لباس قدیمی را بپوشید ولی کتاب نو بخرید.
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » کاهش صادرات کشور عزیزمان ایران به عراق به علت زیاد کردن تعرفه‌های گمرک

کاهش صادرات کشور عزیزمان ایران به عراق به علت زیاد کردن تعرفه‌های گمرک

غیاثی گفت: زیاد کردن تعرفه صادرات از سوی عراق، صادرات بعضی کالاهای ایرانی به این کشور را کم کردن داده است.

کاهش صادرات کشور عزیزمان ایران به عراق به علت زیاد کردن تعرفه‌های گمرک

ایوب غیاثی عضو اتاق بازرگانی ایلام در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، با بیان اینکه مرز مهران از اوضاع بسیار مناسبی برخوردار هست، اظهار کرد: عمده صادرات به کشور عراق به علت دسترسی ساده و امنیت بالا از طریق مرز مهران صورت می‌گیرد.

عضو اتاق بازرگانی ایلام با اشاره به تنوع محصولات صادراتی به عراق، تصریح کرد: اوضاع صادرات به کشور عراق تا قبل از اعمال محدودیت از سوی این کشور مطلوب بود و محصولات متنوعی از قبیل: مصالح ساختمانی، کاشی سرامیک و میوه و تره بار به این کشور صادر می‌شد.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه ناهماهنگی از سوی عراق باعث بروز مشکلاتی جهت تجار ایرانی شده است هست، بیان کرد: جهت ممنوعیت‌های لحظه‌ای، واردات بعضی کالاها و ایجاد موانع جهت صادرات از سوی عراق، میزان صادرات کم کردن یافته و خسارت‌های مالی جهت بازرگانان ایرانی به همراه داشته است.

کاهش صادرات کشور عزیزمان ایران به عراق به علت زیاد کردن تعرفه‌های گمرک

غیاثی با اشاره به تفاوت فعالیت اقتصادی در عراق و اقلیم کردستان، بیان کرد: صادرات به اقلیم کردستان عراق به علت قوانین مجزا از دولت مرکزی سهل‌تر است و صادرات به عراق به علت زیاد کردن تعرفه‌های گمرک، وضع قوانین و درخواست مجوز‌های مازاد بر ضوابط مرسوم صادرات به عراق، راه را سخت کرده است.

عضو اتاق بازرگانی ایلام با انتقاد از محدویت‌های گمرکی در ایران، اذعان کرد: در حالی که در کشور مبدأ، محدودیتی جهت شکل بسته‌بندی وجود ندارد، وضع بعضی قوانین از سوی گمرک کشور عزیزمان ایران جهت بسته‌بندی که در بسیاری از مواقع منطقی نیست از جمله عوامل کم کردن صادرات است.

وی با اشاره به نقش عربستان در عراق افزود: با کم کردن تعرفه گمرکی از سوی عربستان و اعلام آمادگی این کشور جهت حضور اقتصادی در عراق، تعداد رقیبان اقتصادی کشور عزیزمان ایران در عراق زیاد کردن یافت که بر کم کردن صادرات نیز تأثیر خواهد گذاشت.

این فعال اقتصادی با بیان اینکه ناهماهنگی در قوانین عراق مسئله ساز شده است هست، تصریح کرد: به علت پرسشها و عدم هماهنگی در دولت مرکزی عراق، تعرفه واردات در مرز‌های مهران ایلام، پرویزخان کرمانشاه و باشماق کردستان تفاوت دارد و بسیار پیش می‌آید از ورود کالایی در مرز مهران جلوگیری و در مرز باشماق به آسانی عبور می‌کند.

غیاثی گفت: زیاد کردن تعرفه صادرات از سوی عراق، صادرات بعضی کالاهای ایرانی به این کشور را کم کردن داده است.

به گفته وی؛ بسیاری از کالا‌های ترکیه‌ای از مرز‌های کشور عزیزمان ایران به کشور عراق صادر شد و به علت پرسشها مربوط به جنگ و ناامنی بازرگانان ترکیه مرز‌های ایرانی را گزینش کردند.

غیاثی در آخر گفت: نقش وزرات خارجه در این میان اهمیت بسزایی دارد، با شکل گیری ارتباط دیپلماسی اقتصادی در کشور، تغییرات تعرفه و ممنوعیت ورود کالا با هماهنگی دو طرف صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/

صادرات به عراق از مرز مهران جهت تجار اولویت دارد

واژه های کلیدی: بازرگانی | واردات | صادرات | ایرانی | کردستان | اقتصادی | مرکزی | ایلام | ایران | قوانین

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو