لباس قدیمی را بپوشید ولی کتاب نو بخرید.
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » ۳ ابهام بی پاسخ در پرونده سعید طوسی

۳ ابهام بی پاسخ در پرونده سعید طوسی

سرانجام پرونده تشکیل شده است جهت یکی از قاریان نامی کشورمان فرجام یافت؛ فرجامی که بعضی ابهامات را پاسخ نگفت و حتی به خلق بعضی ابهامات تازه منجر شد

3 ابهام بی پاسخ در پرونده سعید طوسی

سرانجام پرونده تشکیل شده است جهت یکی از قاریان نامی کشورمان فرجام یافت؛ فرجامی که بعضی ابهامات را پاسخ نگفت و حتی به خلق بعضی ابهامات تازه منجر شد و موجی از تصویر العمل ها، به خاص در اینترنت به دنبال داشت.

۳ ابهام مهم پرونده «سعید طوسی»

سرانجام پرونده سعید طوسی ـ که به آزار جنسی شاگردان خود متهم شده است بود ـ با صدور رأی دادگاه تجدیدنظر آخر یافت؛ نهایی که ظاهرا شروع محکمه ای دیگر در این خصوص در افکار عمومی است و بعید است به این زودی ها به صدور رأی نهایی و مختومه شدن این پرونده منجر شود. پرونده ای چه بسا مفصل تر از پرونده بررسی شده است در شعبه ۱۰۵۹ دادگاه کیفری ۲ پایتخت کشور عزیزمان ایران و پیرو آن، شعبه ۵۶ دادگاه تجدید نظر استان.

عبارات مهم : فرجام خواهی – دادگاه
درباره پرونده گشوده شده است در این خصوص در گوشه و کنار جامعه سخن می گوییم که علی رغم پرونده قضایی، هنوز آخر نیافته و در مسیر تکوین قرار دارد؛ مسیری که در آن، رأی صادره به وسیله قضات قوه قضائیه هم حکم مستند جدیدی ایفا می کند که می توان به بخش هایی از آن استناد و بر اساس آن، نتیجه گیری کرد؛ اتفاقی که ساعاتی است شدت گرفته و دست کم چند ابهام بزرگ را نشان می دهد که باید پاسخ داده شوند.

نخستین ابهام، آنجایی تظاهر می کند که می بینیم، بار دیگر اهمیت موضوعی جهت افکار عمومی آن گونه که باید، مورد توجه مسئولان قرار نگرفته و شفاف سازی در خصوص آن مهم جلوه نکرده است که اگر این گونه بود، بی شک تلاش می شد، همزمان با اعلام رأی دادگاه و انتشار آن، در خصوص این پرونده، روند پیگیری به آن و حتی استنادات قضات در خصوص رأی توضیحاتی به عموم داده شود؛ توضیحاتی که کمترین فایده آن، آشنا شدن عموم با مباحث حقوقی ا ست و از جمله دیگر فایده های آن، شفاف شدن ابعاد پرونده ای است که جهت جمعیت بزرگی به مسأله خاص تبدیل شده و از مدت ها پیش، دوست و دشمن مترصد اعلام نتیجه آن بودند. پرونده ای با ماهیت قضایی که در دادگاه بررسی شده، روند پیگیری اش را پیموده، به صدور حکم رسیده و حتی در خصوص آن فرجام خواهی هم شده است و می شود، در سایه مطرح کردن روند پیگیری به آن و پاسخ دادن به بعضی ابهامات مطرح در خصوص آن، از فرایند طی شده است در آن دفاع و جهت عموم کلاس درسی خاص دایر کرد.

اتفاقی که اگر در آخر جلسات پیگیری به پرونده های بزرگ رقم بخورد، با بسیاری از شایعات مقابله خواهد شد و اطمینان و اعتماد عمومی را به دنبال خواهد داشت؛ درست مثل هدفی که با برگزاری علنی بعضی دادگاه ها، مانند دادگاه فساد مالی بزرگ پیگیری می شد؛ با این تفاوت که در پرونده فوق، ابعاد شخصی شکایت مورد پیگیری قرار می گرفت، نه ابعاد عمومی ماجرا.

اشکال بزرگ دیگری که البته ناشی از بازتاب وسیع خبر شکل گیری این پرونده در جامعه است نه محتویات پرونده یا نحوه پیگیری به آن، اینکه اتهام وارده به وسیله چند تن از شاگردان قاری مشهور به وی، موضوعی دور از انتظار بود و توانست توجه رسانه های بیگانه را هم به ماجرا جلب کند؛ اتفاقی که ابعاد پرونده را وسیع تر کرد و از این روی، شفاف سازی در خصوص آن ضرورت یافت.

از این موارد که بگذریم، بعضی ابهامات به رأی نهایی صادره جهت این پرونده در دادگاه بازمی گردد که هرچند رسما منتشر نشده، بازتاب وسیعی در شبکه های مجازی داشته هست؛ رأیی که برداشت بعضی از بازدیدکنندگان از آن، بی اشکال بودن ملاعبه و افعال مشابه آن است که در نهایت تبرئه متهم را به دنبال داشته هست؛ برداشتی که به نظر نیازمند توضیح عاجل و بی فوت وقت هست. توضیحی از جنس تصحیح باور شکل گرفته در خصوص این حکم یا تأکید بر نص قانون، که اگر این شود، جا دارد که به تصحیح قانون منجر شود.

به عبارت بهتر، یا ملاعبه و اعمالی مانند ماساژ و … نیازمند مجازات است که در این صورت حکم صادره نیازمند توضیح است یا مجازاتی برایشان در نظر گرفته نشده که باید به عوض کردن قانون منجر شود، چون در دنیای امروز این دست موارد از جمله موارد تجاوز محسوب می شوند و بسیاری از مردم توقع اعمال مجازات در خصوصشان در کشورمان را دارند.

همه این ها در حالی است که فرجام پرونده شکل گرفته جهت سعید طوسی در دادگاه، از یک منظر دیگر نیز قابل تأمل هست. اینکه:

۳ ابهام بی پاسخ در پرونده سعید طوسی

– آیا شاهد تکرار این دست پرونده ها در آینده خواهیم بود یا خیر؟

– آیا ممکن است عده ای دچار آسیب هایی، چون ملاعبه شوند و جرأت و جسارت پیگیری ماجرا از طریق دادگاه را داشته باشند؟

پرونده سازی علیه استاد چه؛ آیا فرجام پیگیری به این پرونده موجب خواهد شد همان گونه که طوسی می گوید: «شاکیان دروغ گفته اند»، عده ای علیه دیگران دروغ بگویند و به این شیوه نام آن افراد را به بدی بر سر زبان های بیندارند؟

– به راستی پاسخ دادن به این پرسش ها و ابهامات مهم نیست؟


سرانجام پرونده تشکیل شده است جهت یکی از قاریان نامی کشورمان فرجام یافت؛ فرجامی که بعضی ابهامات را پاسخ نگفت و حتی به خلق بعضی ابهامات تازه منجر شد

گردآوری: گروه خبر سیمرغ
seemorgh.com/news
منبع:tabnak.ir


واژه های کلیدی: فرجام خواهی | دادگاه | قانون | پرونده | خبر | اجتماعی |

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو