امام حسين(ع):اگر دين نداريد لااقل آزاده باشيد.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » توسعه گلخانه، تنها راه نجات کشور از بحران کم آبی

توسعه گلخانه، تنها راه نجات کشور از بحران کم آبی

رییس جهاد کشاورزی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: زیاد کردن حداقل ۱۰ برابری مصرف آب و تولید نسبت به فضای گلخانه و فضای آزاد تاثیر بسزایی در نجات کشور از بحران کم آبی است.

توسعه گلخانه، تنها راه نجات کشور از بحران کم آبی

علی اشرف منصوری رییس جهاد کشاورزی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، با اشاره به آخرین اوضاع سطح زیر کشت گلخانه ها اظهار کرد: استان پایتخت کشور عزیزمان ایران با مجموع ۳ هزار و ۱۶۰ هکتار در بخش توسعه کشت گلخانه جایگاه نخست در بین سایر استان ها را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: در هشت ماه نخست سال، حدود ۲۶۰ هکتار گلخانه ای تازه احداث شد در حالیکه برنامه استان پایتخت کشور عزیزمان ایران تا آخر سال، ۱۴۰ هکتار بوده است.

به گفته منصوری، با توجه به بحران منابع آبی در صددیم که میزان سطح زیر کشت گلخانه ها را تا آخر سال به میزان قابل توجهی زیاد کردن دهیم.

توسعه گلخانه، تنها راه نجات کشور از بحران کم آبی

این مقام مسوول، با اشاره به اینکه استان پایتخت کشور عزیزمان ایران تا قبل از شروع کار دولت یازدهم فاقد شهرک گلخانه ای فعال بود، بیان کرد: در شرایط کنونی شهرک گلخانه ای واقع در شهرستان ملارد با ۱۸۰ هکتار سطح زیر کشت به متقاضیان واگذار شده است است و همچنین ۳۰ درصد کارهای واگذاری شهرک گلخانه ای در ورامین انجام شده است است که این امر دستاوردی بزرگ جهت استان پایتخت کشور عزیزمان ایران تلقی می شود.

وی ادامه داد: با توجه به محدودیت منابع آبی و خشکسالی های اخیر، انتظار می رود که وزارت نیرو در توسعه شهرک های گلخانه ای حداکثر همکاری در زمینه تخصیص آب و ایجاد زیر ساخت های مورد نیاز را با وزارت جهاد کشاورزی داشته باشد.

رییس جهاد کشاورزی استان تهران، با اشاره به اینکه کشور با چالش جدی بحران منابع آبی روبروست، تصریح کرد: انتقال کشت محصولات آب بر نظیر سبزی و صیفی از فضای آزاد به گلخانه، یکی از بااهمیت ترین پروژه های تاثیر گذار در ایجاد اشتغال،تولید، زیاد کردن ۱۰ برابری مصرف آب و توسعه صادرات به شمار می رود.

منصوری با اشاره به اینکه هزینه تولید در گلخانه نسبت به فضای آزاد ۳۵ درصد کمتر هست، گفت: همچنین احداث گلخانه ها و شهرک های گلخانه ای در زیاد کردن بازار پسندی محصولات، اقتصادی کردن تولید، کم کردن ضایعات و جلوگیری از عوض کردن کاربری اراضی نقش بسزایی دارند.

رییس جهاد کشاورزی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران گفت: زیاد کردن حداقل ۱۰ برابری مصرف آب و تولید نسبت به فضای گلخانه و فضای آزاد تاثیر بسزایی در نجات کشور از بحران کم آبی است.

وی اضافه کرد: بنابرفرمایش مقام معظم رهبری، توسعه شهرک های گلخانه ای به باعث زیاد کردن ارزآوری حاصل از صادرات، یکی از محوری ترین سیاست های اقتصاد مقاومتی محسوب می شود که با شتاب بیشتری باید از سوی وزارتخانه های مربوط پیگیری شود.

منصوری با بیان اینکه توسعه گلخانه ها تنها راه نجات کشور از بحران کم آبی هست، یادآورشد: زیاد کردن حداقل ۱۰ برابری مصرف آب، گسترش تولید، ایجاد اشتغال مستقیم جهت ۱۰ نفر به ازای هر هکتار را از دیگر مزیت های توسعه گلخانه نسبت به فضای آزاد می توان برشمرد.

رییس جهاد کشاورزی استان پایتخت کشور عزیزمان ایران در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه محدودیتی در ارائه تسهیلات به کشاورزان وجود ندارد، گفت: اکنون تسهیلات جهت احداث واحد های گلخانه با قیمت ۴٫۵ درصد در اختیار متقاضیان قرار می گیرد که با توجه به اهمیت بالای این عنوان در تلاشیم که قیمت تسهیلات اعطایی به کشاورزان را کم کردن دهیم.

انتهای پیام/

محدودیتی در ارائه تسهیلات ایجاد گلخانه به متقاضیان وجود ندارد

واژه های کلیدی: توسعه صادرات | بحران کم آبی | استان تهران | کشاورزی | گلخانه | محصولات | تسهیلات | منابع | ایران

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو