به زبانت اجازه نده که قبل از اندیشه ات به کار افتد.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » عجیب ترین و ترسناک ترین اختلالات خواب

عجیب ترین و ترسناک ترین اختلالات خواب

 خواب یکی از بااهمیت ترین پرسشها زندگی ماست که بروز هر گونه اختلال در آن پیامدهای زیادی در پی خواهد داشت. در این مقاله به چند اختلال نادر و

عجیب ترین و ترسناک ترین اختلالات خواب

خواب یکی از بااهمیت ترین پرسشها زندگی ماست که بروز هر گونه اختلال در آن پیامدهای زیادی در پی خواهد داشت. در این مقاله به چند اختلال نادر و عجیب اشاره می کنیم که در بعضی موارد ممکن است منجر به فوت فرد مبتلا شوند.

اختلالات خواب عجیب و ترسناک را بشناسید

خواب قرار است بخش استراحت ما در طول شبانه روز باشد، زمانی که به بدن و ذهن خود اجازه استراحت می دهیم تا خود را بازسازی کنند و انرژی ما را زیاد کردن داده و ما را جهت فعالیت های روز بعد آماده سازند. به هر حال برای بعضی افراد مبتلا به اختلالات خواب کمیاب و عجیب در وقت خواب اتفاقاتی می افتد،اتفاقاتی آنقدر عجیب که جهت فرد مبتلا ترسناک و در بدترین حالت کشنده خواهند بود.

عبارات مهم : پارکینسون – بی خوابی
در ادامه ۶ اختلال خواب عجیب و ترسناک را معرفی می کنیم.

۱٫ سندروم کلین لوینKleine-Levin Syndrome یا زیبای خفته

عجیب ترین و ترسناک ترین اختلالات خواب

همه ما منتظر روزی هستیم که بتوانیم از چند ساعت خواب زیاد لذت ببریم و علت آن هم وقت از دست رفته خواب است که در طول هفته اتفاق افتاده هست. با این حال به هر دلیلی که باشد، چند ساعت خواب اضافه مورد نیاز به نظر می رسد. ولی آیا می توانید ۲۳ ساعت خواب در طور روز را تصور کنید؟ ۲۳ ساعت خواب در طول شبانه روز به مدت ۳ هفته پشت سر هم چطور؟ این میزان خواب عجیب است و ارتباطی به جادو ندارد، ولی اتفاقی است که جهت مبتلایان به سندروم کلین لوین یا زیبای خفته رخ می دهد.

این اختلال زیاد پسران جوان در محدوده سنی ۱۵ سال را تحت تاثیر قرار می دهد که علائم آن حدود ۸ سال طول می کشد (در زن ها مدت وقت بیشتری ادامه پیدا می کند). مبتلایان به اختلال کلین لوین تقریبا تمام روز را به مدت یک یا چند هفته می خوابند. بیدار کردن این افراد کار خیلی مشکل هست. و زمانی که بیدار می شوند رفتارهای خیلی عجیبی نشان می دهند؛ به عنوان مثال اختلال پرخوری binge eating (فرد بیش از حد غذا می خورد و در نهایت دچار عذاب وجدان پرخوری می شود)، زیاد کردن شدید میل جنسی، سردرگمی، بی تفاوتی، توهم و گاهی رفتارهای کودکانه.

مدت وقت بین هر بار وقوع این اختلال ممکن است از ۶ ماه تا یک سال طول بکشد که در این مدت فرد الگوی خواب و رفتارهای کاملا طبیعی دارد.

اطلاعات خیلی کمی در مورد علت بروز این بیماری وجود دارد، گرچه طبق بررسی های انجام شده است مشخص شده است است که بیش از دو سوم این بیماران در معرض عفونت بوده اند. تنها دارویی که جهت درمان این اختلال بافایده بوده هست، لیتیوم هست.

۲٫ فلج خواب یا بختک Sleep Paralysis

در وقت خواب بدن بین دو مرحله REM (حرکت سریع چشم ها) و NREN (عدم حرکت چشم ها) قرار می گیرد. در مرحله REM فعالیت مغز به طور چشمگیری زیاد کردن پیدا می کند (مشابه فعالیت مغز در وقت بیداری) و در نتیجه در این مرحله شما خواب می بینید. جهت اینکه تمام رویاهایی که می بینید در وقت خواب اجرا نکنید، بدن وارد یک حالت فلجی می شود و تمام عضلاتی که می توانید حرکت دهید غیر فعال می شوند.

اما برخی افراد در مرحله REM، زمانی که هنوز بدن آنها فلج هست، از خواب بیدار می شوند. در این وقت فرد از اطراف خود آگاه است ولی قادر به حرکت بدن خود نیست. بعضی افراد علاوه بر فلج شدگی دچار توهمات دیداری و شنیداری می شوند و احساس وحشت شدید و تنگی نفس می کنند.

اگر می خواهید زیاد بدانید : فلج شدن در خواب

 خواب یکی از بااهمیت ترین پرسشها زندگی ماست که بروز هر گونه اختلال در آن پیامدهای زیادی در پی خواهد داشت. در این مقاله به چند اختلال نادر و

اگر می خواهید زیاد بدانید : چه عواملی باعث ایجاد بختک در خواب می شود؟

۳٫ اختلال رفتاری در مرحله REM خواب REM Sleep Behavior Disorder

روی دیگر فلج خواب، اختلالی است به نام اختلال رفتاری در مرحله رم خواب.در این اختلال بدن فرد در وقت خواب فلج نمی شود و در نتیجه فرد رویاها و خواب های خود را اجرا می کند. این نوع اختلال خیلی ترسناک هست، به خاص اگر فرد مبتلا ذاتا فرد خشنی باشد. بعضی فعالیت ها عبارتند از جیغ زدن، فریاد زدن، مشت کوبیدن، لگد زدن، درگیر شدن، پریدن از تخت و حتی دویدن. اختلال رفتاری در مرحله رم خواب هم باعث آسیب دیدن فرد مبتلا و هم اطرافیان او می شود.

ترسناک تر از آن ارتباط بین اختلال رم خواب و دیگر اختلالات عصبی است. طبق مقاله “اجرای رویاهایمان ممکن است باعث آسیب دیدنمان شود” Acting Out Our Dreams May Lead to Injury، اختلال واکنش‌ها در مرحله رم خواب معمولا با دیگر اختلالات عصبی در ارتباط است و ۵۰ درصد بیماران به بیماری دیگری هم مبتلا هستند، مانند بیماری پارکینسون، زوال عقل با اجسام لویی* dementia with Lewy bodies و بیماری ام اس آ یا پارکینسونیم* multiple system atrophy. به علاوه افرادی که دچار اختلال رفتاری در مرحله رم خواب هستند، ۶۵ درصد بیش از دیگران در معرض مبتلا شدن به دیگر اختلالات هستند که سال ها بعد از مشاهده نخستین علائم بروز می کنند.

* زوال عقل با اجسام لویی Dementia with Lewy bodies (DLB):نوعی از زوال عقل است که ارتباط نزدیکی با بیماری پارکینسون دارد. شاخصه بافتی این بیماری، وجود اجسام لویی هست. اجسام لوییLewy bodies دانه های غیرعادی پروتئین ها هستند که درون سلول های عصبی در بیماری های پارکینسون، زوال عقل جسم لویی و تعدادی دیگر از بیماری ها، گسترش پیدا می کنند. این اجسام زیر میکروسکوپ در حین بافت شناسی مغز، قابل شناسایی هستند. اجسام لویی به صورت توده های دایره شکل هستند که باعث جابه جایی دیگر اجزا سلولی می شوند.

* بیماری پارکینسونیم یا ام اس آ MSA or Multiple System Atrophy :یکی از انواع بیماری های شبه پارکینسون است که می تواند قسمت های متفاوت سیستم اعصاب مشمول بر سیستم حرکتی (از جمله مخچه) و سیستم اعصاب خودکار را درگیر کند.

۴٫ سکسومنیا یا رابطه جنسی در خواب Sexomnia

عجیب ترین و ترسناک ترین اختلالات خواب

راه رفتن در خواب به اندازه کافی عجیب هست. ولی انجام بعضی رفتارهای دیگر در وقت خواب حتی عجیب تر هم به نظر می رسد. افراد مبتلا به سکسومنیا در وقت خواب به طور مداوم درگیر فعالیت های جنسی می شوند و اغلب فعالیت جنسی خشونت آمیز هست. فعالیت جنسی در خواب ممکن است به شکل خودارضایی، رابطه جنسی کامل، نوازش و حتی تجاوز باشد.

اگر می خواهید زیاد بدانید : رابطه جنسی در خواب یا سکسومنیا چیست؟

۵٫ سندروم انفجار سر Exploding Head Syndrome

سندروم انفجار سر شبیه به یک فیلم تخیلی ساخته شده است در هالیوود به نظر می رسد، ولی در حقیقت نوعی اختلال واقعی است. به هرحال بر خلاف دیگر اختلالاتی که تاکنون به آنها اشاره کردیم، شباهت زیادی به اسم آن ندارد – سر هیچکس تا به حال منفجر نشده است.

افراد مبتلا به سندروم انفجار سر قبل از خواب دچار توهمات شنوایی می شوند. یعنی همین که شروع به خوابیدن می کنند، یا مدت کوتاهی بعد از شروع خواب، با صدای بسیار بلند از خواب بیدار می شوند. اکثر مبتلایان اظهار کرده اند که این صدا شبیه به صدای انفجار یا شلیک گلوله، بسته شدن ناگهانی در و یا کشیده شدن سنج ها به یکدیگر. گاهی نیز توهمات بینایی از نور خیره کننده همراه با صدا رخ می دهد.

این اختلال بسیار ترسناک هست، به هر حال با درد یا سردردی همراه نیست، ولی بسیاری از مبتلایان قبل و بعد از بیدار شدن احساس وحشت و اضطراب شدید دارند.

سندروم انفجار سر اختلال آسیب رسانی نیست، ولی مبتلایان به این اختلال دچار نوعی وحشت از خواب می شوند که می تواند منجر به بروز اختلال خواب دیگری شود، مانند بی خوابی.

 خواب یکی از بااهمیت ترین پرسشها زندگی ماست که بروز هر گونه اختلال در آن پیامدهای زیادی در پی خواهد داشت. در این مقاله به چند اختلال نادر و

۶٫ بی خوابی کشنده فامیلی Fatal Familial Insomnia

بی خوابی کشنده فامیلی Fatal Familial Insomnia با بی خوابی یک شبه شروع شده است و به طور پیوسته زیاد کردن می یابد تا اینکه در عرض چند ماه فرد مبتلا اصلا نمی خوابد. بی خوابی به خودی خود جهت فرد کشنده نیست، ولی دیگر علائمی که مدت کوتاهی بعد از نخوابیدن بروز می کنند خطرناک خواهند بود. بدن در سیستم عصبی اتونوم * Autonomic nervous system عملکرد غیر طبیعی خواهد داشت و این مسئله باعث می شود بدن در کنترل فشار خون، ضربان قلب و دمای بدن دچار مسئله شود.

* دستگاه عصبی خودگردان Autonomic nervous system:در برگیرنده آن دسته از نورون های حرکتی است که فعالیت ماهیچه های صاف، تراوش غده ها، تپش قلب و روی هم رفته کنش اندام های درونی را ساماندهی می کنند.

نشانه های بی خوابی کشنده فامیلی عبارتند از: بی خوابی، فشار خون بالا، ضربان قلب سریع، تعریق زیاد، مسئله در راه رفتن، پریدن عضلات، کم کردن وزن، زوال عقل و در نهایت مرگ.

بی خوابی کشنده فامیلی در حال حاضر قابل درمان نیست (گرچه بعضی علائم آن اصلاح پیدا می کنند) و یک اختلال بسیار شدید هست. این اختلال ممکن است از ۶ ماه تا ۳ سال طول بکشد و با پیشروی اجتناب ناپذیر همراه هست، فرد دچار کما شده است و در فاصله ۱۸ ماه از دنیا می رود.

گاهی با وارد شدن یک شوک به فرد بخشی از مغز که مسئول هماهنگی خواب و بیداری است غیر فعال شده است و فرد توانایی خوابیدن خود را از دست می دهد. به عنوان مثال مرد ۶۰ ساله ویتنامی بعد از مبتلا شدن به یک تب شدید نتوانست بخوابد و اکنون ۳۳ سال از آن اتفاق می گذرد و او تمام این مدت را بیدار بوده است. نمونه دیگر زنی است که بعد از مشاهده صحنه خودسوزی دچار این مسئله شد و اکنون ۱۷ سال است که نخوابیده است.

عجیب ترین و ترسناک ترین اختلالات خواب

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ


واژه های کلیدی: پارکینسون | بی خوابی | مبتلا شدن | نخوابیدن | بی خوابی | ترسناک | بیماری | بیداری | انفجار | خوابیدن | بیدار

عجیب ترین و ترسناک ترین اختلالات خواب

عجیب ترین و ترسناک ترین اختلالات خواب

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو