امام علي(ع):هر كه نگاه خود را از حرام باز دارد دلش آرام خواهد شد.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » ٨ اشتباه بزرگ راجع به پاکسازی صورت

٨ اشتباه بزرگ راجع به پاکسازی صورت

بعضی از افراد به خصوص زن ها به علت اطلاعات نادرست از تکنیک هایی جهت قشنگی پوست استفاده می کنند که، نه تنها

٨ اشتباه بزرگ راجع به پاکسازی صورت

برخی از افراد به خصوص زن ها به علت اطلاعات نادرست از تکنیک هایی جهت قشنگی پوست استفاده می کنند که، نه تنها به سلامت پوست آن ها کمک نمی کند، بلکه باعث بروز آکنه و پرسشها پوستی نیز می شود.

این غلط های در پاکسازی پوست باعث پیری پوست می شوند
وقت آن رسیده که اشتباهاتمان را راجع به پاکسازی پوست کنار بگذاریم. شستن صورت اینقدر ساده است که حتی با چشم بسته هم می توانید آن را انجام دهید. اینطور نیست؟ شاید بخواهید مدتی دست نگه دارید و از غلط های رایجی که جلو خوب جلوه کردن پوست را گرفته و حتی آن را چند سال پیرتر نشان می دهند، مطلع شوید.

٨ اشتباه بزرگ راجع به پاکسازی صورت

۱ . فکر می کنید پاک کننده آرایش و پاک سازی پوست هر دو یک چیز هستند

به گفته دکتر دبرا جالیمان Debra Jaliman، متخصص پوست در NYC و نویسنده Skin Rules : بسیاری از پاک کننده ها یا کلینزرها cleansers نمی توانند کاملا آرایش را از سطح پوست پاک کنند بنابراین قبل از پاکسازی صورت باید آرایش را پاک کنید. دکتر جامیلان توصیه می کند با یک پاک کننده آرایشی چشم eye makeup remover، ریمل و آرایش چشم را پاک کرده سپس یک پد پنبه ای را با تونر toner یا آب و کمی پاک کننده صورت cleanser مرطوب کرده و جهت پاکسازی باقیمانده آرایش استفاده کنید. به قسمت هایی که مواد آرایشی بیشتری رویشان جمع می شود توجه داشته باشید به عنوان نمونه بالای ابروها و گوشه های بینی و دهان. زمانی که آرایش صورتتان کاملا پاک شد می توانید از پاکسازی پوست استفاده کنید.

* کلینزر یا پاک کننده cleanser : یک محصول مراقبتی جهت پوست محسوب می شود که جهت پاک کردن آرایش، برطرف سلول های مرده پوست، چربی، میکروب ها و دیگر آلودگی های روی پوست را از بین می برد. این محصول به باز شدن منافذ پوست کمک کرده و از بروز شرایطی مانند آکنه پیشگیری می کند و با شیر پاک کن متفاوت است.

* تونر Toner یا تونیک :تونر ها محلول هایی هستند که در مرحله بعد از پاک کردن آرایش و شستشو صورت استفاده می شوند . آنها در ابتدا به عنوان یک متعادل کننده PH استفاده میشدند . لیکن بعد از شست و شو با صابون و یا سایر شوینده ها که باعث زیاد کردن PH پوست میشدند ، جهت جلوگیری از آسیب وارده از این عوض کردن PH تونر ها را به عنوان متعادل کننده استفاده میکردند .

بعضی از افراد به خصوص زن ها به علت اطلاعات نادرست از تکنیک هایی جهت قشنگی پوست استفاده می کنند که، نه تنها

۲ . با خرید پاک کننده های گران قیمت پولتان را هدر می دهید

به گفته جالیمان اگر به دنبال خرید پاک کننده های گران قیمت هستید پولتان را هدر می دهید. از آن جا که پاک کننده ها مدت وقت کوتاهی روی پوست باقی می مانند خاصیت درمانی نداشته و قطعا ارزش پرداخت هزینه زیاد را ندارند.در واقع بسیاری از متخصصین پوست توصیه می کنند از مارک های داروخانه ای ارزان قیمت استفاده کنید. بقیه پولتان را جهت خرید محصولاتی که واقعا روی پوستتان اثر گذار هستند کنار بگذارید مثل مرطوب کننده ها، ضد آفتاب ها و سرم ها.

۳ . فقط روزی یک بار صورتتان را می شویید

حتی اگر شب قبل از خواب، تمام آرایش صورتتان را کاملا تمیز کرده و صورت را پاکسازی کرده اید، شستن صبح گاهی صورت با آب یا دوش گرفتن به تنهایی کافی نیست. به گفته جالیمان، در طول شب زمانی که می خوابید، باکتری ها به همراه چربی های ناخواسته روی صورتتان جمع می شوند که باید تمیزشان کنید.

اگر وقت پاکسازی روزانه و شبانه راندارید ، اولویت با پاکسازی شبانه پوست هست. پوستتان قبل از رفتن به تختخواب نیاز به تمیز کردن آلودگی، آرایش، چربی و گرد و خاکی که در طول روز رویش جمع شده، دارد. به خصوص آلودگی هوا که اثر شدیدی روی سلامت پوست دارد: تحقیقات تازه نشان می دهند آلودگی هوا حاوی ترکیبات زیادی از جمله ذرات جامد، VOC یا ترکیبات آلی فرار Volatile organic compound، دود سیگار و ازن است که باعث از دست رفتن کلاژن و پرسشها رنگدانه ای می شود.

۴ . از پاک کننده مناسب استفاده نمی کنید

٨ اشتباه بزرگ راجع به پاکسازی صورت

اگر پوستتان چرب است یا جوش می زند، از پاک کننده های ژله ای استفاده کنید. به گفته دکتر جسیکا وو Jessica Wu، متخصص پوست در لس آنجلس:پاک کننده های ژله ای بهتر چربی پوست را تمیز می کنند. افرادی که پوست های خشک و حساس دارند باید از پاک کننده های کرمی یا شیرپاک کن ها استفاده کننده تا چربی پوستشان حفظ شده است و پوستشان را هیدراته نگه دارند (آبرسانی کنند).

۵ . از آب داغ استفاده می کنید

عبارات مهم : پاک کردن آرایش – مرطوب کننده
این غلط های در پاکسازی پوست باعث پیری پوست می شوند

خانم ها، مراقب باشید! به گفته دکتر دیوید بنک David Bank, MD، متخصص پوست در مونت کیسکو Mount Kisco در نیویورک، آب داغ ممکن است احساس خوبی به شما بدهد ولی رطوبت و چربی مهم پوست را از بین برده و باعث خشکی، قرمزی و خارش آن می شود. در عوض بهتر است صورتتان را با آب ولرم بشویید و چندین بار به صورتتان آب بپاشید.نادیده گرفتن شستشوی پوست کار هوشمندانه ای نیست لیکن پاک کننده ها آلودگی های روی پوست را بیرون می کشند و شستشو آن ها را از روی پوست از بین بردن می کند.

۶ . بعد از استفاده از دستمال مرطوب پاک کننده آرایش، پوستتان را نمی شویید

بعضی از افراد به خصوص زن ها به علت اطلاعات نادرست از تکنیک هایی جهت قشنگی پوست استفاده می کنند که، نه تنها

به گفته وو، دستمال مرطوب اغلب بعد ماند هایی روی پوست باقی می گذارد که جنبش کننده پوست هستند و با محصولاتی که بعد از پاکسازی استفاده می شوند، تداخل دارند. عالی ترین کار این است که حداقل با یک پاک کننده ملایم صورتتان را بشویید ولی اگر از دستمال مرطوب استفاده می کنید حداقل بعد از آن صورتتان را با آب بشویید.

۷ . از اسکراب های خشن استفاده می کنید

لایه برداری جهت دو بار در هفته یک گام کلیدی جهت داشتن پوستی درخشان است: این کار کمک می کند تا سلول های مرده پوست از بین رفته و محصولات ضد پیری بهتر به پوست نفوذ کنند. فقط باید اسکرابتان را با دقت گزینش کنید.به گفته وو، وجود دانه های نامنظم با لبه های متخلخل می تواند بیش از حد خشن باشد و منجر به آسیب رساندن به پوست و ایجاد خط، چروک و پارگی مویرگ ها شود. بهتر است اسکرابی که استفاده می کنید حاوی دانه ها جوجوبا* jojoba beads و نخل باشد. علاوه بر آن باید بدانید که استفاده از دانه های پلاستیکی جهت هر نوع پوستی در اسکراب ها و محصولات قشنگی ممنوع شده است است.

* جوجوبا Jojoba :از دانه های گیاهی است که در مناطق صحرایی بین آمریکا و مکزیک می روید و شکل ظاهری این دانه ها شبیه به بادام زمینی بوده و روغن آن به رنگ زرد و دارای فواید درمانی بیشماری جهت پوست و مو است.

٨ اشتباه بزرگ راجع به پاکسازی صورت

اگر علاقه ای به مصرف اسکراب ندارید، تونرها و دستمال مرطوب های حاوی آلفا هیدروکسی اسید Alpha hydroxy acid یا AHA یا سالیسیک اسید Salicylic acid هم بافایده هستند به خصوص جهت پوست های چرب و آکنه ای. به گفته جالیمان، “فقط از سابیدن محکم این محصولات روی پوست خود اجتناب کنید. تونر و دستمال مرطوب را باید فقط یک بار و به آرامی روی صورت بکشید.”

۸ . هر روز از برس پاک کننده استفاده می کنید

درست است که برس مکانیکی بهتر از انگشتان دستتان صورت را تمیز می کند ولی اگر صورتتان خشک، حساس یا مستعد قرمزی هست، این وسیله را نمی توانید هر شب استفاده کنید به خصوص به همراه محصولاتی از قبیل رتینوئید retinoid و آلفا هیدروکسی اسید.

* رتینوئید retinoid:گروهی از ترکیبات شیمیایی که حاوی ویتامین های گروه A هستند.

به گفته بنک، “لایه برداری بیش از حد می تواند باعث التهاب و در نهایت پیری پوست شود. مانند سایر موارد مواظبت از پوست حفظ تعادل مناسب با پوست شما از اهمیت بالایی برخوردار هست. می توانید با استفاده برس هفته ای دو بار شروع کنید، بهتر است از برس هایی که جهت پوست های حساس طراحی شده است استفاده کرده و با کمترین فشار ممکن روی پوست بکشید. بعد از مدتی می توانید از یک پاک کننده ملایم به همراه برس استفاده کنید.

منبع/سیمرغ

واژه های کلیدی: پاک کردن آرایش | مرطوب کننده | پاکسازی پوست | پاکسازی صورت | آلودگی هوا | متخصص پوست | استفاده | دستمال | آلودگی | محصولات | همراه

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو