ایستایی وجود ندارد ، هر چه هست جوشش و جاری بودن است.
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » آیا قوس گردن در بدو تولد وجود دارد؟

آیا قوس گردن در بدو تولد وجود دارد؟

دکتر افسون صدیقی جراح مغز و اعصاب، می گوید: بین مهره های گردن (بجز بین مهره اول و دوم) دیسک داریم. در ناحیه توراسیک یا سینه ای و ناحیه

آیا قوس گردن در بدو تولد وجود دارد؟

آیا می دانید قوس گردن در انسان چگونه تشکیل می شود؟

دیسک درکدام مهره ها مشاهده می شود؟

دکتر افسون صدیقی جراح مغز و اعصاب، می گوید: بین مهره های گردن (بجز بین مهره اول و دوم) دیسک داریم. در ناحیه توراسیک یا سینه ای و ناحیه کمری بین هردو مهره دیسک داریم. واحد های حرکتی در بدن ما مهره ها هستند. همچنین دیسک ها و لیگامان هایی که دیسک را به مهره ها وصل می کنند و همه این عوامل انحناهایی را در ستون فقرات بدن ما ایجاد می کنند.

عبارات مهم : ستون فقرات – سیگار

آیا قوس گردن در بدو تولد وجود دارد؟

خیر. قوس گردن در نوزاد به این شکل وجود ندارد . قوس گردن به آهستگی تشکیل می شود. قوس طی فعالیت انسان شروع به تکامل می کند. تقریبا در سن مدرسه فرد از نظر انحناها به بلوغ می رسد.

آیا قوس گردن در بدو تولد وجود دارد؟

نقش دیسک در بدن ما چیست ؟

دیسک نیروهایی را که به بدن می رسد، توزیع می کند. یعنی هنگامی که فشار به ستون فقرات ما وارد می شود، این فشار به تمام مهره های ستون فقرات ما توزیع می شود و اجازه نمی دهد کل نیرو را فقط یک ناحیه مجبور شود. چون درصد زیادی از دیسک را آب تشکیل می دهد که توزیع کننده نیروست.

دیسک به خاطر ساختارش بشدت در برابر ضربه مقاوم هست. ممکن است افرادی درد گردن یا کمر داشته باشند، ولی هیچ اطلاعی از مسئله دیسک خود نداشته باشند. این افراد به علت تصادف و بعد از انجام آزمایشاتی مثل ام آرآی جهت پیداکردن شکستگی احتمالی، به طور اتفاقی متوجه مسئله دیسک ارزش می شوند. البته این که تصادف یا ضربه باعث بیرون زدگی یا فتق دیسک یا پارگی دیسک شود، بسیار نادر است . دیسک پاره شده است به علت تصادف یا ضربه را مثل شکستگی مهره، صدمه به ستون فقرات یا آسیب لیگامان درمان می کنیم.

آیا پریدن یا طناب زدن باعث آسیب به دیسک می شود؟

خیر.

چه عواملی بر تخریب دیسک نقش دارد؟

زمینه ژنتیک و عوامل محیطی روی فرسایش یا تخریب آن موثرند. الگوی زندگی افراد نیز نقش مهمی دارد. زندگی پشت میزنشینی، استفاده زیاد از رایانه، تبلت و تلفن همراه، مصرف سیگار و دخانیات روند فرسایش دیسک را تسریع می کنند. ما حتی بیماران ۱۶یا ۱۸ساله ای را مشاهده می کنیم که به خاطر مصرف سیگار دیسک های متعدد کم آب دارند. تا حدی که دیسک برایشان مسئله ساز شده است هست.

بلند کردن وزنه سنگین هرچند بلافاصله مسئله ساز نمی شود، ولی می تواند در طول وقت روند فرسایش دیسک را تسهیل کند. فتق دیسک بین مهره ای بسته به شدت آن، علائم یکطرفه یا دوطرفه ایجاد می کند. اگر در ناحیه کمر باشد درد به پاها می زند . اگر در گردن باشد درد به دست می زند. اگر در ناحیه پشتی باشد درد کمربندی و ضعف اندام تحتانی را ایجاد می کند.

اگر دیسک آسیب ببیند، همچنین آسیب عصب وجود داشته باشد، چه نشانه هایی دارد؟

آسیب به دیسک درد تیــر کشــــنده ایجاد می کند، ولی هنگامی که آسیب به عصب وارد می شود، علاوه بردرد تیرکشنده، بیمار گزگز و مورمورشدن، سوزن سوزن شدن و ضعف اندام را هم حس می کند. البته دیابت پنهان هم شبیه این دردها را ولی با یک مقدار تفاوت ایجاد می کند.

دکتر افسون صدیقی جراح مغز و اعصاب، می گوید: بین مهره های گردن (بجز بین مهره اول و دوم) دیسک داریم. در ناحیه توراسیک یا سینه ای و ناحیه

آیا از دست رفتن آب دیسک الزاما یک بیماری محسوب می شود؟

خیر. این مساله یک روند طبیعی است و به سالخوردگی دیسک مربوط می شود . ما چیزی به عنوان داروی غضروف ساز نداریم . به طور مثال، غضروف نهنگ، آب را به دیسک برنمی گرداند. ما با کنترل مسائلی که باعث فشار به ستون فقرات می شود، می توانیم از کم کردن آب دیسک پیشگیری و کاری کنیم که دیسک، مستعد بیرون زدگی نشود. فتق دیسک بالغ بر ۸۰ درصد موارد به درمان طبی جواب می دهد و جراحی در شرایط خاص انجام می شود.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: jamejamonline.ir

واژه های کلیدی: ستون فقرات | سیگار | سلامت | تصادف | اندام | سلامت | پیشگیری و بیماریها | بیماریهای مهم

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو