ضعیف‌الاراده کسی است که با هر شکستی بینش او نیز عوض شود.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » عادت های بد شبانه که باعث چاقی می شوند

عادت های بد شبانه که باعث چاقی می شوند

تنها عامل چاقی زیاد غذا خوردن نیست، بعضی عادت های نامناسب شبانه نیز باعث چاق شدن می شوند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

عادت های بد شبانه که باعث چاقی می شوند

تنها عامل چاقی زیاد غذا خوردن نیست، بعضی عادت های نامناسب شبانه نیز باعث چاق شدن می شوند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

این عادت های بد قبل از خواب شما را چاق می کنند

به نقل ازnaturalnewsهنوز جهت خیلی از افراد این توصیه روشن نیست که بین مبتلا شدن به چاقی و عادات غلط قبل و حتی حین خواب، ارتباط بسیار تنگاتنگی وجود دارد.

عبارات مهم : مبتلا شدن – دیجیتال
در ادامه به برخی از عادت های غلط قبل از خواب که باعث چاقی می شوند، اشاره می کنیم.

۱٫ ورزش شبانه باعث چاقی می شود

درست است که بی تحرکی خود عاملی جهت مبتلا شدن به چاقی محسوب می شود، ورزش بیش از حد در هنگام شب نیز خود عاملی جهت زیاد کردن دمای بدن و سرکوب آزادی ملاتونین* Melatonin است. ورزش شبانه همچنین می تواند منجر به انتشار بیش از حد دوپامین Dopamine (انتقال دهنده عصبی) و کورتیزول Cortisol (هورمون استرس) شود و پرسشها خواب را ایجاد کند. از انجام ورزش های سنگین ۳ ساعت قبل از خواب باید اجتناب کرد.

عادت های بد شبانه که باعث چاقی می شوند

* ملاتونین Melatonin : هورمونی که به تنظیم تناوب خواب و بیداری کمک می کند.

۲٫ وب گردی در اواخر شب باعث چاقی می شود

این اوضاع نیز می تواند با جنبش کورتیزول و دوپامین منجر به تداخل با خواب شبانه شود. محققان به همه افراد توصیه می کنند پیش از خواب مانیتورهایشان را خاموش کنند. نور آبی مانیتورها مغز شما را که جهت خواب آماده می شود دچار اختلال کرده و خوابیدن را سخت می کند.دقیقا به همین علت است که خواندن کتاب های کاغذی قبل از خواب توصیه می شود. فعالیتی که باید جایگزین استفاده از تکنولوژی حین خواب کنید.

۳٫ دیر غذا خوردن در شب باعث چاقی می شود

مصرف مواد غذایی چند دقیقه قبل از خواب و در اواخر شب، منجر به زیاد کردن سطح انسولین می شود. این روند خود کاهش تولید هورمون ملاتونین را به دنبال دارد و منجر به کم کردن کیفیت خواب شبانه می شود. جهت جلوگیری از بروز این مشکل، توصیه این است که مواد غذایی ۳ ساعت قبل از وقت خواب مصرف شوند.

تنها عامل چاقی زیاد غذا خوردن نیست، بعضی عادت های نامناسب شبانه نیز باعث چاق شدن می شوند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

۴٫ قرارگیری در معرض نورهای شبانه (مانند لامپ ها و دستگاه های دیجیتال) باعث چاقی می شود

این اوضاع علاوه بر این که منتشر شدن و تولید ملاتونین تداخل دارد، باعث زیاد کردن تولید هورمون کورتیزول نیز می شود. هورمون کورتیزول که مرتبط با استرس هست، خود عاملی جهت زیاد کردن وزن آشنا شده است و زیاد منجر به زیاد کردن چاقی شکمی می شود.خاموش کردن دستگاه های دیجیتال در هنگام شب و تاریک نگه داشتن اتاق خواب جهت اصلاح کیفیت خواب شبانه توصیه می شود.

۵٫ نوشیدن الکل در اواخر شب باعث چاقی می شود

متخصصان می گویند افرادی که الکل مصرف می کنند حتی با وجود ورزش کردن و رژیم گرفتن باز هم نمی توانند وزن خود را کم کردن دهند چون این نوشیدنی پرکالری موجب زیاد کردن چاقی شکمی می شود. متخصصان تغذیه تاکید کردند از آنجا که کالری های مایع نمی توانند احساس سیری ایجاد کنند، فرد به مصرف زیادتر آنها میل به پیدا می کند و همین امر موجب زیاد کردن وزن زیاد می شود. پیش از این پژوهشگران متوجه شده است بودند که اعتیاد به الکل همان نقاطی از مغز را جنبش می کند که در مصرف افراطی خوراکی ها نقش دارند و بنابراین این احتمال وجود دارد که اعتیاد به چنین موادی گرایش به پرخوری را جهت فرد زیاد کردن می دهد و خطر چاقی را در پی دارد. با نوشیدن الکل در اواخر شب تاثیر آن چند برابر می شود.

۶٫ اتاق خواب گرم باعث چاقی می شود

اگر می خواهید راحت تر بخوابید، بهتر است درجه حرارت اتاق خوابتان را پایین بیاورید حتی اگر فرد سرمایی هستید. طبق تحقیقات تازه انسیتوی بین المللی سلامت هنگامی که در اتاق سرد بخوابید بدن شما کالری بیشتری می سوزاند و این جهت سلامت تان بافایده است.

۷٫ ساعات خواب نامنظم باعث چاقی می شود

شاید بهانه آدم های ناموفق جهت بد خوابیدن نداشتن وقت کافی جهت خواب باشد در حالیکه آنها اولویت های خود را اشتباه گزینش کرده اند. خواب کافی جهت سلامت شما یک امر ضروریست. تحقیقات متعدد ارتباط نیرومند بین پرسشها سلامت و فقر خواب پیدا کرده اند. طبق یکی از گزارش های انتشار یافته رویترز، مردانی که به مقدار کافی نمی خوابند زیاد در معرض مبتلا شدن به دیابت و چاقی قرار دارند.

اگر می خواهید زیاد بدانید : ۱۰ علت پنهان چاقی را بشناسید

عادت های بد شبانه که باعث چاقی می شوند

اگر می خواهید زیاد بدانید : علت مهم چاقی شکم شما یکی از این دلایل راحت است!!

اگر می خواهید زیاد بدانید : ۵ عادت مضری که باید از زندگی روزانه تان از بین بردن کنید

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: avayesalamat.com


واژه های کلیدی: مبتلا شدن | دیجیتال | خوابیدن | تحقیقات | شبانه | سلامت | استرس | هورمون

عادت های بد شبانه که باعث چاقی می شوند

عادت های بد شبانه که باعث چاقی می شوند

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو