آیا می پنداری که جسم کوچکی هستی ؟ولی درون تو جهان بزرگی نهفته است.(امام علی علیه السلام)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » داروهای بدون نسخه گران خواهد شد؟

داروهای بدون نسخه گران خواهد شد؟

سرپرست روابط عمومی شرکت غذا و دارو در خصوص خروج ۱۶۰ قلم دارو از پوشش بیمه که با زیاد کردن قیمت مواجه خواهند شد، توضیح داد.

داروهای بدون نسخه گران خواهد شد؟

سرپرست روابط عمومی شرکت غذا و دارو در خصوص خروج ۱۶۰ قلم دارو از پوشش بیمه که با زیاد کردن قیمت مواجه خواهند شد، توضیح داد.

صحبت های سرپرست روابط عمومی شرکت غذا و دارو راجع به خروج داروهای بدون نسخه از پوشش بیمه

کیانوش جهانپور سرپرست روابط عمومی شرکت غذا و دارو، در خصوص خروج داروهای بدون نسخه (OTC) از پوشش بیمه های پایه، عنوان کرد: تصمیمی در شورای عالی بیمه خدمات درمانی قبل از انتقال دبیرخانه این شورا به وزارت بهداشت مبنی بر خروج داروهای بدون نسخه از پوشش بیمه پایه گرفته شده است است که البته این عنوان تاکنون نهایی نشده و مورد تصویب دولت قرار نگرفته و لذا اجرایی نیز نشده است.

عبارات مهم : وزارت بهداشت – روابط عمومی
اگرچه بنا بر نظر بسیاری از کارشناسان امر، در صورت نهایی شدن و ابلاغ آن، این تصمیم در جهت منافع عمومی و تخصیص بهینه منابع در نظام سلامت ارزیابی می شود.

داروهای OTC یا بدون نسخه، داروهای متداول، پرمصرف، ارزان و کم عارضه ای هستند که بدون نسخه و تجویز دکتر از داروخانه ها در سراسر دنیا قابل تهیه هستند و حتی در باکس دارویی و جعبه کمکهای اولیه بسیاری از منازل و خانواده ها موجودند، در بسیاری از نظام های سلامت کشورهای متفاوت نیزمشمول بیمه نیستند، هیچ آنتی بیوتیکی در فهرست بدون نسخه قرار ندارد و همین امروز و قبل از ابلاغ چنین مصوبه ای بسیاری از افراد این داروها را بدون نسخه از داروخانه ها تهیه می کنند.

داروهای بدون نسخه، بعضی اقلام نظیر مُسکن های خفیف مانند استامینوفن و … یا داروهای سرماخوردگی و بعضی محلول های ضد عفونی یا آنتی اسید گوارشی و … را مشمول بر می شود و در صورت نهایی شدن و ابلاغ، در حال حاضر ۸۳ قلم/ شکل دارو را مشمول بر می شود.

در هر حال تاکنون چنین مصوبه ای در دولت نهایی و ابلاغ نشده، ولی در صورت اجرایی شدن، افزون بر ۱۴۰ میلیارد تومان صرفه جویی در این موضع اتفاق خواهد افتاد که این منبع می تواند به اولویت های بالاتر و مهمتری نظیر داروهای بیماران خاص و صعب العلاج و … تخصیص یابد و ازین جهت در جهت منافع عمومی و تسهیل ارایه خدمات دارویی ارزیابی می شود.

حسب اطلاع، این مصوبه تنها در مورد داروهای بدون نسخه افراد بالای ۱۲ سال بوده و در صورت نهایی شدن، مشمول بر نسخ دارویی بیمه افراد زیر ۱۲ سال نخواهد بود.

این در حالی است که علی نوبخت حقیقی مدیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با اشاره به خروج ۱۶۰ قلم دارو از سبد بیمه ای، گفت: در این باره جلسه ای با مسئولان وزارت بهداشت، شرکت غذا و دارو و تأمین اجتماعی خواهیم داشت و مسئولان وزارت بهداشت و تأمین اجتماعی باید به کمیسیون بهداشت اعلام کنند که کدام اقلام دارویی را از سبد بیمه ها از بین بردن کرده اند، لیکن چنانچه داروهای مفیدی از سبد بیمه ای از بین بردن شده است باشد، باید دوباره در پوشش بیمه ای مدنظر قرار گیرد.

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع: tasnimnews.com

داروهای بدون نسخه گران خواهد شد؟

واژه های کلیدی: وزارت بهداشت | روابط عمومی | بهداشت | سلامت | دارویی | خبر | اجتماعی |

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو