شما بدون تسلط بر خود نمی توانید فاتح دیگران باشید.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » دانستنی هایی راجع به شپس سر

دانستنی هایی راجع به شپس سر

یکی از مکان هایی که بیماری های ویروسی و شپش سر زیاد در آن رواج پیدا می کند مدارس هستند،به همین علت متخصصین

دانستنی هایی راجع به شپس سر

یکی از مکان هایی که بیماری های ویروسی و شپش سر زیاد در آن رواج پیدا می کند مدارس هستند،به همین علت متخصصین قشنگی همواره به رعایت بهداشت موی سر به خصوص در میان دانش آموزان تاکید می کنند.

شپش سراغ چه کسانی می رود؟
یک عضو انجمن متخصصین پوست کشور عزیزمان ایران گفت: شپش سر در همه جوامع بشری شیوع دارد ولی بر اساس تحقیقات انجام شده است مبتلا شدن به این عارضه در میان بعضی افراد زیاد است.

دانستنی هایی راجع به شپس سر

شپش سراغ چه کسانی می رود؟داریوش دائر عضو انجمن متخصصین پوست کشور عزیزمان ایران در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی گروه تحریریه سایت؛ راجع به شپش سر مطرح کرد: شپش سر در همه جوامع بشری شیوع دارد و مربوط به قشر خاصی نیست، بنابراین این تصور که شپش تنها در جوامع فقیر و با سطح بهداشت پایین مشاهده می شود باوری اشتباه هست، لیکن ما در جوامع بهداشت بالا هم این عارضه را مشاهده می کنیم.

وی با اشاره شیوع شپش سر در فصول سرد سال بیان کرد: در مکان هایی که افراد در یک محیط قرار و تماس نزدیکی باهم دارند مانند مدارس شپش سر زیاد دیده می شود.

این عضو انجمن متخصصین پوست کشور عزیزمان ایران افزود: شپش سر یک انگل اضطراری است که به ریشه موها می چسبد، بعد از لقاحی که شپش نر با ماده انجام می دهند، شپش ماده تخم های زیادی از خودش آزاد می کند که این تخم ها به وسیله یک ماده صمغی به سایه مو ها می چسبند به این تخم ها رشک یا تخم نارس شپش می گویند.

دائر تاکید کرد: افراد جهت درمان شپش سر باید نخست به بهداشت فردی و محیطی توجه خاص ای داشته باشند همچنین مربیان بهداشت مدارس نیز باید بررسی های دوره ای را انجام دهند تا در صورت وجود شپش یا تخم شپش بر سر دانش آموزان، آنها را به دکتر ارجاع دهند. مبتلایان به شپش سر باید از خود درمانی پرهیز کنند، لیکن خود درمانی باعث ایجاد مقاومت به درمان و داروهای مهم می شود. افراد دچار شپش سر باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنند تا دکتر با توجه به سن و شدت بیماری آنها داروی مناسب را برایشان تجویز کنند.

یکی از مکان هایی که بیماری های ویروسی و شپش سر زیاد در آن رواج پیدا می کند مدارس هستند،به همین علت متخصصین

وی تصریح کرد: اغلب با یک بار استفاده از درمان همه شپش ها از بین می روند ولی تخم های شپش ممکن است تا چند روز یا چند هفته باقی بماند که با شستن مرتب سر و شانه زدن موها با شانه ای با سرکه آغشته شود نیز این تخم ها با تدریج جدا می شوند. در موارد نادری که بعد از یک بار استفاده از داروهای ضد شپش هنوز این حشره باقی مانده است افراد باید بعد از یک هفته درمان مجدد را انجام دهند و میزان موفقیت در اغلب موارد بالای ۹۰ درصد است.

این عضو انجمن متخصصین پوست کشور عزیزمان ایران گفت: دانش آموزان باید از تماس سر با سر خودداری کنند، دختران نیز نباید روسری و مقنعه های یکدیگر را بپوشند، در صورتیکه یکی از دانش آموزان علائم بالینی شپش را داشت باید بلافاصله به دکتر مراجعه کنند ولی مورد نیاز نیست که کلاس درس تعطیل شود.

دائر اظهار کرد: حشره شپش نمی تواند بیش از ۱۰ متر در طول عمرش حرکت کند، شپش سر از حرارت و خونی که در شبکه عروقی سر وجود دارد، تغذیه می کند، بنابراین اگر از سر جدا شود منبع غذایی اش را از دست می دهد و از بین می رود.

وی بیان کرد: مبتلایان به شپش سر باید بالش ها، روبالشی، ملحفه، مقنعه، روسری و کلاه هایشان را در آب جوش ۱۰۰ درجه سانتیگراد حداقل به مدت ۲۰ دقیقه قرار دهند همچنین آنها می توانند لباس هایی که با سرشان تماس داشته است که در زیر آفتاب بگذارند یا مرتب اتو بکشند تا حشره شپش کشته شود.

این عضو انجمن متخصصین پوست کشور عزیزمان ایران تاکید کرد: تخم ها بیش از یک هفته تا ۱۰ روز زنده نمی مانند البته توجه به این توصیه مهم است که همه رشک ها یا تخم هایی که به سر چسبیدند حاوی موجود زنده نیستند.

دائر یادآور شد: مبتلایان به شپش سر باید از درمان بیش از حد، خودسرانه و افرادی پرهیز کنند و در صورت مشاهده علائم بالینی این عارضه هرچه سریع تر به دکتر مراجعه کنند. در مواقعی مشاهده می شود که بعضی افراد آنقدر درمان را ادامه می دهند که سر فرد دچار اگزما یا خارش می شود؛ استفاده از سرکه در از بین بردن حشره موثر نیست ولی می تواند در جدا کردن تخم حشره بافایده باشد ولی نحوه استفاده را باید دکتر به بیمار آموزش بدهد.

دانستنی هایی راجع به شپس سر

باشگاه خبرنگاران

واژه های کلیدی: خود درمانی | درمان شپش | استفاده | مشاهده | بهداشت | ایران | انجمن | بهداشت پوست و مو

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو