باران باش و ببار و نپرس کاسه های خالی از آن کیست.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » آیا تعریق باعث زیاد کردن کالری سوزی می شود؟

آیا تعریق باعث زیاد کردن کالری سوزی می شود؟

همه ما در وقت ورزش کردن عرق می کنیم. ولی بعضی می گویند، تعریق زیاد باعث زیاد کردن کالری سوزی می شود.

آیا تعریق باعث زیاد کردن کالری سوزی می شود؟

همه ما در وقت ورزش کردن عرق می کنیم. ولی بعضی می گویند، تعریق زیاد باعث زیاد کردن کالری سوزی می شود.

عرق کردن روش طبیعی بدن جهت تنظیم دمای خود هست. بدن این کار را با رها کردن آب و نمک انجام می دهد که تبخیر آن باعث خنک شدن تان می شود. عرق کردن به خودی خود نمی تواند کالری زیادی بسوزاند، ولی خارج شدن عرق از بدن، باعث از دست دادن وزن آب بدن می شود. با این حال، چنین کم کردن وزنی موقتی هست. همین که با نوشیدن آب یا غذا خوردن به بدن آب رسانی کنید، بلافاصله تمام وزنی که کم کرده بودید را باز خواهید گرداند.

عبارات مهم : تناسب اندام – تناسب اندام

عرق کردن چقدر کالری می سوزاند؟

برخی می گویند فعالیت هایی که عرق را در می آورند مانند یوگای بیکرام اجازه می دهند بیش از ۱۰۰۰ کالری در ساعت بسوزانید، ولی این ادعا اشتباه است. در یک تحقیق مشخص شد در یک کلاس ۹۰ دقیقه یوگا بیکرام، زن ها به صورت میانگین تنها ۳۳۰ کالری و مردها ۴۶۰ کالری سوزانده اند. این مقدار با ۹۰ دقیقه پیاده روی با سرعت ۵٫۵ کیلومتر در ساعت برابر است.

می توانید در فعالیت هایی که زیاد عرق تان را در نمی آورند و یا اصلا باعث عرق کردن تان نمی شوند نیز کالری بسوزانید. جهت مثال، در حال شنا کردن، وزنه زدن و یا ورزش در هوای سرد همچنان در حال کالری سوزاندن هستید. عرق کردن، می تواند یکی از راه های اندازه گیری سطح شدت فعالیت تان باشد.

آیا تعریق باعث زیاد کردن کالری سوزی می شود؟

چرا بعضی افراد زیاد از دیگران عرق می کنند؟

 • اینکه چقدر عرق می کنید، به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد، از جمله:

  ژنتیک.
  – فاکتورهای محیطی.
  – سن.
  – سطح تناسب اندام.
  – وزن.

از میان این موارد، وزن و سطح تناسب اندام، بیشترین دخالت را در مقدار تعرق بدن ایفا می کنند. بدن در وزن بالا جهت عملکرد به انرژی بیشتری نیاز دارد. در نتیجه زیاد عرق خواهید کرد، چون قسمت های بیشتری از بدن به خنک شدن نیاز پیدا می کنند. هرچه سطح تناسب اندام تان بهتر باشد، سریع تر عرق خواهید کرد. دلیلش این است که بدن در تنظیم دمای خود بهتر می شود. سریع عرق کردن بدان معنا است که بدن تان سریع تر می تواند خود را سرد کند. سریع عرق کردن کمک تان می کند جهت مدت وقت طولانی و با شدت بیشتری ورزش کنید.

مزایای عرق کردن چیست؟

مزیت مهم عرق کردن، پایین آوردن دمای بدن است. بعضی دیگر از مزایای عرق کردن عبارت اند از:

– داشتن پوست سالم تر: ورزش با شدت بالا، باعث گردش خون در سراسر بدن می شود و این باعث می شود اکسیژن و مواد مغذی در بدن به جریان در بیایند و سلول های پوست را تغذیه کنند.
– خودتان را به چالش بکشید: اگر در طول ورزش کردن عرق کنید، مسلما فعالیتی انجام داده اید که سطح تناسب اندام تان را به چالش کشیده هست. ولی اگر دچار سرگیجه، خستگی شدید یا درد شده است اید، بدان معنا است که بیش از حد فشار آورده اید.

آیا عرق کردن خطرهایی نیز دارد؟

کم آب شدن بدن از خطرات عرق کردن است

اگر عرق کنید زیاد در خطر کم آب شدن بدن قرار خواهید گرفت. هوای گرم و مرطوب، میزان عرق کردن تان را زیاد کردن می دهد. جهت نوشیدن مایعات منتظر این نمانید که احساس تشنگی کنید. یک بطری آب به همراه داشته باشید و در طول ورزش مرتب از آن بنوشید. عرق کردن شدید می تواند خطرناک باشد. در صورت مشاهده چنین علائمی بلافاصله از کمک های پزشکی استفاده کنید:

 • – خستگی شدید یا سرگیجه.
  – سرگیجه ای که هنگام ایستادن به وجود می آید و بعد از چند ثانیه هم از بین نمی رود.
  – به مدت هشت ساعت ادرار کردن.
  – ضعیف شدن نبض.
  – ضربان نبض بسیار بالا.
  – از دست دادن هوشیاری.

هیپریدروزی از خطرات عرق کردن است

اگر معمولا به شدت عرق می کنید، ممکن است دچار مشکلی به نام هیپریدروزی شده است باشید. اگر این مقدارعرق کردن، باعث ایجاد اختلال در کارهای روزانه تان شده است حتما با دکتر خود صحبت کنید. همچنین اگر شب ها بدون علت عرق می کنید یا ناگهان به شدت دچار عرق کردن می شوید باید با دکتر تان مشورت کنید. اگر عرق کردن تان با این موارد همراه بود باید بلافاصله به دنبال کمک های پزشکی باشید:

همه ما در وقت ورزش کردن عرق می کنیم. ولی بعضی می گویند، تعریق زیاد باعث زیاد کردن کالری سوزی می شود.

 • – تب ۴۰ درجه سانتی گراد یا بالاتر.
  – درد قفسه سینه.
  – تنگی نفس.
  – ضربان قلب بالا.

چگونه بی خطر کالری بسوزانیم؟

برای چربی سوزی باید کالری که می سوزانید از آنچه دریافت می کنید زیاد باشد. ۳٫۵۰۰ کالری برابر است با حدود نیم کیلو چربی. بنابراین جهت کم کردن نیم کیلوگرم باید ۳٫۵۰۰ کالری کمتر از آنچه مصرف می کنید، بسوزانید.

بهترین راه رسیدن به وزنی سالم این است که سبک زندگی فعال را در پیش بگیرید. برنامه غذایی سالم را اجرا کنید که زیاد از غذاهای کامل تشکیل شده است باشد و مرتب ورزش کنید ( ۵ روز در هفته به مدت ۳۰ دقیقه)، اینها عالی ترین و ایمن ترین راه ها جهت رسیدن به وزن ایده آل هستند.

سخن پایانی

عرق کردن و بیرون راندن وزن آب بدن می تواند یاری کند جهت مت وقت محدودی وزن تان کم شود. کشتی گیرها و اسب سوار ها که جهت مسابقه های خود باید در وزنی معین قرار بگیرند، معمولا از این تکنیک استفاده می کنند. با این حال کالری سوزانده شده، در این روش، زیاد چشم گیر نیست و به هیچ وجه، راهی ایمن جهت چربی سوزی نیست.

اگر تلاش دارید وزن کم کنید، عالی ترین کار این است که به مرور پیش بروید تا ایمن بمانید. از یک برنامه غذایی سالم با غذاهای کامل استفاده کنید و مرتب ورزش کنید. یک متخصص می تواند کمک تان کند برنامه غذایی و ورزشی مناسب خود را طراحی کنید.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: kermany.com

واژه های کلیدی: تناسب اندام | تناسب اندام | استفاده | برنامه | کالری | سلامت | اندام | فعالیت | سرگیجه

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو