ارزش انسان به افکار و باورهای اوست
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » هدفگذاری ۶۰ میلیارد دلاری مبادلات اقتصادی کشور عزیزمان ایران و چین

هدفگذاری ۶۰ میلیارد دلاری مبادلات اقتصادی کشور عزیزمان ایران و چین

وزیر صنعت، معدن و تجارت اقتصادهای دو کشور کشور عزیزمان ایران و چین را مکمل یکدیگر دانست و گفت: جهت مبادلات اقتصادی دو کشور نشانه گذاری ۶۰ میلیارد دلاری شده است است که قابل دسترسی نیز هست.

هدفگذاری ۶۰ میلیارد دلاری مبادلات اقتصادی کشور عزیزمان ایران و چین

به گزارش گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان به نقل از شاتا ، محمد شریعتمداری در دیدار با رییس اتاق بازرگانی بخش شخصی چین، با اشاره به اینکه ایرانی‌ها همکاری چینی‌ها را در دوران سخت پیش از برجام فراموش نمی‌کنند، افزود: دولت و ملت چین در کنار دولت و ملت کشور عزیزمان ایران در دوران تحریم ها ایستاد تا این مسیر را پشت سر گذاشتیم و اینک در پسابرجام علاقمند هستیم جهت توسعه همه جانبه روابط قدم‌های مستحکمی برداریم.

وی تشکیل شرکت‌های یکسان و بهره گیری از ظرفیت‌های تجاری، تولیدی و اقتصادی ایران در منطقه را از سیاست‌های عمومی دولت دانست و تصریح کرد: جهت تحقق اهداف زیر ساخت‌های مورد نیاز از جمله تسهیل روابط بانکی میان دو کشور باید تأمین شود.

هدفگذاری ۶۰ میلیارد دلاری مبادلات اقتصادی کشور عزیزمان ایران و چین

ظرفیت حمل بار معدنی باید به هر سال ۱۱۰ میلیون تن برسد

شریعتمداری کشور عزیزمان ایران را سرزمینی بکر جهت سرمایه گذاری های سودآور توصیف کرد و یادآور شد: حدود ۱۴ هزار کیلومتر خطوط ریلی در کشور وجود دارد که باید این رقم را در مدت کوتاهی به ۲۵ هزار کیلومتر نیز زیاد کردن دهیم. از سوی دیگر ظرفیت حمل و نقل بار معدنی با استفاده از خطوط ریلی ۲۸ میلیون تن است که این رقم نیز باید به ۱۱۰ میلیون تن در سال زیاد کردن پیدا کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام اینکه جهت رسیدن به رشد اقتصادی میانگین ۸ درصد نیازمند ۱۸۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی هستیم، گفت: چین می تواند نقش قابل توجهی در تأمین این سرمایه خارجی ایفا کند. بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه ظرفیت تولید ماشین کشور است که با استفاده از سرمایه گذاری‌هایی از این دست می‌تواند تا دو برابر زیاد کردن یابد.

شریعتمداری با یادآوری اینکه روابط بخش شخصی دو کشور تعریف شده است هست، افزود: اتاق‌های بازرگانی دو کشور ساختارهای ارتباطی با هم دارند ولی شرکت‌های دو کشور باید به صورت مستقل جهت تشکیل شرکت‌های یکسان بیش از این خود را نشان دهند که در جهت آشنایی پتانسیل‌ها و قابلیت‌های دو کشور جهت فعالیت شرکت‌های متفاوت باید قدم‌های مؤثری برداشته شود.

وی با بیان اینکه حجم مبادلات اقتصادی کشور عزیزمان ایران و چین در مقاطعی که قیمت نفت بالا بود به حدود ۵۴ میلیارد دلار نیز رسید، ادامه داد: جهت مبادلات اقتصادی دو کشور نشانه گذاری ۶۰ میلیارد دلاری شده است است که قابل دسترسی نیز هست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت اقتصادهای دو کشور کشور عزیزمان ایران و چین را مکمل یکدیگر دانست و گفت: جهت مبادلات اقتصادی دو کشور نشانه گذاری ۶۰ میلیارد دلاری شده است است که قابل دسترسی نیز هست.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر برنامه دولت جهت تکمیل زنجیره ارزش افزوده مواد معدنی، تصریح کرد: توسعه اکتشافات و استخراج در حوزه معادن فلزی و غیر فلزی و ساخت ماشین آلات سنگین جهت استخراج معادن پتانسیل‎های خوبی جهت همکاری میان دو کشور خواهند بود.

شریعتمداری با اشاره به افتتاح دو کارخانه پترو پالایش مسجد سلیمان و فولاد شادگان با همکاری چینی‌ها، گفت: ایمیدرو حدود چهار میلیارد دلار پروژه یکسان با چینی‌ها دارد و حجم قراردادهای یکسان ایدرو با چین حدود یک میلیارد دلار است.

وی با استقبال از توسعه همکاری‌ بانک‌های شخصی دو کشور و تشکیل یک کارگروه یکسان جهت پیگیری مذاکرات دو طرف، افزود: اقتصادهای دو کشور مکمل همدیگر هستند و امیدوارم به عنوان دو کشور مهم بزرگراه ابریشم شعار “یک کمربند- یک جاده” را با همدیگر محقق کنیم.

فاینانس و تامین مالی پروژه‌های یکسان باید با جدیت دنبال شود

رییس اتاق بازرگانی بخش شخصی چین نیز در این دیدار از تشکیل کارگروه یکسان جهت استمرار و پیگیری مذاکرات و توافقات انجام شده است استقبال کرد و گفت: رشد اقتصادی چین به صورت بسیار سالم از ۶.۳ درصد به ۶.۸ درصد رسیده است و نشانه گذاری رشد اقتصادی ۷ درصد را در دستور کار داریم که کشور عزیزمان ایران در رسیدن به این نشانه می تواند به ما کمک کند.

وانگ یانگو با تشریح دستاوردهای چین در حوزه زیر ساخت‌ها، یادآور شد: در این زمینه تکنولوژی‌های نوینی را به دست آوردیم ولی به لحاظ کمبود منابعی مانند نفت و مواد معدنی نتوانستیم این روند را زیاد کردن دهیم و حوزه استخراج و پالایش مواد معدنی پتانسیل خوبی جهت گسترش همکاری‌ها خواهد بود.

وی با اشاره به تأکیدات مقامات ایرانی در خصوص حمایت از بخش شخصی در دیدارهای گذشته، گفت: در این سفر هیأتی از بخش شخصی را جهت انجام مذاکرات به کشور عزیزمان ایران آوردیم.

هدفگذاری ۶۰ میلیارد دلاری مبادلات اقتصادی کشور عزیزمان ایران و چین

یانگو با بیان اینکه موضوع فاینانس و تامین مالی پروژه های یکسان باید با جدیت دنبال شود، تصریح کرد: عنوان فاینانس اگر از طریق بانک‌های دولتی تأمین نشد، بانک‌های خصوصی، بیمه‌ها و شرکت‌های تامین کنننده فاینانس می‌توانند ما را در این زمینه یاری کنند.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: سرمایه گذاری | سرمایه گذاری | شریعتمداری | ایرانی | مذاکرات | اقتصادی | ایران | همکاری | میلیون | ایرانی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو