کارتان را آغاز کنید، توانایی انجامش بدنبال می آید. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار اقتصادی » پرسشها زیادی بر سر راه تجارت با کشور عزیزمان ایران است ، ۵۰ میلیون یورو ر

پرسشها زیادی بر سر راه تجارت با کشور عزیزمان ایران است ، ۵۰ میلیون یورو ر

توسعه صادرات | شریعتمداری | بازرگانی | بلاروس | ایرانی | اقتصادی | تجارت | ایران | همکاری

پرسشها زیادی بر سر راه تجارت با کشور عزیزمان ایران است ، ۵۰ میلیون یورو ر

بانک توسعه صادرات مبلغ ۵۰ میلیون یورو جهت گسترش تجارت در کشور بلاروس اختصاص داد، ولی تاکنون این مبلغ به علت پرسشها بانکی بی ثمر مانده است.
به گزارش خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، توسعه همکاری‌های بین پایتخت کشور عزیزمان ایران و مینسک در بخش‌های متفاوت اقتصادی، صنعتی و اجرای طرح‌های یکسان با نشانه زیاد کردن ارزش روابط تجاری، مدتی است که مورد توجه دولتمردان دو کشور قرار گرفته است.
نفت، گاز، پتروشیمی، خودرو، محصولات ساختمانی، برقی، مواد کانی، دارو و سلامت، تجهیزات پزشکی و برگزاری متقابل نمایشگاه‌ها از زمینه‌های موجود جهت گسترش همکاری‌ها بین دو کشور هست. از سوی دیگر، کشور عزیزمان ایران به عنوان دروازه ورود صنایع و تولیدات شرکت‌های بلاروسی می‌تواند وقت بسیاری را جهت زیاد کردن صادرات این کشور فراهم کند. پیش از این نیز وزیر صنایع بلاروس اعلام کرده بود که این کشور آماده هست، نیازمندیهای خود از جمله میوه، ماهی، دارو، تجهیزات پزشکی، متالورژی و ادوات ماشین‌سازی را از کشور عزیزمان ایران خریداری کند.
به عقیده کارشناسان؛ همکاری‌های سیاسی کشور عزیزمان ایران و بلاروس در سطح عالی قرار دارد، ولی روابط اقتصادی با توان موجود در این عرصه مطابقت ندارد.
کارشناسان امور تجاری معتقدند که سطح روابط تجاری کشور می‌تواند تا ۳ برابر زیاد کردن یابد و دولت کشور عزیزمان ایران جهت گسترش مبادلات اقتصادی و بازرگانی و خرید کالاهای مورد نیاز از این کشور آماده هست. کشور عزیزمان ایران در کشور بلاروس رایزن بازرگانی دارد که به طور قطع تاثیر بسیاری بر زیاد کردن سطح روابط تجاری با این کشور خواهد داشت. تجارت کشور عزیزمان ایران و بلاروس که روسیه سفید هم لقب دارد با تراز مثبت به نفع این کشور اروپای شرقی هست، به نحوی که در ۳ سال گذشته نمودار تراز بازرگانی بین دو کشور هر لحظه شیب صعودی داشته است.
سفر چند روزگذشته وزیر صنایع بلاروس به کشور عزیزمان ایران در صدر یک هیأت تجاری نوید دهنده توسعه هر چه زیاد روابط پایتخت کشور عزیزمان ایران و مینسک در آینده هست. دوطرف بعد از گفتگوها و مذاکرات متعدد به امضای تفاهم نامه یکسان دارویی و خودرویی اقدام کردند. همه این تلاش ها زمینه ورود مدیر جمهور بلاروس به کشور عزیزمان ایران را در آینده ای نزدیک فراهم می‌کند.

در ادامه این نشست ها ،کمیسیون یکسان بین کشور عزیزمان ایران و بلا‌روس بر ضرورت ادامه تلاش‌های یکسان جهت زیاد کردن مناسبات تجاری متقابل،‌ انجام اقدام‌های مورد نیاز جهت فراهم آوردن شرایط مناسب به منظور توسعه همکاری‌های تجاری، اقتصادی و سرمایه‌گذاری بین جمهوری بلا‌روس و جمهوری اسلامی ایران، متنوع کردن لیست اقلام تجاری دو جانبه و توسعه زمینه‌های تجاری تاکید ،کردند همچنین طرفها نسبت به اقدام های مورد نیاز به منظور اجرای بندهای نقشه راه به توافق رسیدند. توسعه همکاری‌ها در زمینه سرمایه‌گذاری ، پذیرش گواهی انطباق و ارزش‌گذاری گمرکی کالاهای صادراتی کشور عزیزمان ایران به بلاروس نیز مورد بررسی دو طرف قرار گرفت.

عبارات مهم : توسعه صادرات – شریعتمداری

با وجود این شرایط باید دید که روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور کشور عزیزمان ایران و بلاروس در آینده به چه میزان توسعه خواهد یافت و این موضوعی است که در گزارش پیش رو از طریق مصاحبه با مقام های دو کشور به شرح جزییات آن پرداخته ایم.

به دنبال توسعه روابط اقتصادی و تجاری کشور عزیزمان ایران وبلاروس هستیم

محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه نشست یکسان با وزیر جمهوری بلاروس در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی ،اظهار کرد: همانطور که در جلسه‌ برگزار شده است با مقام‌های مسئول بلاروس مطرح شد، به دنبال توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور هستیم.

وی در ادامه افزود: جهت توسعه روابط باید روابط مالی و بین‌ بانکی تقویت شود و اکنون سطح این نوع روابط قابل قبول نیست.

شریعتمداری تصریح کرد: بانک توسعه صادرات مبلغ ۵۰ میلیون یورو جهت گسترش تجارت در کشور بلاروس اختصاص داده هست، ولی متاسفانه تاکنون این مبلغ به علت پرسشها بانکی موجود در کشور بلاروس به نشانه خود، یعنی بالا بردن سطح روابط تجاری دو کشور ، نرسیده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: از وزیر بلاروس درخواست کرده‌ایم که در جهت حل زیاد مشکلات بانکی تلاش کند تا در آینده‌ای نزدیک شاهد شکوفایی روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور باشیم.

شریعتمداری همچنین ادامه داد: خوشبختانه سطح روابط در سال گذشته ارتقای خوبی داشته است و مهندسان ایرانی توانسته اند پروژه‌های عمرانی بزرگی را در بلاروس به اتمام برسانند، هرچند که هنوز پرسشها موجود بر سر راه تجارت بین دو کشور کم نیستند، ولی امیدواریم با همکاری طرف بلاروسی همه پرسشها حل شود.

وی با اشاره به همکاری دو کشور در حوزه بهداشتی و دارویی، افزود: یک سند همکاری در این حوزه به امضا رسیده است و در چند روز آینده ۲ سند دیگر بین مقامات دو کشور به امضا خواهد رسید.

شریعتمداری در آخر با تاکید بر میل به دولت کشور عزیزمان ایران به توسعه روابط تجاری با بلاروس بیان کرد: تجار و بازرگانان ایرانی باید در برهه کنونی، شرایط اقتصادی بلاروس را به دقت مورد ارزیابی قرار دهند تا پتانسیل‌های کشف نشده و مغفول مانده تجاری بین دو کشور شناسایی شود.

بلاروس به دنبال برطرف موانع موجود در تجارت بین دو کشور است

در ادامه ویتالی میخایلوویچ ووک وزیر صنایع بلاروس در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، در حاشیه نشست یکسان کشور عزیزمان ایران و بلاروس بیان کرد: سطح تجاری بین دو کشور کشور عزیزمان ایران و بلاروس در سال گذشته نشان می‌دهد که مبادلات مابین در حد زیادی رشد داشته است.

وی با اشاره به صحبت‌های شریعتمداری تاکید کرد: همانطور که گفته شد پرسشها زیادی بر سر راه تسهیل روابط بین دو کشور وجود دارد و این پرسشها تنها مختص به کشور عزیزمان ایران نیست، بلکه بلاروس هم جهت برطرف موانع موجود در تجارت بین دو کشور در حال تلاش است.

این مقام مسئول در آخر تصریح کرد: میل به داریم در سال‌های آینده فعالیت تجاری و اقتصادی خود را با کشور عزیزمان ایران زیاد کنیم و اولویت مهم ما در حوزه ماشین‌آلات صنعتی است.

پرسشها زیادی بر سر راه تجارت با کشور عزیزمان ایران است ، ۵۰ میلیون یورو ر

تقویت روابط بانکی کشور عزیزمان ایران و بلاروس در دستور کار قرار دارد

مجتبی خسرو تاج مدیر عامل شرکت توسعه تجارت نیز در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، اظهار کرد: بر اساس مذاکراتی که با طرف بلاروسی صورت گرفته است ، قرار بر این شد که کمیسیون های تخصصی مختلفی در زمینه‌های مورد علاقه دو طرف تشکیل شود تا امور متفاوت و پرسشها پیش روی تجارت بین دو کشور مورد بررسی و حل وفصل قرار بگیرند.

وی در ادامه افزود: یکی از موارد مشکل‌ساز در روابط تجاری دو کشور بحث نظام تعرفه‌ای و تغییرات آن بود که مسئولان بلاروس و کشور عزیزمان ایران توافق کردند تا بر سر تعرفه‌ها پای میز مذاکره بنشینند.

خسروتاج در پاسخ به این پرسش که آیا طرف بلاروسی جهت تسهیل روابط بانکی قدمی برداشته است یا خیر، گفت: هفته گذشته از طرف شرکت توسعه تجارت نماینده‌ای جهت مذاکره در خصوص پرسشها بانکی دو کشور به بلاروس اعزام شد و امیدواریم به زودی تمامی پرسشها مالی کشور عزیزمان ایران و بلاروس حل شود.

مدیرعامل شرکت توسعه تجارت ادامه داد: اکنون بانک تجارت در کشور بلاروس فعال است و مقدماتی چیده شده است تا بانک‌های ایرانی دیگر نیز به این عرصه ورود کنند.

وی در خصوص فعالیت بانکهای بلاروسی جهت تحکیم روابط بین بانکی دو کشور، یادآور شد: بلاروسی‌ها ۵ تا ۶ بانک بازرگانی دارند که این بانکها فعالیت‌های خوبی در سالهای اخیر جهت تحکیم روابط با کشور عزیزمان ایران اجرا کرده‌اند.

گزارش :سمیه عرب

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: توسعه صادرات | شریعتمداری | بازرگانی | بلاروس | ایرانی | اقتصادی | تجارت | ایران | همکاری

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو