افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » سرملوان‌سانچی ۶ سال‌ پیش مفقود شد و هنوز خبری نیست! , معمای‌تازه

سرملوان‌سانچی ۶ سال‌ پیش مفقود شد و هنوز خبری نیست! , معمای‌تازه

اینها را دختر سرملوان عباس پورقربانی مقدم می‌گوید؛ سرملوانی که به شکل عجیبی مفقود شده است و در این ۶ سال هیچ ردی از او نیست. حالا اتفاق نفتکش سانچی زخمشان را باز کرده و از این بی‌خبری گلایه دارند.

سرملوان‌سانچی 6 سال‌ پیش مفقود شد و هنوز خبری نیست! , معمای‌تازه

اینها را دختر سرملوان عباس پورقربانی مقدم می گوید؛ سرملوانی که به شکل عجیبی مفقود شده است و در این ۶ سال هیچ ردی از او نیست. حالا اتفاق نفتکش سانچی زخمشان را باز کرده و از این بی خبری گلایه دارند.

سرملوانی که در سال ۹۰ در نفتکش سانچی مفقود شد و ۶ سال است هیچ خبری از او نیست:

عبارات مهم : مفقود شده – خانواده

روایت پیش روی شما راجع به سرملوانی است که در سال ۹۰ در نفتکش سانچی مفقود شد و ۶ سال است هیچ خبری از او نیست:

۴ بهمن سال ۹۰، سرملوان کشتی نفتکش سانچی (سپید) در ۲۴۰ کیلومتری خشکی مفقود شد. کشتی سه ماه در حرکت بوده و با فاصله ای حدودا ۲۴۰ کیلومتری با خشکی سرملوان کشتی مفقود می شود؛ سرملوانی با ۲۵ سال سابقه کار که ۶ سال است هیچ ردی از او نیست. سرملوان ۵۷ ساله ای که پیش از بازنشستگی اش در دریا مفقود می شود و هیچ کس هم روایتی ندارد تا بگوید آیا سرملوان مقدم نیست؟

در ماده ۱۰۲۲ قانونی مدنی آمده است: اگر کسی در نتیجه واقعه ای به غیر آن چه در فقره ی ۲ و ۳ ماده ۱۰۲۰ (مفقودی در وقت جنگ و هنگامی که که یک نفر حین سفر بحری در کشتی بوده که آن کشتی در آن مسافرت تلف شده است است سه سال تمام از تاریخ تلف شدن کشتی گذشته باشد بدون این که از آن مسافر خبری برسد.) مذکور است دچار خطر فوت گشته و مفقود شده است و یا در طیاره بوده و طیاره مفقود شده است باشد هنگامی که می توان حکم موت فرضی او را صادر کرد که پنج سال از تاریخ دچار شدن به خطر فوت بگذرد بدون این که خبری از حیات مفقود رسیده باشد.

در آن وقت کارشناس های شرکت ملی نفتکش احتمال داده بودند که سرملوان مقدم داخل آب افتاده و به سمت یک خشکی رفته است و ممکن است از آنجا خبر بدهند که او زنده است ولی خبری نشده است.

مفقود شدن یک سرملوان در یک نفتکش و بی خبری ۶ ساله، عنوان راحت و پیش پا افتاده ای نیست. اینکه آیا پیگیری های مورد نیاز انجام نشده و روند قانونی به تعویق افتاده و همه چیز بلاتکلیف هست، بیشترین آسیب را به خانواده سرملوان مقدم رسانده است.

دخترش می گوید پدرم مرد مذهبی و کاردرستی بود و کاری با کسی نداشت؛ هیچ مسئله خانوادگی ای هم نداشتیم که بگوییم پدرم فرار کرده هست. تنها خواسته او این است که نام پدرش فراموش نشود و همانطور که به کشورش خدمت کرده اند مراقب خانواده اش هم باشند.آنها به همه ارگان ها نامه زده اند و خواستار عنوان شهادت جهت پدرشان هستند.

روایت راهبه مقدم دختر سرملوان عباس پورقربانی مقدم، سرملوان کشتی نفتکش سانچی (سپید سابق) از این اتفاق:

«پدرم سرملوان شرکت ملی نفتکش در کشتی سانچی بود؛ البته آن وقت به نام سپید بود و بعدها سانچی شد. سال ۹۰ بود که نفتکش از ترکیه بار گرفته بود و به سمت مصر در حال حرکت بود که در فاصله ۱۵۰ مایلی از خشکی پدرم مفقود شد.

بعد از ساعت ناهار می بینند که پدرم نیست. تا قبل از آن بوده و همه خدمه هم او را دیده اند ولی ساعت ناهار که می شود هرکس غذایش را می خورد و حواسشان نبوده که پدر من نیست. بعد از آن هم دیگر هیچ خبری از او نیست.

وسط آب پدر من کجا می خواست برود؟ ۴ بهمن در آن سرما چطور می خواست فرار کند؟

فردای همان روز به هر دو برادرم که در شرکت ملی نفتکش کار می کردند گفتند که پدرتان مفقود شده است و می توانید از طریق مراجع قضایی پیگیری کنید.گفتند ۵ سال صبر کنید شاید پیدا شد. طبق قانون ما را به ۵ سال بعد ارجاع دادند؛ ولی ۶ سال گذشته و روند قانونی و دادگاهی نه تنها تمام نشده که هیچ نتیجه ای هم نداشته است.

آنها تمام قایق ها و جلیقه های نجات را گشتند تا ببینند چیزی کم نشده باشد چون این امکان را می دادند که پدر با قایق نجات رفته باشد ولی چیزی پیدا نکردند. حتی می گفتند غواص هم فرستاده اند ولی چیزی پیدا نکردند؛ نه داخل آب نه داخل کشتی.

خانواده های اتفاق نفتکش سانچی می دانستند که عزیزانشان در این کشتی بودند و اتفاق ای پیش آمده ولی نمی توانند درد نبودن عزیزانشان را تحمل کنند. ما هم همین حال را داشتیم؛ با این تفاوت که اتفاق ای رخ نداده بود و نمی دانستیم پدرمان آیا نیست؟

۶۰ سال بابا که تمام شد، بازنشست شد و مادرم حقوق بازنشستگی اش را می گیرد ولی سنوات به او تعلق نمی گیرد. ارزش و منزلت پدر من کمتر از عزیزان دریانورد سانچی نیست و جانش را جهت همین شرکت داده. آیا به داد ما نمی رسند؟

ما هیچ احتمالی نمی توانیم بدهیم که پدرم آیا مفقود شده است و ممکن است چه اتفاقی برایش افتاده است؟ در کشتی نه دوربینی بوده نه چیز دیگری که وارسی کنند و ببینند پدرم چطور مفقود شده است است»

سرملوان‌سانچی ۶ سال‌ پیش مفقود شد و هنوز خبری نیست! , معمای‌تازه

اینها را دختر سرملوان عباس پورقربانی مقدم می گوید؛ سرملوانی که به شکل عجیبی مفقود شده است و در این ۶ سال هیچ ردی از او نیست. حالا اتفاق نفتکش سانچی زخمشان را باز کرده و از این بی خبری گلایه دارند.

اظهار نظر کاپیتان مصطفی قبادی راجع به مفقود شدن سرملوان عباس پورقربانی مقدم:

در همین میان مصطفی قبادی، کاپیتان بازنشسته کشتی که دورادور در جریان مفقودشدن این سرملوان بوده، با اشاره به اینکه این مسئله ممکن است اتفاق بیفتد و این مورد تنها مورد مفقودی نبوده، می گوید: «مفقودشدن خدمه کشتی تحت تاثیر عوامل مختلفی هست. (البته ذکر این موارد به این معنی نیست که سرملوان مقدم با این دلایل مفقود شده است است) احتمال اول این است که فرد جهت رفتن به یک کشور دیگر فرار کند که در این مورد با توجه به فاصله زیاد از کشتی و اینکه خدمه او را دیده اند و به یک باره ناپدید شده است کاملا منتفی هست. مورد دیگر این است که به دلایلی چون حال بد یا تصمیم به خودکشی داخل آب پریده باشد.»

قبادی در خصوص اظهارنظر دختر سرملوان مبنی بر فرستادن غواص داخل آب و پیدا نکردن او نیز می گوید: «مگر کشتی داخل حوض و استخر منزل بوده که غواص فرستادند؟ هنگامی که کسی داخل پهنه وسیع دریا بیفتد به هیچ وجه دیده نمی شود مگر اینکه سریع متوجه بشوند یا آن فرد از وسایل امداد و نجات مانند جلیقه و حلقه استفاده کرده باشد. اینکه شخصی داخل آب بیفتد و چند ساعت بعد متوجه بشوند و دنبال او باشند کار بیهوده ای است.» این در حالی است که طبق گفته های دختر سوملوان قبادی هیچ کدام از وسیله های امداد و نجات کم نشده بودند.

این کاپیتان بازنشسته کشتی راجع به ورود قانون به این مسئله می گوید: «باید تمام حالات و روحیات فرد در کشتی مورد بررسی قرار گیرد تا ببینند آیا مشکلاتی داشته که بتوان گفت او خودکشی کرده است یا نه؟ چون ممکن است تحت تاثیر دارو یا… حالش بد شده است باشد. در واقع تمام این موارد باید مورد بررسی قرار گیرد تا هم خانواده از بلاتکلیفی دربیایند هم از اینگونه اتفاقات جلوگیری شود.»


گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع:khabaronline.ir


واژه های کلیدی: مفقود شده | خانواده | قانونی | خانواده | خبر | اجتماعی |

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو