لباس قدیمی را بپوشید ولی کتاب نو بخرید.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » ترکیب الکل و نوشیدنی های انرژی زا می تواند مرگبار باشد!!

ترکیب الکل و نوشیدنی های انرژی زا می تواند مرگبار باشد!!

محققان خطرات ناشی از روند رو به رشد و رواج مخلوط کردن نوشیدنی‌های انرژی‌زا و الکل را یادآور شدند و در این زمینه هشدار دادند. 

ترکیب الکل و نوشیدنی های انرژی زا می تواند مرگبار باشد!!

محققان خطرات ناشی از روند رو به رشد و رواج مخلوط کردن نوشیدنی های انرژی زا و الکل را یادآور شدند و در این زمینه هشدار دادند.

مضرات نوشیدنی های انرژی زا

نوشیدن نوشابه انرژی زا جهت تقویت فوری، می تواند جهت سلامتی مضر باشد و موجب بروز نگرانی هایی راجع به اثرات بالقوه این نوشیدنی های گازدار بر بدن هست. نوشیدنی های انرژی زا عمدتا حاوی قند، کافئین، آب، ویتامین ها، مواد معدنی و محرک هایی نظیر تائورین، جین سینگ و گوارانا هستند. بعضی از این نوشیدنی ها حاوی تقریبا ۱۲ برابر، کافئین زیاد از قهوه هستند. محققان اظهار داشتند که این خطرات عمدتا به علت میزان قند و کافئین موجود در این نوشیدنی ها است.

عبارات مهم : عوارض مصرف – نوشیدنی
در اکتبر سال جاری، یک زن ادعا کرد که مصرف بیش از حد نوشیدنی های انرژی زا موجب ایجاد یک سوراخ در جمجمه شوهرش شده است هست. شرکت بهداشت جهانی (WHO) قبلا راجع به عوارض مصرف نوشیدنی های انرژی زا، به خاص در جوانان هشدار داده است.

در یک مطالعه جدید، محققان مطالعات جاری را راجع به خطرات مصرف نوشیدنی های انرژی زا مورد بررسی قرار دادند. آنها شواهدی را مبنی بر اینکه نوشیدنی های انرژی زا به طیف وسیعی از عوارض جسمی و روانی ناخواسته منجر می شوند، پیدا کردند. این نوشیدنی ها به مدت طولانی با زیاد کردن فشار خون، زیاد کردن وزن و پرسشها خواب مرتبط شده است بودند، ولی یافته های این مطالعه نشان می دهد که این انرژی زاها با خطرات بیشتری نظیر مبتلا شدن به دیابت، آسیب کلیه، پوسیدگی دندان و همچنین پرسشها روانی مانند اضطراب و سوء مصرف مواد مرتبط هستند.

جوسیمر ماتی نویسنده مطالعه از دانشکده سلامت دانشگاه هاروارد، گفت: طیف عوارضی که نوشیدنی های انرژی زا می توانند به جای بگذارند، بسیار شگفت انگیز است.

محققان این مطالعه خطرات ناشی از روند رو به رشد و رواج مخلوط کردن نوشیدنی های انرژی زا و الکل را یادآور شدند و در این زمینه هشدار دادند. آنها می گویند کسانی که نوشیدنی الکلی ترکیب شده است با نوشیدنی انرژی زا مصرف می کنند، نسبت به زمانی که فقط الکل استفاده می کنند، الکل بیشتری مصرف می کنند. این به این علت است که نوشیدنی های انرژی زا نشانه های مصرف زیاد الکل را می پوشانند که می تواند به مصرف زیاد الکل منجر شود. محققان همچنین اشاره کردند که مخلوط کردن نوشیدنی های انرژی زا و الکل می تواند مرگبار باشد.

ماتی و همکارانش در این مطالعه نوشتند: در نتیجه این زیاد کردن مصرف الکل، افرادی که الکل حاوی نوشیدنی انرژی زا مصرف می کنند، احتمال بیشتری دارد که دچار کمبود آب بدن و مسمومیت با الکل شوند.

یافته های این تحقیق همچنین موجب شد که محققان در برابر نوشیدن نوشیدنی های انرژی زا به وسیله کودکان و نوجوانان نیز هشدار دهند.

این پژوهش در مجله Frontiers in Public Health انتشار یافته است.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: isna.ir

ترکیب الکل و نوشیدنی های انرژی زا می تواند مرگبار باشد!!

واژه های کلیدی: عوارض مصرف | نوشیدنی | کافئین | مطالعه | سلامتی | سلامت | انرژی | کافئین | محققان

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو