در این جهان، همواره برای كسانی كه از خطری بهراسند، خطری وجود خواهد داشت.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » برطرف غیر دارویی استرس + تاثیر استرس بر کدام قسمت های بدن است؟

برطرف غیر دارویی استرس + تاثیر استرس بر کدام قسمت های بدن است؟

 استرس یک مسئله مرسوم در زندگی امروز است که تاثیر استرس بر بدن می تواند تاثیرات مخربی بر سلامت معنوی و جسی ما وارد کند. در این مقاله به ۷ روش غیر دارویی مقابله با استرس اشاره می کنیم.

برطرف غیر دارویی استرس + تاثیر استرس بر کدام قسمت های بدن است؟

استرس یک مسئله مرسوم در زندگی امروز است که تاثیر استرس بر بدن می تواند تاثیرات مخربی بر سلامت معنوی و جسی ما وارد کند. در این مقاله به ۷ روش غیر دارویی مقابله با استرس اشاره می کنیم.

۷ راه حل غیر دارویی جهت برطرف تاثیر استرس بر قسمت های متفاوت بدن

بهترین توضیحی که تا به حال راجع به استرس شنیده ایم از زبان دکتررابرت ساپولسکی Robert Sapolsky، متخصص عصب شناسی* در استنفورد Stanford و نویسنده Why Zebras Don’t Get Ulcers (چرا گورخرها زخمی نمی شوند؟)، بوده هست. “اگر شما یک پستاندار طبیعی باشید، استرس جهت شما ۳ دقیقه جیغ وحشتناک در حیات وحش ، بعد از مقابله با خطر است چه بر آن غلبه کنید و چه مغلوب شده است باشید.”

* متخصص عصب شناسی Neurobiologist:ساختار و گستردگی سیستم عصبی را بررسی کرده و همچنین نحوه عملکرد سیستم عصبی بر عملکرد و واکنش‌ها عصبی را بررسی می کند.

برطرف غیر دارویی استرس + تاثیر استرس بر کدام قسمت های بدن است؟

اگر شما یک انسان باشید، استرس به علت وحشت از خورده شدن برایتان ایجاد نمی شود بلکه به خاطر نگرانی در مورد این که کسی ناهارتان را بخورد بوجود می آید. بر خلاف سایر حیوانات ما نسبت به بدنمان مغز بزرگی داریم، مغزی که احساس نگرانی می کند. این نگرانی می تواند در اثر پرخاشگری رئیستان، وام مسکن ۳۰ ساله، مواظبت همزمان از کودکان و والدین بیمارتان بوجود بیاید.

عبارات مهم : درمان استرس – تاثیر گذار
هیچ حیوانی در حیات وحش نمی تواند این وحشت را درک کند، ولی تهدید دریافت شده است درست مانند تصویر العمل زنده ماندن بدن در برابر حمله تمساح است و تا زمانی که ناهار تمساح به آخر نرسد، ادامه خواهد داشت. ولی می توانید کارهایی جهت مقابله با استرس انجام دهید: جستجو و تخریب عامل آن. در این مقاله به شما می گوییم که:

استرس معمولا چگونه به شما حمله کرده و چطور باید با آن مقابله کنید؟

۱٫ تاثیر استرس بر مغز

ترشح مزمن کورتیزول cortisol (هورمون استرس) به مرکز حافظه شما آسیب می زند، از جمله هیپوکامپ* hippocampus. زمانی که دندریت ها* dendrites در هیپوکامپ به طور فزاینده ای پراکنده شوند دچار استرس دائمی می شویم که باعث اختلالت اضطرابی و افسردگی می شود.

* هیپوکامپ hippocampus : اَسبَک یا هیپوکمپوس (هیپوکام یا هیپوکامپ) قسمتی از دستگاه کناره ای مغز است که مرکز یادگیری است.

*دندریتdendrite : دِندریتها زائده های رشته مانندی هستند که به جسم سلولی نورون ها، متصل هستند. دندریت ها نقشِ آورنده خبر های صادر شده است از نورون مجاور یا نورون های رده بالاتر به سلول های بدن را به عهده دارند. این خبر های عصبی، بصورت سیگنال های الکتریکی در درازای دندریت ها حرکت می کنند.


 استرس یک مسئله مرسوم در زندگی امروز است که تاثیر استرس بر بدن می تواند تاثیرات مخربی بر سلامت معنوی و جسی ما وارد کند. در این مقاله به ۷ روش غیر دارویی مقابله با استرس اشاره می کنیم.

رفع استرس از طریق عوض کردن در تفکر:


وجدان خود را محکوم نکنید. مطالعه کانادایی روی ۲۷۳۷ کارگر نشان داد زمانی که افراد فکر می کنند عملکرد کاری ضعیفشان ممکن است اثری جدی روی همکاران، شرکت یا محیط کاریشان بگذارد، استرس کاریشان بالا می رود.کارمندان مسئولیت پذیر که کارشان را به عنوان حرفه خود جهت پیشرفت در نظر می گرفتند نسبت به افرادی که از شغلشان راضی بودند و تمایلی جهت ارتقا در این حرفه نداشتند، سطح استرس خیلی بالاتری گزارش می دادند.

درسی که باید بگیرید:

یک روز مرخصی بگیرید. اگر ۹ ساعت به شرکت سر نزنید هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

۲٫ تاثیر استرس بر سر، گردن و پشت

هورمون های *هیپوفیز، *هیپوتالاموس و *آدرنال به سمت بدن سرازیر شده است و تمرکز، توجه و هوشیاری شما را زیاد کردن می دهند، دقت بینایی شما را اصلاح می بخشند و عضلات را جهت مقابله با خطر آماده می کنند. وقتی عامل خطر از بین نمی رود(و همچنان ادامه دارد)، بدنتان توانایی بازگشت به تعادل را از دست می دهد.

* غده هیپوفیز Pituitary gland :هیپوفیز بااهمیت ترین غده درون ریز بدن هست، لیکن ترشحات آن فعالیت سایر غدد درون ریز را تنظیم مى کند و همچنین باعث رشد و تکامل مى شود. این غده در زیر مغز جای دارد. فعالیت غده هیپوفیز به نوبه خود به وسیله بخشى از مغز که هیپوتالاموس خوانده مى شود، تنظیم مى گردد.

* هیپوتالاموس Hypothalamus :هیپوتالاموس در واقع یک دستگاه کنترل کننده بدن است.این بخش از مغز با تاثیری که بر هیپوفیز می گذارد، فعالیت بسیاری از غده های بدن مثل پانکراس(لوزالمعده)،تیروئید و … را کنترل میکند.

برطرف غیر دارویی استرس + تاثیر استرس بر کدام قسمت های بدن است؟

*غدد آدرنال Adrenal:غدد فوق کلیوی یا آدرنال، دو غده مثلثی شکل هستند که در بالای کلیه ها قرار گرفته اند. غدد فوق کلیوی هورمون های مهمی تولید می کنند. ولی اگر به هر دلیلی دکتر تشخیص دهد که این غدد جهت حفظ سلامت فرد باید برداشته شوند، بدن فرد می تواند این اوضاع را تحمل کند.

رفع استرس از طریق برنامه ریزی در زندگی

زندگی خود را بر روی سه پایه مهم ایجاد کنید: اضافه کردن تعادل به خانه، کار و خودتان برای ایجاد یک حائل (دیوار) در برابر استرس. به گفته دکتر منیر سلیمان Munir Soliman، مدیر مرکز سلامتی و رشد شخصی دانشگاه کالیفرنیا California، سن دیگو San Diego، اگر یکی از پایه ها فرو بریزد جهت نگه داشتن خود، دو پایه دیگر خواهید داشت.”

۳٫ تاثیر استرس بر دستگاه گوارش

افزایش اسید در اثر استرس باعث به هم ریختن معده و ضعیف و سست شدن روده می شود. استرس حتی می تواند باعث عوض کردن فرایند سوزاندن چربی در بدن شده است و باعث شود چربی بیشتری در شکمتان ذخیره شود.

 استرس یک مسئله مرسوم در زندگی امروز است که تاثیر استرس بر بدن می تواند تاثیرات مخربی بر سلامت معنوی و جسی ما وارد کند. در این مقاله به ۷ روش غیر دارویی مقابله با استرس اشاره می کنیم.

رفع استرس از طریق طب فشاری* acupressure

طب فشاری acupressure

از طب فشاری acupressure روی نقاط خاص جهت رهایی سریع از استرس کمک بگیرید. ماساژ بخش گوشتی بین انگشت شصت و انگشت اشاره روی یک دست و دو انگشت اول دست دیگرتان با انگشت شصت و به مدت ۳۰ ثانیه عالی ترین روش است. یک مطالعه در دانشگاه پلی تکنیک هنگ کنگ نشان داد که استفاده از طب فشاری به همراه روغن اسطوخودوسlavender oil تا ۳۹% می تواند استرس را کم کردن دهد. دو گزارش دیگر در مجله طب جایگزین و مکمل Journal of Alternative and Complementary Medicine بیان کردند که ۸۵ آزمایش بالینی نشان داده اند ماساژ درمانی massage therapy و تمرین تای چی tai chi به طور موثر باعث کاهشکروتیزول، ضربان قلب، فشار خون و افسردگی می شود.

اگر می خواهید زیاد بدانید : تای پی یعنی چی؟

* طب فشاری acupressure :طب فشاری یک روش درمانی جایگزین، شبیه به طب سوزنی هست. این روش بر مبنای مفهوم انرژی زندگی است که از طریق مریدین Meridian در بدن جریان دارد. در این روش در نقاطی که سوزن های طب سوزنی اعمال می شوند، فشار فیزیکی وارد می شود و نشانه باز کردن هر گونه انسداد در این مریدین هاست. این فشار ممکن است با دست، آرنج یا دستگاه وارد شود.


برطرف غیر دارویی استرس + تاثیر استرس بر کدام قسمت های بدن است؟

۴٫ تاثیر استرس بر موها

محققین دانشگاه اونتاریو غربی Western Ontario متوجه شدند که نشان گر زیستی جهت اندازه گیری استرس مزمن، موها هستند. آن ها فولیکول های موی ۱۰۰ مرد را نمونه گیری کردند. نیمی از آن ها به خاطر حمله قلبی در بیمارستان بستری بودند، و متوجه شدند که کورتیزول مو (استرس مو) در بیماران قلبی بالاتر است. از آن جا که رشد مو در ماه حدود ۱ سانتی متر است، محققین از نمونه موی ۳ سانتی متر جهت اندازه گیری سطح استرس در ۳ ماه گذشته استفاده کردند. دانشمندان معتقدند یافته های آن ها این نظریه را تقویت می کند که استرس مزمن ممکن است در حمله قلبی تاثیر گذار باشد، درست مانند استرس حاد که می تواند باعث حمله قلبی شود.

رفع استرس از طریق قدردانی


به گفته مل شوارتز Mel Schwartz، روان درمان گر در کانکتیکات Connecticut (یکی از ایالات امریکا)، “افرادی که با اضطراب مسئله دارند اغلب قدرت ارزیابی و سنجیدن را از دست می دهند و مرتبا خودشان را قضاوت می کنند.” تلاش کنید روی دیگران تمرکز کنید.احترام گداشتن و قدردانی از دیگران به طور شگفت انگیزی می تواند افکار و رفتارهای وسواسی را که به علت درگیری با خودتان ایجاد شده است اند را از شما دور کند.

۵٫ تاثیر استرس بر سیستم عصبی سمپاتیک* Sympathetic nervous system

انتشار *نوراپینفرین norepinephrine باعث ضربان سریعتر قلب، بالا رفتن فشار خون، عرق کردن زیاد و سریع شدن تنفس جهت برای رساندن اکسیژن و گلوکز زیاد به عضلات و بافت های بدن می شود. *اندورفین Endorphinsباعث تنگ شدن عروق خونی می شود تا در صورت حمله خونریزی را کم کردن دهد. به همین علت است که موهای پشت گردن و روی سرتان راست می شوند. در حالی که هورمون های استرس به ما کمک می کنند با خطر مقابله کنیم ولی فشار طولانی مدت می تواند به قلب آسیب رسانده و سیستم ایمنی را تحت فشار قرار دهد که باعث می شود نسبت به همه چیز از سرماخوردگی و آنفولانزا گرفته تا سرطان، آسیب پذیرتر شویم.

* سیستم عصبی سمپاتیک Sympathetic nervous system:یا دستگاه عصبی سمپاتیک (Sympathetic nervous system یا SNS) بخشی از دستگاه عصبی خودگردان هست. دستگاه عصبی سمپاتیک در حالت استرس فعال تر شده، انسان را جهت نبرد یا فرار آماده تر می کند؛ البته به صورت همیشگی نیز فعال بوده، در تنظیم سوخت وساز پایهٔ بدن نقش دارد.

*نوراپینفرین یا نورآدرنالین (NE ) norepinephrine: ماده ای با چند وظیفه هست، می تواند هورمون باشد (آزاد شده است از غدد فوق کلیوی) و می تواند به عنوان پیامرسان عصبی در سیستم سمپاتیک عمل کند.نوراپی نفرین در بدن هم به صورت هورمون، و هم به صورت انتقال دهنده عصبی دارای کارکرد هست. در حالت هورمون، به عنوان هورمون استرس باعث زیاد کردن تپش قلب، انقباض رگ ها، انبساط راه های هوایی ، زیاد کردن قند خون و زیاد کردن جریان خون عضلات و مغز شده است و در بروز تصویر العمل جنگ و گریز در سامانه عصبی سمپاتیک مؤثر هست. کاربرد نوراپی نفرین در پزشکی درمان افت فشار خون با زیاد کردن تون عضلات صاف عروق است و در احیای قلبی ریوی نیز بکار میرود. نوراپینفرین به صورت یک انتقال دهنده سیناپسی در دستگاه عصبی مرکزی کارکردهای بسیار دارد و به طور مثال در هسته آمیگدال (بادامه) موجب زیاد کردن تمرکز و هشیاری میشود.

* اندورفین Endorphin : یا مسکن های طبیعی بدن موادی هستند که از غدد مخاطی و هیپوتالاموس ترشح می شوند و اثر مهم آنها تسکین درد است.

رفع استرس از طریق یوگا و خنده


تمرین کنندگان *یوگای خنده قسم می خورند که ترکیب تنفس یوگا و تکنیک های کششی و تکنیک های خنده به مقابله بهتر با استرس به آن ها کمک می کند. مطالعات نشان داده اند که خندیدن و انجام حرکات یوگا به صورت جداگانه هم استرس را کم کردن می دهد.

*یوگای خنده یا هاسیایوگا Laughter yoga:عملیست مشمول بر خنده ممتد داوطلبانه. یوگای خنده بر اساس این باور است که خندهٔ به میل خود همان منفعت های بدنی و روانی خندهٔ آنی را به همراه می آورد. یوگای خنده گروهی، با تماس چشمی جوک و بازیگوشی بین شرکت کنندگان انجام می شود. در دهه ۱۹۹۰ یوگای خنده در پارک ها در صبح سریع در گروه های افراد مسن انجام می شد.

اگر می خواهید زیاد بدانید : فواید باور نکردنی یوگا بر بدن

اگر می خواهید زیاد بدانید : آموزش ۸ حرکت یوگا جهت درمان استرس

۶٫ تاثیر استرس بر زندگی جنسی

زنانی که استرس دارند اغلب نمی توانند به ارگاسم برسند یا از رابطه جنسی لذت ببرند. مردان زمانی که تحت استرس قرار بگیرند، ممکن است دچار اختلال نعوظ شوند.

رفع استرس با استفاده از اکسی توسین oxytocin

به گفته محققین دانشگاه کارولینای شمالی North Carolina، اکسی توسین oxytocin آزاد کنید. بوسیدن، بغل کردن حتی دست دادن می تواند استرس را کم کردن دهد چون سطح ترشح اکسی توسین را بالا می برد، هورمونی که با عشق و همبستگی مرتبط است. و این اکسی توسین در تمام بدن شما انتشار یافته و منجر به برطرف تنش شده است و سایر پرسشها مرتبط با استرس از جمله رابطه جنسی را ترمیم می کند.

اگر می خواهید زیاد بدانید : هورمون اکسی توسین یا هورمون حفظ رابطه های عاشقانه!

۷٫ تاثیر استرس بر DNA


بله استر می تواند روی DNA هم تاثیر بگذارد. سیل مزمن هورمون استرس به بدن می تواند باعث کوتاه شدن تلومرها telomeres شود. تلومرها ساختارهای ژنتیکی هستند که از انتهای کروموزوم های ما در برابر تخریب محافظت می کنند و اگر به حد بحرانی کوتاه شوند سلولها دیگر قادر به تکثیر نخواهند بود.

رفع استرس از طریق مدیتیشن Meditate

مطالعه ای که اخیرا در هاروارد انجام شده است نشان می دهد که پاسخ فیزیولوژیکی ناشی از *مدیتیشن (مراقبه)، یوگا، تای چی، تمرینات تنفسی یا حتی دعای مرتب می تواند از آسیب های سلولی در اثر استرس مزمن جلوگیری کند.

*مدیتیشن، درون پویی یا مراقبه Meditation:به طور کلی فنون تسلط بر ذهن هست. به گفته معتقدان این روش، نشانه مراقبه تربیت و کنترل ذهن به وسیله تکنیک های درون گرانه جهت رسیدن به خوش حالی آگاهی و آرامشی عمیق و طولانی و غیر وابسته به غیر است.

اگر می خواهید زیاد بدانید : مدیتیشن

درس تنفس:

زمانی که مضطرب هستید ذهنتان را با تمرکز بر تنفس عمیق از استرس منحرف کنید؛ از طریق بینی نفس بکشید به طوری که شکم قبل از قفسه سینه بالا بیاید، سپس نفستان را از طریق دهان بیرون دهید. این کار را به مدت ۵ دقیقه انجام داده و فقط روی تنفستان تمرکز کنید.


تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ


واژه های کلیدی: درمان استرس | تاثیر گذار | هورمون ها | دستگاه | سیستم | زندگی | تمرکز | استرس | هورمون | مقابله

برطرف غیر دارویی استرس + تاثیر استرس بر کدام قسمت های بدن است؟

برطرف غیر دارویی استرس + تاثیر استرس بر کدام قسمت های بدن است؟

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو