حافظه، پرونده تخيل و گنجينه عقل، دفتر ثبت وجدان و مخزن انديشه است.(بازيل
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » مصرف بیش از حد بعضی عرقیات خطرناک است

مصرف بیش از حد بعضی عرقیات خطرناک است

شما هم اهل استفاده از عرقیجات و گیاه های دارویی هستید؟ آیا می دانید مصرف بیش از حد آنها می تواند خطرناک باشد؟

مصرف بیش از حد بعضی عرقیات خطرناک است

شما هم اهل استفاده از عرقیجات و گیاه های دارویی هستید؟ آیا می دانید مصرف بیش از حد آنها می تواند خطرناک باشد؟

دکتر شاهین مرآت فوق تخصص گوارش و کبد در نشست خبری هفدهمین کنگره بین المللی گوارش و کبد، گفت: فواید یک گیاه دارویی که در نقاط متفاوت کشور کشت می شود با توجه به نوع جَوی و خاک متفاوت هست، بنابراین تاثیر آن نیز متفاوت خواهد بود. در بعضی از گیاه های دارویی سمومی وجود دارد که هنر علم این است که آن سموم را جدا کند تا وارد بدن نشود، ولی در روش سنتی این سموم با مصرف گیاه های وارد بدن می شود.

عبارات مهم : گوارش و کبد – افراد چاق
اولین جایی که آسیب می بیند کبد هست، لیکن کار سم زدایی در بدن را انجام می دهد که استمرار این کار کبد را با مسئله مواجه می کند. علاوه بر این گیاه های دارویی جهت مصرف، نیاز به پاک کردن دارند تا اگر گیاه دیگری با آن جمع آوری شده است باشد، جدا شود ولی در بسیاری موارد این پاکسازی دقیق انجام نمی شود و فواید گیاهی که با آن مصرف می شود نیز مشخص نیست.

مساله دیگر این است که مصرف زیاد از حد معمول بعضی از عرقیات نیز خطرناک است و چون از این نظر نظارتی وجود ندارد همه فکر می کنند که این مواد بی ضرر هستند، در حالی که استمرار مصرف آن مسئله ساز هست. در هفته شاید یک بیمار هپاتیت کبد ناشی از گیاه های دارویی دارم.

کبد چرب در کشور در حال زیاد کردن هست، در بعضی نقاط کشور ۳۰ تا ۴۰ درصد و بعضی نقاط ۲۰ درصد کبد چرب شیوع دارد، ولی حد معمول آن در کل کشور ۳۰ درصد هست، یعنی ۳۰ درصد مردم کشور کبد چرب دارند و از این میزان ۱۰ درصد هپاتیت کبد چرب دارند. دقیق ترین راه تشخیص کبد چرب نمونه برداری هست، ولی امکان انجام آن جهت همه و در سراسر کشور وجود ندارد، از این رو معمول ترین راه سونوگرافی است.

وی با بیان اینکه کبد چرب در اطفال نیز رو به زیاد کردن است، افزود: کبد چرب علائمی ندارد تا زمانی که به سیروز تبدیل شود، ولی در آزمایش ها دیده می شود و تنها راه درمان آن چربی سوزی و ورزش هست. از وقت شروع کبد چرب تا زمانی که به مرحله نهایی برسد ۳۰ تا ۴۰ سال وقت نیاز هست، بنابراین وقت زیادی جهت تشخیص و درمان آن در اختیار هست. افراد چاق، دیابتی و چربی خون بالا باید از لجاظ کبد چرب خود را مرتب کنترل کنند، ولی افراد عادی نیازی به کنترل مداوم ندارند.

بررسی ها نشان می دهد شیوع کبد چرب و چاقی در کشور زیاد از میانگین جهانی هست، مطالعه ای که در گلستان انجام شد نشان می دهد ۴۰ تا ۵۰ درصد مردم این منطقه کبد چرب دارند، ولی جهت کل کشور عدد ۳۰ درصد شیوع اعلام شده است است.

دکتر مرآتی به نقش استرس در بروز کبد چرب اشاره کرد و گفت: استرس موجب چاقی و چاقی موجب بروز کبد چرب می شود، بنابراین استرس به طور مستقیم نقشی ندارد. همچنین کبد چرب بارداری نیز در کشور مشاهده شده است که بیماری بسیار نادری است و زنان باردار به آن مبتلا می شوند.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: irna.ir

مصرف بیش از حد بعضی عرقیات خطرناک است

واژه های کلیدی: گوارش و کبد | افراد چاق | کنترل | سلامت | استرس | دارویی | سلامت | تازه ها و خاص های سلامت

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو