گنج هائی که در قلب هستند ، قابل سرقت نیستند.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » پاسخ وزارت نفت به سخنان مدیر دیوان محاسبات کشور

پاسخ وزارت نفت به سخنان مدیر دیوان محاسبات کشور

در پی سخنان مدیر دیوان محاسبات کشور مبنی بر واریز نشدن درآمد شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نفت به خزانه، ​اداره کل روابط عمومی وزارت نفت توضیحاتی ارائه کرد.

پاسخ وزارت نفت به سخنان مدیر دیوان محاسبات کشور

به گزارش گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان به نقل از شانا، متن توضیحات اداره کل روابط عمومی وزارت نفت در پی سخنان مدیر دیوان محاسبات مبنی بر واریز نشدن درآمد شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نفت به خزانه به شرح زیر است:

۱. در ابتدا و پیش از هر توضیحی مورد نیاز به تاکید است که همه وجوه دریافتی حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی بلافاصله به حساب‌های معرفی شده است به وسیله بانک مرکزی واریز می‌شود و حتی یک سنت از آن خارج از تناوب قانونی ابلاغ شده است به وزارت نفت جابه‌جا نمی‌شود بنابراین ادعای مطرح شده است ازسوی عادل آذر، مدیر محترم دیوان محاسبات به نظر ناشی از نبود اطلاعات کافی در این زمینه است و واریز نشدن وجوه حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی به حساب‌های بانک مرکزی به کلی تکذیب می‌شود.

۲. بنا به توضیح مدیر امور مالی شرکت نفت از آن‌جا که شرکت‌ها می‌توانند نسبت به تسویه حساب خود در سال بعد اقدام کنند شرکت ملی نفت کشور عزیزمان ایران اواخر سال ۱۳۹۵ و در سال ۱۳۹۶ شروع به پرداخت بدهی‌های خود به صندوق توسعه ملی بابت صادرات فرآورده‌های نفتی کرد. ولی در سال ۱۳۹۶ با توجه به استعلام وزارت نفت از معاونت حقوقی ریاست محترم جمهوری مبنی بر عدم شمولیت شرکت ملی نفت کشور عزیزمان ایران در پرداخت سهم صندوق توسعه ملی از محل صادرات فرآورده‌های نفتی و تایید معاونت حقوقی مدیر جمهوری، از ادامه پرداخت خودداری به‌عمل آمد به همین علت مبالغ یاد شده است به جای صندوق توسعه ملی به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز شده است هست. بنابراین به نظر می‌آید این اعلام نظر دیوان محاسبات ناشی از اختلاف برداشت و تفسیر حقوقی باشد.

پاسخ وزارت نفت به سخنان مدیر دیوان محاسبات کشور

همچنین با توجه به عدم بهره‌برداری کامل از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و نگرانی از کمبود بنزین، ستاد تدابیر خاص اقتصادی شورای امنیت ملی حسب مصوبه خود جهت سال ۱۳۹۵ به وزارت نفت اجازه داد از خارج بنزین وارد و بهای آن را با خوراک میعانات گازی تحویلی به پتروشیمی‌های داخلی تهاتر کند، بنابراین شرکت ملی نفت کشور عزیزمان ایران اقدام به واردات بنزین از خارج کشور و تهاتر آن با قیمت خوراک میعانات گازی تحویلی به پتروشیمی‌های داخلی کرده و گزارش عملکرد را هم هر سه ماه یکبار به وسیله وزارت نفت به دبیرخانه ستاد تدابیر خاص اقتصادی ارسال کرده هست. این توصیه روشن می‌کند که واریز نشدن وجه موردنظر دیوان به خزانه کل کشور به‌علت تهاتر بنزین وارداتی و براساس مجوز دریافت شده است صورت گرفته است.

۳. براساس توضیحات مدیر امور مالی و ذیحسابی شرکت ملی گاز کشور عزیزمان ایران مبالغ وصولی ناشی از فروش گاز در داخل کشور در سال ۱۳۹۵ مطابق تایید دیوان محاسبات، در مجموع مبلغ ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است که مبلغ ۱۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان آن به حساب خزانه واریز شده است هست. مابه التفاوت مبالغ یادشده بابت انجام تعهدهایی که به موجب قانون بر عهده شرکت ملی گاز کشور عزیزمان ایران گذاشته شده، پرداخت شده است است.

۴. به نظر می‌آید کشاندن مباحث و ابهام‌های اثبات نشده‌ای که نیاز به بررسی‌های کارشناسی دارد در سطح افکار عمومی نه تنها گره‌ای از کار کشور باز نمی‌کند بلکه خدمات گسترده و موثر شرکت‌های ملی نفت و گاز کشور عزیزمان ایران را تحت‌الشعاع اتهام‌های نادرست قرار می‌دهد. در این باره ضمن ابراز ناخرسندی شدید از این نحوه رفتار، انتظار دارد که ریاست محترم مجلس شورای اسلامی و کمیسیون‌های تخصصی مجلس محترم به بررسی دقیق این عنوان پرداخته و نتیجه را به استحضار مردم برسانند. وزارت نفت در این ارتباط طی روزهای آینده اطلاعات بیشتری را به اطلاع افکار عمومی خواهد رساند.

انتهای پیام/

در پی سخنان مدیر دیوان محاسبات کشور مبنی بر واریز نشدن درآمد شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نفت به خزانه، ​اداره کل روابط عمومی وزارت نفت توضیحاتی ارائه کرد.

واژه های کلیدی: روابط عمومی | صادرات | اقتصادی | صندوق | بنزین | ایران | وزارت نفت | شرکت نفتی

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو