفاده کنید. مرطوب سازی پوست خود را هم از یاد نبرید.

رایج ترین پرسشها زنان در طول عادت ماهانه

تغییر رنگ پوست ، به خاص پوست دور چشم

همانطور که زن ها در دوران عادت ماهانه احساس بیحالی و خستگی می کنند، پوست هم دچار نوعی خستگی شده است و کدر و رنگ پریده می شود. جهت درمان می توانید از آرایش ملایم کمک بگیرید ولی عالی ترین کار این است که نگاهی به نوع تغذیه خود در این دوره بیندازید و آن را اصلاح کنید تا پوست تان شاداب تر شود. بعضی آنتی اکسیدان ها که در چای سبز، انگور، سیر، گردو و بادام، دانه قهوه یا لیمو موجود است بدن را از داخل پاکسازی می کند و پوست را جلا می دهد. اگر نسبت به قبل زیر چشمانتان کمی گود می شود و تیره تر به نظر می رسد، از کرم های ضدتیرگی دور چشم کمک بگیرید.

تیره تر شدن لکه ای پوستی

اگر خانمی لک نداشته باشد، عادت ماهانه باعث بروز لک نمی شود ولی در مورد زن هایی که لکه های پوستی یا ملاسما دارند، با شروع عادت ماهانه شاهد پررنگتر شدن لک ها هستیم. بعد از اتمام این دوره هم رنگ لک مثل قبل از عادت ماهانه می شود و نیازی به درمان جدا نیست. جهت پوشاندن لک ها در این دوره می توانید از کرم پودر یا کانسیلر اصلاح کننده رنگ صورت استفاده کنید.

مراقب پوست تان در این دوره باشید

توجه به این توصیه مهم است که نوع مواظبت و محصولاتی که پیش از عادت ماهانه و در حالت عادی مصرف می کردید، گاهی مناسب مصرف در دوران عادت ماهانه نیست. به عنوان نمونه اگر در حالت عادی پوست خشک یا طبیعی دارید و از محصولات حاوی روغن استفاده می کنید تا پوست تان نرم شود و در دوران عادت ماهانه پوست تان چرب می شود، بهتر است آن را ۲ بار در روز با محصولی ملایم بشویید و آبرسانی کنید.

اکثر زن ها در دوره عادت ماهانه دچار تغییرات پوستی می شوند. تغییرات هورمونی و تخمک گذاری در این دوران باعث دگرگونی های

بهترین گزینه استفاده از تونیک ها و محصولات بدون چربی و حاوی ترکیبات ضدآکنه است تا دچار جوش های پوستی نشوید. توصیه مهم دیگر حساس شدن پوست نسبت به عوامل خارجی در دوره عادت ماهانه هست. معمولا در این وقت پوست در مواجهه با آفتاب سرخ تر می شود و مورد نیاز است جهت پیشگیری از آفتاب سوختگی از آن مواظبت بیشتری کنید. اگر پوست چربی دارید، از کرم های ضدآفتاب بدون چربی استفاده کنید. می توانید ضدآفتاب مایع با SPF 30 تهیه کنید یا کرم پودر با SPF 30 بزنید. بعد از اتمام عادت ماهانه می توانید از محصولاتی که به طور منظم استفاده می کردید، برحسب نوع پوست خود مصرف کنید.

آیا رنگ کردن مو در دوران عادت ماهانه مسئله ساز است؟

این باور اشتباه وجود دارد که در دوران عادت ماهانه یا بارداری و حتی شیردهی امکان رنگ کردن مو وجود ندارد. موها رنگ نمی گیرند یا ممکن است رنگ روشن به سبزی گرایش پیدا کند. این باور کاملا اشتباه است و رنگ کردن هیچ ارتباطی با عادت ماهانه ندارد. رنگ کردن مو فقط در ۳ ماهه نخست بارداری توصیه نمی شود، آن هم بدلیل تاثیراتی که ممکن است مواد شیمیایی بر جنین بگذارند.

آیا عادت ماهانه بر ریزش مو هم تاثیر دارد ؟

نه، مدت عادت ماهانه به قدری کوتاه است که نمی تواند تاثیر قابل ملاحظه ای روی ریزش موها داشته باشد. فقط در دوران بارداری و بعد از آن شاهد تغییرات قابل توجه در ریزش مو هستیم. در دوران بارداری میزان ریزش مو به شدت کم می شود و از ۱۰ درصد ریزش موی طبیعی به ۵ درصد می رسد. در عوض ۴ ماه بعد از اتمام بارداری میزان ریزش مو حدود ۳۳ درصد می شود و شاهد ریزش شدید موها هستیم که این مساله نیز طبیعی است و بعد از چند هفته اصلاح می یابد.

رایج ترین پرسشها زنان در طول عادت ماهانه

*متخصص پوست و مو

سلامت نیوز

واژه های کلیدی: هورمون های مردانه | هورمون ها | بارداری | استفاده | محصولات | خونریزی | طبیعی | سلامت | هورمون

رایج ترین پرسشها زنان در طول عادت ماهانه

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو