کارتان را آغاز کنید، توانایی انجامش بدنبال می آید. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶
A
خانه » کامپیوتر و اینترنت » نقش توییتر در فتنه ۸۸

نقش توییتر در فتنه ۸۸

در این گزارش بر چگونگی استفاده دشمن های کشور عزیزمان ایران از شبکه‌های اجتماعی و به خصوص توییتر جهت براندازی نظام جمهوری اسلامی مروری خواهیم داشت.

نقش توییتر در فتنه 88

به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه اینترنت گروه تحریریه سایت جوان؛ دشمن های انقلاب اسلامی از مدت‌ها پیش جهت انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ برنامه‌ریزی کرده بودند تا بتوانند با به کارگیری روش‌های مختلف، این انتخابات را زمینه‌ای قرار دهند جهت روند عوض کردن نظام یا به قول خودشان رژیم چینج (regime change ) را در کشور عزیزمان ایران شروع کنند.

آنها در این مسیر از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی که در آن وقت از بروزترین ابزارهای رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی محسوب می‌شد، استفاده زیادی کردند؛ فیس بوک، یوتیوب و وبلاگ‌ها از اصلی‌ترین آنها بودند.

رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در یکی از سخنرانی‌های خود در سال ۱۳۹۲ به عنوان استفاده دشمن های از شبکه‌های اجتماعی جهت براندازی نظام جمهوری اسلامی اشاره کردند که در ادامه فیلم این بیانات را مشاهده می‌کنید.

نقش توییتر در فتنه ۸۸

کد ویدیو

دشمنان کشور عزیزمان ایران با استفاده از این ابزارها می‌توانستند دروغ‌هایی مانند تقلب در انتخابات را به مردم القا کنند یا به عنوان مثال جوانی را که در تصادف کشته شده است بود، به دروغ القا می‌کردند که به وسیله نیروهای امنیتی کشته شده است است و به این وسیله مردم را جهت حضور در تظاهرات‌های ضد نظام جنبش می‌کردند.

در این میان توییتر یکی از مؤثرترین این ابزارها بود؛ دشمن با استفاده از این شبکه می‌توانست در آن وقت یک خبر دروغ را به سرعت به تعداد زیادی از مردم برساند و با آن خبر دروغ مردم را جنبش کند. آنها با استفاده از توییتر، با قرار دادن حرف‌های خود در قالب پیام‌های مردمی راجع به نحوه‌ مخالفت با نظام به عنصرهای جنبش‌های مخالف نظام خط‌دهی می‌کردند و با دروغ‌های خود مردم را به صورت هماهنگ علیه نظام اسلامی به خط و تظاهرات‌های خیابانی علیه نظام را سازماندهی می‌کردند.

این روند تا حدی مؤثر بود که معاون سازمان سیا آمریکا (آژانس اطلاعات مرکزی) که زیاد در بخش برون مرزی فعال هست، در آن وقت مصاحبه کرد و گفت ما به جاسوس‌های خود در کشور عزیزمان ایران گفتیم به منزل هایشان برگردند چون اعضای شبکۀ اجتماعی فیس بوک و توییتر به اندازه ده‌ها جاسوس جهت ما اطلاعات جمع میکردند.

در این گزارش بر چگونگی استفاده دشمن های کشور عزیزمان ایران از شبکه‌های اجتماعی و به خصوص توییتر جهت براندازی نظام جمهوری اسلامی مروری خواهیم داشت.

مرکز سابان (saban center) متعلق به حیم سابان سرمایه‌دار آمریکایی صهیونیستی و وابسته به مؤسسه بروکینگز (Brookings Institution) هست. بروکینگز یک مرکز تحقیقات استراتژیک یا همان اندیشکده آمریکایی است که از قدیمی‌ترین اندیشکده‌های آمریکایی هست. این مؤسسه در حوزه تحقیقات و آموزش علوم اجتماعی، مبانی اقتصاد، مدیریت دولتی، سیاست خارجی، اقتصاد جهانی و توسعه، فعالیت دارد. این اندیشکده در گزارش برترین اندیشکده‌های دنیا در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ که در دانشگاه پنسیلوانیا منتشر شد، بانفوذترین مرکز تحقیقات استراتژیک دنیا معرفی شد. این مرکز در وقت دولت اوباما از اصلی‌ترین نهاد‌های تصمیم‌سازی دولت محسوب می‌شد تا جایی که رئیس‌جمهور آمریکا هر سال به طور مرتب یک نشست رسانه‌ای با حضور حیم سابان در سابان سنتر برگزار می‌کرد.

نقش توییتر در فتنه ۸۸

در سال ۸۸ چند روز قبل از انتخابات گزارشی با عنوان “کدام راه به سمت ایران” منتشر می‌کند که به وسیله شش تن از اسراتژیست‌های انستیتو بروکینگز به نام‌های (كنت ام پولاك، دانيل ال باي من، مارتين اينديك، سوزان مالوني، مايكل اي اُ هانلون، بوروس ريدل) تهیه شده است بود. این گزارش همچنان با عنوان (Which Path to Persia) در وبسایت انستیتو بروکینگز موجود است و می‌توانید آن را مشاهده کنید. در این گزارش آن‌ها روش‌‌های متفاوت جهت کنترل کشور عزیزمان ایران را مورد بررسی قرار می‌دهند و در نهایت به یک مدل جهت برخورد با کشور عزیزمان ایران می‌رسند و آن را در انتخابات کشور عزیزمان ایران پیاده می‌کنند.

یک هفته بعد از انتخابات در روز جمعه ۲۹ خرداد ماه این مرکز گزارش دیگری با عنوان “استراتژی شبکۀ اجتماعی توییتر اوباما” یا “Obama’s Twitter Strategy” منتشر کرد. آن‌ها در این گزارش از آشوب‌های بعد از انتخابات در کشور عزیزمان ایران بسیار مشعوف بودند. در این گزارش با اشاره به مبارزات انتخاباتی اوباما در سال ۱۳۸۷ و استفاده وی از توییتر، همین مدل را با توجه پوشش توییتر در کشور عزیزمان ایران جهت انتخابات ۸۸ نیز مؤثر می‌داند. در ادامه می‌گوید استفاده از این ابزار‌ها می‌تواند به سرعت اطلاعات را به طور گسترده در کشور عزیزمان ایران منتشر کند و اشاره می‌کند که مبارزات معترضین به نتیجه های انتخابات در ایران، به رهبری میرحسین موسوی، با استفاده از فیس بوک، یوتیوب و وبلاگ ها تقویت شد و آنان از توییتر استفاده کردند و شمار بی‌سابقه‌ای از معترضین را به خیابان‌های پایتخت کشور عزیزمان ایران کشاندند.

در این گزارش بر چگونگی استفاده دشمن های کشور عزیزمان ایران از شبکه‌های اجتماعی و به خصوص توییتر جهت براندازی نظام جمهوری اسلامی مروری خواهیم داشت.

در این گزارش از سیاست‌های دولت قبلی آمریکا انتقاد می‌شود و با تحسین از اوباما می‌گوید که اوباما باید برعکس بوش به جای تهاجم نظامی و اصلاحات از بالا به پایین، بر روش‌های نرم مانند استفاده از توییتر و اصلاح از پایین به بالا جهت عوض کردن نظام سیاسی در کشور عزیزمان ایران استفاده کند. سپس به استفاده وزارت خارجه آمریکا از توییتر اشاره می‌شود و به عنوان یک حرکت فوق‌العاده به این عنوان اشاره می‌شود که این وزارتخانه از مدیران توییتر خواست برنامه تعمیرات خود را به تعویق بی‌اندازند و تا استفاده از این شبکه اجتماعی جهت جنبش معترضین در کشور عزیزمان ایران دچار مسئله نشود. توییتر نیز اعلام کرد که تعمیرات خود را به تأخیر می‌اندازد و این شبکه را بیش از پیش در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد.

این گزارش سپس این اقدام توییتر را هوشمندانه می‌خواند و ابراز می‌دارد که دولت اوباما باید به صورت عمومی از آزادی بیان در کشور عزیزمان ایران حمایت کند تا دولت کشور عزیزمان ایران نتواند شبکه‌های اجتماعی را مسدود کند تا جنبش های مردمی، بدون اینکه به عنوان نمایندگان ایالات متحده آشنا شوند، در صحنه مبارزه با حکومت کشور عزیزمان ایران دیده شوند.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه وقت آمریکا و مدیر اجرایی سایت توییتر بعدها در یک مصاحبه تلویزیونی از این ماجرا پرده برمی‌دارد که در ادامه فیلم آن را می‌بینید.

کد ویدیو

نقش توییتر در فتنه ۸۸

گزارش از امیرحسن محمدپور

انتهای پیام/

تأثیر توییتر در فتنه ۸۸

واژه های کلیدی: انتخابات ریاست جمهوری | رهبر انقلاب اسلامی | انقلاب اسلامی | شبکه اجتماعی | استفاده | انتخابات | آمریکایی | اوباما | آمریکا | ایران | اوباما

نقش توییتر در فتنه 88

نقش توییتر در فتنه ۸۸

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو