در این جهان، همواره برای كسانی كه از خطری بهراسند، خطری وجود خواهد داشت.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » کاهش ۸۹ درصدی بارش در پایتخت کشور عزیزمان ایران ، متوسط بارش‌های کشور به ۲۷.۵ میلی‌متر رسید

کاهش ۸۹ درصدی بارش در پایتخت کشور عزیزمان ایران ، متوسط بارش‌های کشور به ۲۷.۵ میلی‌متر رسید

بر اساس اعلام شرکت مدیریت منابع آب کشور عزیزمان ایران ؛متوسط بارش‌های کشور تا آخر هفته سوم آذر به ۲۷.۵ میلیمتر رسید.

کاهش ۸۹ درصدی بارش در پایتخت کشور عزیزمان ایران ، متوسط بارش‌های کشور به ۲۷.۵ میلی‌متر رسید

به گزارش گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان به نقل از وزارت نیرو، شرکت مدیریت منابع آب کشور عزیزمان ایران اعلام کرد، با گذشت ۷۷ روز از سال آبی تازه یعنی از ابتدای مهر امسال تا آخر روز جمعه ۱۷ آذرماه جاری، میانگین بارش های کشور به ۲۷.۵ میلیمتر رسیده است.

بر اساس این گزارش، این میزان بارش در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته (۳۲.۹ میلیمتر) ۱۶.۴ درصد و در مقایسه با میانگین بلندمدت ( ۴۶.۵ میلیمتر) ۴۰.۹ درصد کم کردن داشته است.

بر همین اساس، بیشترین بارش ها در حوضه های آبریز اصلی، دریای خزر با ۲۵.۷ میلیمتر، دریاچه ارومیه با ۲۴ میلیمتر، خلیج فارس و دریای عمان ۲۵.۲ میلیمتر، فلات مرکزی ۴.۵ میلیمتر، مرزی شرق با یک میلیمتر و قره قوم با ۸.۷ میلیمتر به ثبت رسیده هست. ایستگاه رامسر- صفارود در استان مازندران شاهد حداکثر بارندگی به میزان ۶۲۷.۵ میلیمتر بوده و جهت ایستگاه قوچان در استان خراسان رضوی حداقل بارندگی به میزان ۲۲.۷۵ میلیمتر گزارش شده است هست. حجم بارش های اول مهر تا ۱۷ آذر معادل ۴۵ میلیارد و ۳۲۱ میلیون متر مکعب گزارش شده است است.

کاهش ۸۹ درصدی بارش در پایتخت کشور عزیزمان ایران ، متوسط بارش‌های کشور به ۲۷.۵ میلی‌متر رسید

حسن برنا، مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت گفت: حجم ریزش‌های جوی در آذر امسال نسبت به سال آبی گذشته کم کردن ۸۹ درصدی را نشان می دهد. با بارش نخستین برف امسال در ۱۷ آذر میانگین بارش آذر ماه در محدوده عملکرد استان پایتخت کشور عزیزمان ایران به ۳.۵ میلیمتر رسید که نسبت به بارندگی ۳۲ میلیمتر سال گذشته و ۲۱.۸ میلیمتر میانگین بلند مدت به ترتیب با کم کردن ۸۹ و ۸۴ درصدی مواجه بودیم.

وی ادامه داد: بیشترین بارش مربوط به ایستگاه باران‌سنجی امامزاده داود با مقدار ۹.۵ میلیمتر و کمترین بارش مربوط به ایستگاه باران سنجی باقرآباد ورامین با مقدار یک میلیمتر است.

مدیر دفتر مطالعات شرکت آب منطقه ای پایتخت کشور عزیزمان ایران با بیان اینکه مقادیر بارش از ابتدای امسال تا امروز در محدوده عملکرد استان پایتخت کشور عزیزمان ایران ۲۷.۳ میلیمتر هست، تصریح کرد: این میزان در مقایسه با مقدار ۵۱.۸ میلیمتر سال گذشته ومقدار ۶۲.۲ میلیمتر میانگین بلند مدت به ترتیب کم کردن ۴۷ و ۵۸ درصد را نشان می دهد.

برنا با اشاره به اینکه وقوع بارش ها در مورخ ۱۷ آذرماه به جز در محدوده جنوب شهر پایتخت کشور عزیزمان ایران ودشت ورامین که به صورت باران بوده، در بقیه مناطق استان به صورت بارش برف بوده هست، یادآور شد: به‌رغم شدت برودت هوا بارش برف قابل چشمگیر نبوده است وبا توجه به بررسی های انجام شده است و اطلاعات به‌دست آمده ریزش‌های هوا چه از نظر میزان و چه از نظر توزیع در اغلب نواحی متغیر است.

بر اساس اعلام شرکت مدیریت منابع آب کشور عزیزمان ایران ؛متوسط بارش‌های کشور تا آخر هفته سوم آذر به ۲۷.۵ میلیمتر رسید.

وی در آخر خاطر نشان کرد: با توجه به تمرکز جمعیتی در استان پایتخت کشور عزیزمان ایران و لزوم تامین منابع آب پایدار و مطمئن جهت شرب، صنعت و کشاورزی، دشت‌های استان اوضاع نامناسبی دارند که هموطنان باید نسبت به مصرف بهینه آب توجه مورد نیاز را داشته باشند؛ آیا که با وقوع بارش های مقطعی اوضاع منابع آب اصلاح نمی‌یابد.

میانگین بارش در ۲۲ استان نسبت به پارسال منفی است این در حالی است که میانگین بارش در ۲۲ استان کشور نسبت به وقت مشابه پارسال منفی و در ۹ استان مثبت هست. از سویی دیگر میانگین بارش در ۹ استان ایلام، بوشهر، خراسان رضوی، خراسان شمالی، فارس، کرمانشاه، گلستان، مازندران و هرمزگان نسبت به وقت مشابه پارسال مثبت گزارش شده است است و بارش در سایر استانها نسبت به همین وقت منفی است.براین اساس بیشترین بارش در استان گیلان به میزان ۲۹۸ میلی متر و در استان قم بارش صفر ثبت شده است است.

انتهای پیام/

کاهش میزان بارش در مقایسه با مدت مشابه سال آبی گذشته

واژه های کلیدی: استان مازندران | استان گیلان | ایستگاه | استان قم | مقایسه | منابع | باران | ایران

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو