کامیابی تنها در این است که بتوانی زندگی را به شیوه خودسپری کنی.
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » تهران بیشترین فوت خاموش را دارد

تهران بیشترین فوت خاموش را دارد

در نشست گارگرفتگی در فصل سرما مطرح شد که تهران، اصفهان و خراسان رضوی در صدر آمار مسمومیت و فوت با مونوکسید کربن هستند.

تهران بیشترین فوت خاموش را دارد

در نشست گارگرفتگی در فصل سرما مطرح شد که تهران، اصفهان و خراسان رضوی در صدر آمار مسمومیت و فوت با مونوکسید کربن هستند.

ایراد دودکش عامل ۸۰ درصد حوادث

خالدی سخنگوی اورژانس کشور در یک برنامه تلویزیونی که اطراف گازگرفتگی در فصل سرما برگزار شد با اشاره به اینکه فوت خاموش (گاز گرفتگی با مونوکسید کربن) یکی از مواردی است که اورژانس در ماه های سرد سال بسیار با آن درگیر هست، گفت: از آنجایی که بسیاری از هموطنان علائم گاز گرفتکی و مسمومیت با منوکسید کربن را نمی دانند مشکلاتی جهت آنها پیش می آید.

عبارات مهم : استاندارد – مسمومیت
وی تعداد فوت های ناشی از گاز گرفتکی با مونوکسید کربن در ۷ ماهه ابتدای سال را ۲۲۴ مورد اعلام کرد و افزود:حدود ۱۷۰۸مورد هم دچار مسمومیت شدند ولی با تماس با اورژانس نجات یافتند.

خالدی با اشاره به اینکه پایتخت کشور عزیزمان ایران ۲۵ درصد حوادث ناشی از مونوکسید کربن را دارد افزود: در استان های جنوبی و گرم کشور کمترین میزان مسمومیت گزارش شده است است.

سخنگوی اورژانس بیشترین آمار را مربوط به ابتدای فصل سرما دانست و گفت: هنگامی که هوا ناگهانی سرد می شود بعضی مردم بدون رعایت پرسشها ایمنی وسایل گاز سوز را روشن می کنند و باعث اتفاق می شوند.

وی دستکاری سیستم های نفت سوز و گازسوز کردن آنها در منزل را از جمله دیگر موارد اتفاق زا خواند و افزود: این اتفاق زیاد در مناطقی رخ می دهد که تازه گاز رسانی شده است است.

در ادامه خدنگی مسئول آموزش شرکت آتش نشانی نیز با اشاره به اینکه هرجا آموزش پر رنگ تر باشد اتفاق کمتر هست، گفت: استاندارد قوانینی را تدوین کرده که باید بر اجرای آن نظارت شود که طبق قوانین استاندارد استفاده از بخاری های بدون دودکش نباید در فضای بسته باشد و این نوع بخاری مخصوص مغازه ها و جاهای پر تردد است که هوا در جریان دارد و در منزل نباید استفاده شود لیکن باعث اتفاق می شود. از طرفی وجود شومینه در واحدهای زیر ۶۰ متر نیز ممنوع است.

خدنگی با اشاره به اینکه هر فرایندی جهت به نتیجه رسیدن باید در ابتدای کار آموزش داده شود و در ادامه کار هم آموزش ها تکرار شود، تصریح کرد: آتش نشانی سال هاست که آموزش راجع به حوادث ناشی از مونوکسید کربن را شروع کرده ولی آمار زیادی حوادث نشان می دهد که هنوز هم این آموزشها موفق نیست و باید ادامه یابد.

تهران بیشترین فوت خاموش را دارد

وی افزود: جهت کمک به فرد اتفاق دیده نخستین و مهمترین کار تهویه محیط و خروج فرد از محیط آلوده و هوا دهی به مصدوم در فضای باز است.

زمانی نژاد معاون مدیرکل صنایع فلزی شرکت ملی استاندارد نیز با اشاره به اینکه این شرکت جهت تولیدکنندگان وسائل گاز سوز استاندارد و دستورالعمل ایمنی تدوین کرده است گفت: تولیدکنندگان ملزم به رعایت این استانداردها هستند و موارد ایمنی در کارخانه آزمایش و کنترل می شود.

وی بیشترین حوادث گازگرفتکی را ناشی از دستکاری بخاری و از بین بردن استاندارد و ایمنی آن دانست و گفت: بعضی از حوادث هم به خاطر مشکلاتی است که در راه اندازی بخاری وجود دارد و یا به علت فرسوده شدن بخاری یا کنترل نکردن آن قبل از راه اندازی به وجود می آید.

زمانی نژاد در ادامه این برنامه تلویزیونی افزود: بیش از ۸۰ درصد حوادث ناشی از ایرادات دودکش است که تنها با دست زدن به دودکش و حس گرما می توان این مسئله را تشخیص داد، بنابراین مردم در هنگام راه اندازی بخاری از فرد خبره استفاده کنند.


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع:isna.ir


واژه های کلیدی: استاندارد | مسمومیت | استفاده | اندازی | اورژانس | حوادث | بخاری | ایمنی | آموزش

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو