عشق، فراموش كردن خود در وجود كسی است كه همیشه و در همه حال ما را به یاد دارد.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » درمان میگرن با ۳ روش غیر دارویی

درمان میگرن با ۳ روش غیر دارویی

 میگرن یک درد ناتوان کننده است که هنوز درمان قطعی جهت آن پیدا نشده هست. در این مقاله به شما ۳ روش غیر دارویی پیشنهاد می کنیم که می توانند به اصلاح علائم میگرن کمک کنند.

درمان میگرن با 3 روش غیر دارویی

میگرن یک درد ناتوان کننده است که هنوز درمان قطعی جهت آن پیدا نشده هست. در این مقاله به شما ۳ روش غیر دارویی پیشنهاد می کنیم که می توانند به اصلاح علائم میگرن کمک کنند.

۳ روش طبیعی جهت درمان میگرن

سردرد میگرنی یک بیماری ناتوان کننده است که بیش از ۳۶ میلیون نقر را در امریکا تحت تاثیر قرار می دهد و معمولا باعث تپش در یک طرف سر می شود که با تهوع، تاری دید و حساسیت به صدا همراه است.

عبارات مهم : درمان با لیزر – سردرد میگرنی
دینا کروویلا Deena Kuruvilla رییس طب مکمل و داروهای جایگزین در انجمن سردرد امریکا American Headache Society می گوید: عامل مهم این بیماری فعالیت غیر طبیعی در مجموعه تریجمینوسرویکال trigeminocervical یا مرکز فرماندهی مغز (بخشی در ساقه مغز) است. این فعالیت های غیر طبیعی باعث آزاد شدن پپتیدهای* التهابیinflammatory peptids در مغز می شود که منجر به بروز میگرن می شوند.

* پپتید Peptid:پپتیدها پروتئین های خیلی کوچک یا مینی پروتئین هستند. پروتئین ها از اتصال تعداد زیادی اسید آمینه تشکیل شده است اند. اگر تعداد این اسید آمینه ها به چند عدد کم کردن پیدا کند، آنچه می ماند پپتید است.


درمان میگرن با ۳ روش غیر دارویی

دیگر عوامل شروع میگرن طبق بنیاد میگرن امریکا عبارتند از:

  • خواب نامنظم
    – تغییرات جَوی
    – مصرف الکل
    – کافئین
    – کم آب شدن بدن

خانم ها در سنین بین ۲۵ تا ۵۵ سالگی زیاد در معرض مبتلا شدن به این بیماری هستند. گاهی تلاش در برطرف کردن علت زمینه – به عنوان مثال با نوشیدن آب زیاد یا خوابیدن زیاد – می تواند به برطرف علائم کمک کند. تجویز داروهای تریپتان triptan (مانند Imitrex, Treximet) و ضد دردهای بدون نسخه (Aleve و Excedrin) می توانند میگرن خفیف را تسکین دهند، ولی ممکن است باعث بروز عوارض جانبی شوند. بنابراین مبتلایان به میگرن ممکن است به دنبال جایگزین های غیر دارویی باشند. ولی آیا این روش ها جهت درمان میگرن موثر هستند؟

۱٫ استفاده از ایر پلاگ Earplugs (گوش گیر یا گوش بند) جهت درمان میگرن


گوش گیرها فشار ناشی از هوا که به گوش وارد می شود را تنظیم می کنند و در نتیجه شدت و مدت میگرن را کم کردن می دهند. گوش گیرهای خاصی که جهت میگرن طراحی شده است اند، اوضاع هوا را ۲۴ ساعته آینده نگری می کنند و هر گونه عوض کردن فشار هوا را هشدار می دهند، بنابراین فرد می داند چه زمانی از گوش گیرها استفاده کند.

کوروویلا می گوید: شواهد نشان می دهند که بیش از ۷۸ درصد میگرن ها مربوط به جَوی هستند، ولی محققان یک علت مستحکم و سببی در این مورد بیان نکرده اند. نظریه ارائه شده است این است که فشار هوای پایین میزان اکسیژن را در گوش کم کردن می دهد که به نوبه خود سلول های خونی مغز را از اکسیژن محروم می کند. هیچ پژوهشی این ادعا را ثابت نکرده هست.

نتیجه گیری: کوروویلا می گوید که اگر به صدا حساس باشید، گوش گیرها می توانند سر و صدا را کم کنند، ولی وی هیچ مدرک روشنی که نشان دهد این محصولات میگرن را کم کردن می دهند، مشاهده نکرده هست.

۲٫ درمان اسکلتی عضلانی* Musculoskeletal Therapy


 میگرن یک درد ناتوان کننده است که هنوز درمان قطعی جهت آن پیدا نشده هست. در این مقاله به شما ۳ روش غیر دارویی پیشنهاد می کنیم که می توانند به اصلاح علائم میگرن کمک کنند.

با استفاده از امکانات تشخیصی جهت معاینه کردن سیستم اسکلتی عضلانی سر، گردن و فک، سیستم های توانبخشی مشخص کردند که التهاب و تنش باعث میگرن می شود. مجموعه ای از *فرایندهای غیر تهاجمی noninvasive procedures، مانند *اولتراساوند، دستکاری نقطه شروع trigger-point manipulation و درمان با لیزر سرد cold-laser therapy و سپس علت مهم این تنش را درمان می کند.

علت این تنش ها:

اختلال تمپوروماندیبولار temporomandibular disorder یا اختلال مفصل گیجگاهی فکی TMD که زمانی اتفاق می افتد که مفاصل فک به درستی کار نمی کنند.

*درمان اسکلتی عضلانی Musculoskeletal Therapy: درمان اسکلتی عضلانی یک روش درمانی است که جهت درمان عضلات و سیستم اسکلتی استفاده می شود و از تکنیک های متفاوت بافت نرم و تکنیک های حرکتی (بدون دست) استفاده می کند. این روش جهت درمان و توانبخشی کمر درد، گردن درد، درد مفاصل، اختلال عملکرد عضلانی و یا آسیب های اسکلتی عضلانی استفاده می شود.

*فراصوت یا اولتراساوند Ultrasound:به امواج صوتی گفته می شود که دارای بسامدی زیاد از بازه بسامدی شنوایی انسان هستند.بازه بسامدی شنوایی افراد تفاوت دارد و با بالا رفتن سن این بازه کم کردن می یابد، ولی معمولاً بالاترین فرکانس شنوایی انسان حدود ۲۰ یا ۲۵ کیلوهرتز در نظر گرفته می شود. نقطه برابر این امواج، امواج فروصوت یا (مادون صوت) هستند که دارای بسامد زیر حد پایین فرکانس شنوایی انسان (حدود ۲۰ هرتز) هستند. اصطلاح فراصوت، نباید با مافوق صوت (Supersonic) که جهت سرعت حرکت بالاتر از سرعت صوت استفاده می شود، اشتباه گرفته شود.

*فرایندهای غیر تهاجمی noninvasive procedures:یک فرایند پزشکی غیر تهاجمی فرایندی است که هیچ پارگی بر روی پوست ایجاد نمی شود و هیچ تماسی با مخاط، برش روی بدن یا حفره داخلی بدن به شکل طبیعی یا مصنوعی برقرار نمی شود.

اگر می خواهید زیاد بدانید : اختلالات مفصل فکی-گیجگاهی می تواند علت دردهای مبهم شما باشد!!

درمان میگرن با ۳ روش غیر دارویی

طبق شواهد موجود کوروویلا می گوید “ ارتباطی روشن بین میگرن و اختلال تمپوروماندیبولار TMD وجود دارد.” ولی تاثیر این روش های غیر تهاجمی روی این اختلال هنوز مورد بررسی قرار نگرفته اند.

تیجه گیری: کوروویلا می گوید به علت نبود تحقیقات و هزینه کافی بهتر است روشی را امتحان کنید که شواهد بیشتری جهت آن وجود داشته باشد.

۳٫ تاثیر طب سوزنی Acupuncture در درمان میگرن


متخصصین در این تکنیک باستانی چینی سوزن های مویی خیلی نازکی را در نقاط مخصوصی از بدن وارد می کنند و فیبرهای عصب هایی را جنبش می کنند که سیگنال های درد را غیر فعال می کنند.

در یک بازبینی تازه در کوکراتین* Cochrane reviewاز پژوهش ها که مشمول بر ۵۰۰۰ فرد مبتلا به میگرن می شد، مشخص شد که طب سوزنی تعداد دفعات بروز سردردهای میگرنی را نصف می کند. همین بازبینی در مورد سه آزمایش دیگر نیز انجام شد که در آن ها طب سوزنی با داروهای تایید شده است جهت کم کردن دفعات بروز میگرن مقایسه شد. در هر سه آزمایش گروه استفاده کننده از طب سوزنی کم کردن بیشتری را در میزان حملات میگرن خود مشاهده کردند.

بررسی کوکراتین نشان داد که بیشتر از ۶ جلسه طب سوزنی می تواند کمک کند.

کوروویلا می گوید که از این سه روش درمانی بیان شده است به طب سوزنی زیاد می توان اعتماد کرد، لیکن این روش فعالیت را در سیستمی زیاد کردن می دهد که مسئول تولید *اندروفین های endorphin کم کردن دهنده درد هستند.


کوکراتین یا کاکراتینCochrane : کتابخانه کاکرین، مجموعه ای از پایگاه های اطلاعاتی در زمینه پزشکی و دیگر شاخه های مربوط به بهداشت و درمان است که به وسیله بنیاد همکاری کاکرین (The Cochrane Collaboration) و دیگر شرکت ها ایجاد شده است هست. بنیاد همیاری کوکران گروهی بالغ بر ۳۷٬۰۰۰ داوطلب از بیش از ۹۰ کشور دنیا است که به بررسی اثرات مداخلات مواظبت های بهداشتی در آزمایش پزشکی کارآزمایی بالینی تصادفی می پردازند.

 میگرن یک درد ناتوان کننده است که هنوز درمان قطعی جهت آن پیدا نشده هست. در این مقاله به شما ۳ روش غیر دارویی پیشنهاد می کنیم که می توانند به اصلاح علائم میگرن کمک کنند.

اندورفین Endorphins:اندورفین ها یا مسکن های طبیعی بدن موادی هستند که از غدد مخاطی و هیپوتالاموس ترشح می شوند و اثر مهم آنها تسکین درد هست. اندورفینها که مرفین طبیعی بدن (endogenous morphine) خوانده می شوند.

اگر می خواهید زیاد بدانید : چه افرادی مستعد میگرن هستند و چه عواملی شدت یافتن کننده میگرن؟

اگر می خواهید زیاد بدانید : طب سوزنی چیست و چگونه امراض را درمان می کند

اگر می خواهید زیاد بدانید : تسکین درد بدون دارو

درمان میگرن با ۳ روش غیر دارویی

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ


واژه های کلیدی: درمان با لیزر | سردرد میگرنی | درمان میگرن | طب سوزنی | استفاده | درمان مو | عضلانی | میگرن | طبیعی | درمانی

درمان میگرن با 3 روش غیر دارویی

درمان میگرن با ۳ روش غیر دارویی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو