کسی را که به تو شنا یاد داد، غرق مکن.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار سیاسی » موافقت دولت با زیاد کردن بودجه دفاعی

موافقت دولت با زیاد کردن بودجه دفاعی

دولت رسماً اعلام کرده که با زیاد کردن بودجه دفاعی موافق هست، پیش از این نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشنهاداتی جهت زیاد کردن بودجه بعضی بخش‌های دفاعی داده بودند.

موافقت دولت با زیاد کردن بودجه دفاعی

موافقت دولت با زیاد کردن بودجه دفاعی

دولت رسماً اعلام کرده که با زیاد کردن بودجه دفاعی موافق هست، پیش از این نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیشنهاداتی جهت زیاد کردن بودجه بعضی بخش های دفاعی داده بودند.

به گزارش بیاکافه به نقل از خبرگزاری تسنیم، یک روز بعد از آنکه در ۱۹ آذر ماه حسن روحانی مدیر جمهور لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور را به صحن علنی مجلس برد، مجلس با تشکیل کمیسیون تلفیق بودجه بررسی بخش های متفاوت لایحه بودجه ۹۷ را با حضور نمایندگان دستگاه های متفاوت و نمایندگانی از دولت شروع کرد و به بحث و بررسی در این باره پرداخت.

عبارات مهم : مجلس شورای اسلامی – نمایندگان مجلس
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این روند نظرات مختلفی راجع به تخصیص اعتبارات به بخش های متفاوت کشور داشتند و بودجه تخصیص داده شده است در لایحه دولت به بعضی دستگاه ها را ناکافی دانسته با ارائه پیشنهاداتی تلاش در اصلاح و زیاد کردن بودجه آن دستگاه ها متناسب با نیاز روز کشور داشتند.

یکی از بخش های مهم بودجه سالیانه کل کشور، بخش دفاعی آن است که از اهمیت بالایی برخوردار هست، از همین رو نمایندگان ملت در قانون برنامه ۵ساله ششم کشور دولت را موظف کردند تا هر سال ۵ درصد از بودجه کل کشور را به تقویت بنیه دفاعی کشور اختصاص دهد.

آنچه در نگاه اول به بخش دفاعی لایحه بودجه سال ۹۷ به چشم می خورد آن است که گرچه بودجه دفاعی کشور در بعضی بخش ها با زیاد کردن همراه بوده ولی بودجه بعضی طرح های دفاعی نیروهای مسلح با آنچه دولت در قانون برنامه ششم مکلف به اجرای آن شده، فاصله دارد، به طور مثال یکی از بخش هایی که در لایحه بودجه سال ۹۷ با کم کردن بودجه مواجه شده، بخش دفاعی هوایی کشور مشمول بر تقویت قرارگاه پدافندی هوایی و نوسازی ناوگان هوایی است که بودجه این بخش ها در مقایسه با سال گذشته، کم کردن چشمگیری داشته است.

این در حالی بود که بر اساس بندهای دفاعی برنامه ششم توسعه کشور، تقویت پدافند هوایی و نوسازی ناوگان هوایی جزو اولویت های مهم هستند.

بر همین مبنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با درک اهمیت ارتقای توان دفاعی کشور، بر آن شدند تا با ارائه پیشنهاداتی، کاستی های بودجه دفاعی سال ۹۷ را برطرف کنند و بر همین اساس نمایندگان کمیسیون تلفیق با تشکیل جلساتی با حضور مسئولان طرح و برنامه نیروهای مسلح و همچنین نمایندگان دولت، به بحث و تبادل نظر راجع به چگونگی کم کردن کاستی های بودجه دفاعی سال ۹۷ پرداختند و پیشنهاداتی هم در این حوزه ارائه دادند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی جهت ارتقای توان قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) پیشنهاد کردند تا بخشی از حق ترانزیت ۲۰۰۰ میلیارد تومانی پروازهای عبوری از آسمان کشور عزیزمان ایران به این قرارگاه اختصاص یابد.

نوبخت با اشاره به بودجه نیروهای مسلح از سال ۹۲ تا ۹۷ تأکید کرد: ما معتقدیم که این بودجه ها جهت مأموریتی که شما انجام می دهید، کم است.

همچنین نمایندگان مجلس در پیشنهاد دیگری عنوان کردند که با توجه به طرفیت خوبی که در صنایع بالگردی وزارت دفاع وجود دارد، مبلغ ۱ میلیارد دلار وام از صندوق توسعه ملی به این صنایع پرداخت شود تا با تقویت صنایع بالگردی، نیاز نیروهای مسلح در این حوزه نیز برطرف شود.

از آنجایی که بخش موشکی، اولویت نخست برنامه ششم توسعه است و از طرفی با توجه به تلاش های نیروی قدس سپاه جهت مقابله با تکفیری ها در منطقه، نمایندگان مجلس این دو بخش را هم مورد توجه قرار داده اند. بر همین اساس، پیشنهاداتی از سوی نمایندگان مجلس ارائه شده است تا بودجه دفاعی در این دو بخش نیز شاهد زیاد کردن باشد.

موضوع حقوق و مزایای بازنشستگان و کارکنان نیروهای مسلح نیز از دیگر مواردی بود که مورد توجه نمایندگان مجلس قرار گرفت. در این حوزه نمایندگان پیشنهاد کردند تا با توجه به قانون خدمات کشوری و قانون برنامه ششم توسعه کشور، که می گوید حقوق و مزایای نیروهای مسلح می بایست ۲۰ درصد زیاد از حقوق کارکنان بخش کشوری باشد، حقوق و مزایای بازنشستگان و کارکنان نیروهای مسلح برهمین مبنا زیاد کردن یابد.

حالا بعد از پیگیری های مجلس، محمد باقر نوبخت مدیر شرکت برنامه و بودجه در همایش مسئولان طرح و برنامه نیروهای مسلح گفته است که دولت با زیاد کردن بودجه نیروهای مسلح موافق است.

وی در این باره گفته است: هرچند دولت با هرگونه زیاد کردن بودجه در مجلس مخالف هست، ولی قول می دهیم هرگونه زیاد کردن بودجه ای که در حوزه نیروهای مسلح مطرح شود، نه تنها مخالفت نکنیم که دولت در مقام دفاع از آن بر خواهد خاست.

نوبخت با اشاره به بودجه نیروهای مسلح از سال ۹۲ تا ۹۷ تأکید کرد: ما معتقدیم که این بودجه ها جهت مأموریتی که شما انجام می دهید، کم است.

موارد فوق پیشنهاداتی بود که نمایندگان مجلس در کمیسیون تلفیق بودجه مجلس به تصویب رسانده اند و هنوز این پیشنهادات به تصویب نهایی مجلس نرسیده است و باید دید آنچه در روزهای آینده در صحن علنی مجلس تصویب می شود، می تواند موجب زیاد کردن بودجه نیروهای مسلح در سال آینده شده است و کاستی های بودجه دفاعی را کم کردن دهد یا خیر.


منبع: خبرگزاری تسنیم

واژه های کلیدی: مجلس شورای اسلامی | نمایندگان مجلس | پدافند هوایی | نیروهای مسلح | لایحه بودجه | صندوق توسعه | پیشنهادات | دستگاه | برنامه | قانون

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو