خداوند آزادی را آفرید و انسان بردگی را.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » خرید توافقی برنج، راهگشای کنترل واردات و نوسان قیمت

خرید توافقی برنج، راهگشای کنترل واردات و نوسان قیمت

اکبریان گفت: با توجه به آنکه خرید تضمینی برنج به باعث قیمت پایین جهت برنج‌کار صرفه اقتصادی ندارد، از این رو دولت باید اقدام به خرید توافقی برنج کند.

خرید توافقی برنج، راهگشای کنترل واردات و نوسان قیمت

علی اکبریان نایب رییس انجمن برنج در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، با انتقاد از واردات بیش از یک میلیون تن برنج در هفت ماه نخست سال اظهار کرد: براساس آمار، سرانه هر سال مصرف برنج به ازای هر نفر ۳۶ تا ۳۷ کیلو بوده که با احتساب تولید داخل باید حدود ۷۰۰ هزارتن برنج وارد شود.

وی در پاسخ به این پرسش که معاونت امور بازرگانی وزارت جهاد علت مهم واردات را کنترل قاچاق محصول اعلام کرد، افزود: این دو عنوان کاملا جدا هست، چراکه واردات بی رویه ضربه مهلکی به تولید داخل وارد می‌کند.

اکبریان با اشاره به اینکه بعضی مسوولان قیمت بالای برنج ایرانی را علت مهم واردات گسترده محصول بیان می‌کنند، بیان کرد: اکنون قیمت هر کیلو برنج طارم در استان‌های شمالی ۱۰ هزار و ۵۰۰، شیرودی ۶ تا ۶ هزار و ۲۰۰ و ندا ۵ هزار تومان است و تنها بعضی افراد سود جو با شایعاتی مبنی بر قیمت ۱۵ و ۱۶ هزار تومانی برنج در بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران به دنبال سود بالای واردات هستند.

خرید توافقی برنج، راهگشای کنترل واردات و نوسان قیمت

این مقام مسوول در پاسخ به این پرسش که آیا در بازار عمده فروشان پایتخت کشور عزیزمان ایران هر کیلو برنج طارم با قیمت ۱۶ و ۱۷ هزارتومان عرضه می‌شود، یادآور شد: باتوجه به قیمت برنج در استان‌های شمالی تنها دستگاه‌های نظارتی کم کاری می‌کنند، چراکه با احتساب هزینه‌های حمل و نقل حداکثر هر کیلو برنج طارم با کیفیت باید با قیمت ۱۲ هزار تومان عرضه شود.

نایب رییس انجمن برنج با بیان اینکه بعد از فصل ممنوعیت برداشت؛ نیازی به واردات نیست، افزود: مافیای واردات، تنها با اظهاراتی مبنی بر بالا بودن قیمت برنج ایرانی به دنبال منافع خود هستند، در حالیکه دود واردات به چشم برنج کاران می‌رود.

وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه خرید توافقی راهگشای کنترل واردات هست، بیان کرد: با توجه به آنکه خرید تضمینی برنج به باعث قیمت پایین، جهت برنج‌کار صرفه اقتصادی ندارد، از این رو دولت باید اقدام به خرید توافقی برنج کند.

اکبریان با اشاره به حلقه مفقوده بازرگانی برنج در بازار گفت: با وجود جولان دلالان در بازار خرده فروشی، خرید توافقی می‌تواند راهگشای کنترل نوسان قیمت در بازار باشد.

اکبریان گفت: با توجه به آنکه خرید تضمینی برنج به باعث قیمت پایین جهت برنج‌کار صرفه اقتصادی ندارد، از این رو دولت باید اقدام به خرید توافقی برنج کند.

اکبریان با بیان اینکه در سال ۹۲ جهت نخستین بار خرید توافقی برنج طارم به وسیله دولت از برنج کاران انجام شد، گفت: دولت با خرید برنج توافقی برنج و ذخیره در انبار اقدام به عرضه محصول در ایام پرتقاضا می‌کند که این امر در کنترل بازار نقش اساسی دارد.

عبارات مهم : واردات – ایرانی
انتهای پیام/

نرخ منطقی هر کیلو برنج طارم ۱۲ هزار تومان

واژه های کلیدی: واردات | ایرانی | کنترل | نوسان | محصول | بازار | ایران | اخبار اقتصادی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو