انسان همان می شود که اغلب به آن فکر می کند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » علت خونریزی لثه چیست؟

علت خونریزی لثه چیست؟

خونریزی لثه و جرم دندان یکی از پرسشها رایجی است که باعث مراجعه ما به دندانپزشک می شود. در این مقاله به بااهمیت ترین علل خونریزی لثه اشاره می شود. 

علت خونریزی لثه چیست؟

خونریزی لثه و جرم دندان یکی از پرسشها رایجی است که باعث مراجعه ما به دندانپزشک می شود. در این مقاله به بااهمیت ترین علل خونریزی لثه اشاره می شود.

چه عاملی باعث خونریزی لثه می شود؟

بهزاد هوشمند، متخصص و جراح لثه با اشاره به بیماری های لثه افزود: تحلیل و تورم لثه که منشأ التهابی و غیر التهابی دارد، عوض کردن رنگ و عوض کردن ماهیت لثه، ترشح چرک از شیار و خونریزی لثه، قوام لثه و جابه جایی دندان ها بر اثر بیماری های لثه ایجاد می شود. همچنین ممکن است بر اثر تخریب استخوان فک نیز ایجاد شود.

عبارات مهم : دندانپزشک – غذا خوردن
خونریزی مرسوم ترین علامت بیماری های لثه است و خونریزی از لثه ممکن است خود به خود یا به دنبال جنبش غذا خوردن باشد. خونریزی ممکن است به دنبال میوه خوردن و مسواک زدن باشد. خارش لثه و درد مبهم در لثه از سایر نشانه های وجود بیماری لثه و نسوج نگهدارنده دندان است.

خونریزی از لثه می تواند به دنبال التهاب باشد، لثه متورم می تواند با کوچک ترین تحریک، دچار خونریزی شود. خونریزی اگر خود به خود باشد علل عمومی باید بررسی شود. به عنوان مثال ممکن است اشکال سیستم انعقادی خون، موجب خونریزی از لثه یا خونریزی از بینی شود. البته شیوع این حالت، نسبت به بیماری های لثه کمتر هست، ولی وجود دارد. البته مصرف بعضی داروها هم ممکن است موجب خونریزی از لثه شود. توصیه می شود خونریزی از لثه ها را جدی گرفته و بررسی به وسیله متخصص انجام شود.

عامل مهم التهاب و خونریزی لثه و نسوج نگهدارنده دندان، بیماری های میکروبی و بیماری عفونی است و برداشتن جرم از روی دندان باید انجام شود چون پلاک میکروبی می تواند روی جرم تشکیل شود.

آیا بزاق دهان می تواند بر جرم سازی روی دندان نقش داشته باشد؟

علت خونریزی لثه چیست؟

بله. اگر کلسیم و فسفر بزاق افراد بالاتر باشد این بزاق جرم ساز است. جهت تشکیل جرم نیاز به میکروب نداریم؛ ولی سطح جرم، سطح ناهموار و خشنی است که میکروب را نگه می دارد .هر عاملی که باعث شود مجموعه میکروبی داخل دهان تشکیل شود شرایط را به سمتی هدایت می کند که تخریب نسوج نگهدارنده دندان اتفاق بیفتد.

سیگار کشیدن از عوامل مهم آسیب زشت به سلامت لثه هاست،میکرو ارگانیسم های microorganisms موجود در لثه می توانند از طرق جریان خون به تمام ارگان های بدن گسترش یابند و عوارض اش را در آن ارگان ها بگذارند.

*میکروارگانیسم ها microorganisms:میکروب، میکروارگانیسم، ریزسازواره یا ریزاندامگان، جاندارانی هستند که با چشم غیرمسلح دیده نمی شوند. ریزاندامگان مشمول بر باکتری ها، ویروس ها، آغازیان، و بعضی قارچ ها هستند.ریزاندامگان ها در همه جا، از جَوی گرفته تا خاک، روی پوست بدن و مخاط بدن انسان و جانوران به میزان فراوان وجود دارند. به گونه ای که زندگی جهت جانوران و گیاهان، بدون وجود میکروب امکان پذیر نیست. یعنی این میکروب ها فلور نرمال بدن جانوران و موجودات زنده هستند.

خون ریزی لثه یکی از پرسشها دلواپس کننده ای است که به علت عفونت لثه، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان یا بعضی بیماری های داخلی بروز می کند. افراد مبتلا در حین مسواک زدن یا خوردن یک میوه سفت دچار خونریزی لثه می شوند.

اگر می خواهید زیاد بدانید : تأثير بزاق دهان بر درمان زخم

خونریزی لثه و جرم دندان یکی از پرسشها رایجی است که باعث مراجعه ما به دندانپزشک می شود. در این مقاله به بااهمیت ترین علل خونریزی لثه اشاره می شود. 

اگر می خواهید زیاد بدانید : قدرت جالبی که بزاق دهان دارد!

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: farsnews.com


واژه های کلیدی: دندانپزشک | غذا خوردن | میکروب | بیماری | خونریزی | سلامت | دندان | میکروب

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو