آیا می پنداری که جسم کوچکی هستی ؟ولی درون تو جهان بزرگی نهفته است.(امام علی علیه السلام)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » شبها جهت دستشویی رفتن بیدار میشوید؟ علت تکرر ادرار در شب چیست؟

شبها جهت دستشویی رفتن بیدار میشوید؟ علت تکرر ادرار در شب چیست؟

تکرر ادرار شبانه ممکن است جهت هر شخصی پیش بیاید ولی اگر علت آن را پیدا کنید به آسانی قابل درمان خواهد بود.

شبها جهت دستشویی رفتن بیدار میشوید؟ علت تکرر ادرار در شب چیست؟

تکرر ادرار شبانه ممکن است جهت هر شخصی پیش بیاید ولی اگر علت آن را پیدا کنید به آسانی قابل درمان خواهد بود.

تکرر ادرار در شب، علت ها و روش درمان

چند بار دستشویی رفتن در طول شب غیر معمولی است؟

به گفته دکتر متیو راتمن Matthew Rutman ، استادیار اورولوژی مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا Columbia University ، اغلب افراد هر از گاهی شب ها جهت رفتن به دستشویی بیدار می شوند ولی اگر تبدیل به یک عادت همیشگی شود، خوابتان را به هم زده و منجر به خستگی در طول روز خواهد شد.

عبارات مهم : فیلیپس – بیماری
به این مسئله نوکتریا nocturia یا تکرر ادرار شبانه می گویند و به طور کلی جهت کسانی به کار برده می شود که حداقل شبی یک بار جهت دفع ادرار از خواب بیدار می شوند و اگر این بیدار شدن شبانه به دو یا سه بار برسد مسلما بر کیفیت زندگی شما تاثیر گذار خواهد بود.

نوکتریا یا تکرر ادرار شبانه ممکن است به یکی از این سه علت بوجود آمده باشد

مثانه شما به مشکل می تواند ادرار را در خود نگه دارد.

– در طول روز بیش تر از حد معمول ادرار تولید می کنید.

– در طول شب بیش تر از حد معمول ادرار تولید می کند.

گاهی اوقات این مسئله فقط نشان از پیر شدن دارد ولی اگر به صورت مداوم و زیاد از شبی یک بار باشد به طوری که روی عملکرد شما در طول روز تاثیر بگذارد، مسئله فراتر از روند طبیعی زیاد کردن سن است.

با وجودی که تکرر ادرار در شب آزار دهنده است احتمالا نشان از یک سری پرسشها سلامت یا عادت های اشتباه است که منجر به دستشویی رفتن شبانه شما می شود. در ادامه تعدادی از مشکلاتی که به صورت بالقوه منجر به تکرر ادرار شبانه می شوند را بررسی می کنیم. اگر تکرر ادرار شبانه خوابتان را به هم می زند یا با هر کدام از مشکلاتی که در ادامه مقاله بیان می کنیم سر و کار دارید حتما به دکتر مراجعه نمایید.


شبها جهت دستشویی رفتن بیدار میشوید؟ علت تکرر ادرار در شب چیست؟

۱ . علت تکرر ادرار در شب: پرسشها خواب نامربوط

هر چه زیاد از خواب بیدار شوید احتمال بیشتری دارد که متوجه ادرار داشتن و احساس خالی کردن مثانه شوید. به گفته دکتر راتمن، شاید اصلا نیازی به ادرار کردن به صورت اورژانسی نداشته باشید ولی چون از خواب بیدار شده است اید به دستشویی می روید.

یک علت احتمالی آن می تواند آپنه خواب Sleep apnea باشد، شرایطی که در خواب تنفستان به صورت موقت قطع شده است و باعث بیدار شدن تان در نصف شب می شود. اگر با هرگونه مسئله خواب دیگری روبرو هستید، برطرف آن ها منجر به توقف دستشویی رفتن شبانه تان خواهد شد.

اگر می خواهید زیاد بدانید : انواع آپنه خواب، علائم، شیوع، علل و درمان هر یک از آنها

اگر می خواهید زیاد بدانید : دچار آپنه خواب شده است اید اگر این ۷ علائم را دارید

تکرر ادرار شبانه ممکن است جهت هر شخصی پیش بیاید ولی اگر علت آن را پیدا کنید به آسانی قابل درمان خواهد بود.

۲ . علت تکرر ادرار در شب: عادات بد در مصرف نوشیدنی ها

کافئین و الکل هر دو دیورتیک diuretics ( ادرار آور ) هستند که منجر به زیاد کردن تولید ادرارتان می شود بنابراین نوشیدن آن ها در اواخر روز منجر به زیاد کردن ادرار شبانه خواهد شد به علاوه مصرف هر نوع نوشیدنی به مقدار زیاد در شب هم منجر به تکرر ادرار شبانه خواهد شد.

به پیشنهاد دکتر اورولوژیست جیسون ام فیلیپس Jason M. Phillips ، مصرف هرگونه نوشیدنی را ۲ تا ۴ ساعت قبل از خوابیدن قطع کنید و از مصرف کافئین و الکل در عصر اجتناب کنید تا از بیدارخوابی های شبانه جهت رفتن به دستشویی راحت شوید.


۳ . علت تکرر ادرار در شب: داروهای خاص

به گفته دکتر فیلیپس، بعضی داروهای مرسوم از جمله لیزیکس Lasix و هیدروکلروتیازید hydrochlorothiazide که جهت درمان ادم edema ( تورم ) و فشار خون بالا تجویز می شوند، دیورتیک هستند. اگر این داروها را مصرف می کنید ۶ ساعت یا زیاد قبل از خواب آن ها را مصرف کنید.

ممکن است داروهای دیگری هم در این زمینه مسئله ساز باشند بنابراین اگر دچار تکرر ادرار شبانه هستید در مورد اثرات جانبی داروهایتان با پزشکتان مشورت نمایید.


۴ . علت تکرر ادرار شبانه: دیابت

اگر مبتلا به دیابت باشید، گلوکز یا قند خون اضافه به کلیه هایتان هجوم برده و منجر به زیاد کردن آب ورودی به کلیه ها می شوند که در نهایت به سمت مثانه می روند بنابراین ممکن است سریع تر از حد معمول احساس پر شدن مثانه داشته باشید.

اگر در طول روز مانند شب تکرر ادرار دارید و هر بار میزان ادرارتان زیاد است بهتر است آزمایش ادرار urinalysis test بدهید تا مشخص شود چه مقدار قند در ادرارتان وجود دارد.

شبها جهت دستشویی رفتن بیدار میشوید؟ علت تکرر ادرار در شب چیست؟

اگر می خواهید زیاد بدانید : بیماری دیابت و نکاتی که بتوانید با این بیماری راحت تر زندگی کنید

اگر می خواهید زیاد بدانید : علائم دیابت چیست؟

۵ . علت تکرر ادرار در شب: بزرگ شدن پروستات

با زیاد کردن سن در مردان، تغییری در بدنشان به نام هیپرپلازی خوش خیم پروستات benign prostatic hyperplasia یا بزرگ شدن غده گردو شکل پروستات در بدنشان ایجاد می شود. پروستات مسئول انسداد ادرار در بدن مردان است. این مسئله به علت تغییرات سطح هورمون ها از جمله تستوسترون testosterone یا تجمع دی هیدروتستوسترون* dihydrotestosterone بوجود می آید.

به گفته دکتر فیلیپس، یک غده پروستات بزرگ شده است می تواند فشار مثانه را زیاد کردن دهد و باعث شود فکر کنید زیاد نیاز به تخلیه مثانه دارید. بزرگ شدن پروستات می تواند باعث سایر علایم پرسشها ادراری شود مثل کنترل شروع و توقف ادرار، جریان ضعیف، احساس خالی نشدن کامل مثانه بعد از ادرار کردن.

پروستات بزرگ شده است را می توان با داروهایی مانند فلومکس Flomax ، Myrbetriq یا آنتی کولینرژیک anticholinergics که عضلات مثانه را شل می کنند و روش جراحی یورو لیفت* UroLift درمان کرد.

تکرر ادرار شبانه ممکن است جهت هر شخصی پیش بیاید ولی اگر علت آن را پیدا کنید به آسانی قابل درمان خواهد بود.

* دی هیدرو تستوسترون dihydrotestosterone : یا DHT فرمی از تستسترون است که جهت تکامل جنسی جنس مذکر مهم هست. این هورمون در غده پروستات، فولیکول مو و غدد آدرنال به وسیله آنزیم ۵-آلفاردوکتاز از تستسترون ایجاد می شود. درواقع متابولیتی از تستسترون است که از لحاظ بیولوژیک فعال بوده و به کلاسی از هورمون ها که آندروژن نامیده می شوند تعلق دارد.

* یورولیفت Urolife :در این روش وسیله ای از طریق مجرای ادرار به غده پروستات نزدیک میشود سپس با استفاده از چند نخ بخیه که به دکمه هایی متصل است پروستات به کنار زده شده است و در همان اوضاع باقی میماند تا مجرای ادرار باز شود.

اگر می خواهید زیاد بدانید : انواع بیماری های پروستات را بشناسید

۶ . علت تکرر ادرار در شب: مثانه جنبش شده

شبها جهت دستشویی رفتن بیدار میشوید؟ علت تکرر ادرار در شب چیست؟

به گفته دکتر فیلیپس، تحریک کننده ها مانند خوراکی های تند، الکل و عفونت مجاری ادرار می تواند باعث شود حس کنید مثانه تان پر شده است است. پرسشها ایجاد شده است جهت مثانه هم یکی از احتمالات احساس تکرر ادراد هم در روز و هم در شب خواهد بود.

اگر می خواهید زیاد بدانید : از کجا بفهمیم مثانه بیش فعال داریم؟

۷ . نتیجه گیری علت تکرر ادرار در شب

به گفته دکتر فیلیپس، اگر هر بار مقدار ادرار زیادی دفع می کنید، احتمالا مقصرش عادت های اشتباه شما در نوشیدن، مصرف داروها یا دیابت است.اگر مقدار ادرار کم است احتمالا مثانه شما دچار جنبش یا فشار شده. خبر خوب جهت شما این است که همه این پرسشها به محض پیدا کردن علت قابل درمان هستند بنابراین مسئله تکرر ادرار در شب را نادیده نگرفته و به دنبال برطرف آن باشید.


اگر می خواهید زیاد بدانید : ادرار زیاد در روز نشانه این بیماری است

اگر می خواهید زیاد بدانید : ادرار خونی در مردان می تواند به علت آسیب جنسی باشد

اگر می خواهید زیاد بدانید : اهمیت ادرار کردن بعد از رابطه جنسی جهت زنان

اگر می خواهید زیاد بدانید : بیماری تكرر ادرار

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ

واژه های کلیدی: فیلیپس | بیماری | پروستات | دستشویی | شبانه | دیابت | بیدار | ادرار | احساس

شبها جهت دستشویی رفتن بیدار میشوید؟ علت تکرر ادرار در شب چیست؟

شبها جهت دستشویی رفتن بیدار میشوید؟ علت تکرر ادرار در شب چیست؟

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو