آینده را قضا و قدر می سازد و امید و تلاش تو آن را می گذراند.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » علت مهم ریزش مو چیست و جهت جلوگیری از ریزش مو چه کنیم؟

علت مهم ریزش مو چیست و جهت جلوگیری از ریزش مو چه کنیم؟

 ریزش مو در زن ها بسیار ناراحت کننده است و باعث مضطرب شدن فرد می شود. در این مقاله به طور کامل به علت های مهم ریزش مو و روش های درمان ریزش مو اشاره می کنیم.

علت مهم ریزش مو چیست و جهت جلوگیری از ریزش مو چه کنیم؟

ریزش مو در زن ها بسیار ناراحت کننده است و باعث مضطرب شدن فرد می شود. در این مقاله به طور کامل به علت های مهم ریزش مو و روش های درمان ریزش مو اشاره می کنیم.

ریزش مو و هر آنچه باید در مورد ریزش مو در زن ها بدانید

موی شما اطلاعات زیادی در مورد سلامت و شخصیت شما بیان می کنند. موی بلند، کوتاه و یا براق بیش از آنچه تصور می شود جهت زن ها مهم است و جهت بسیاری از زن ها مو بیانگر شخصیت شماست. ولی اگر موهای یک زن شروع به ریزش کند، جهت وی بسیار ناراحت کننده و ترسناک خواهد بود. در ادامه به بااهمیت ترین علت های ریزش مو و روش های درمان ریزش مو اشاره می کنیم.

عبارات مهم : تخمدان پلی کیستیک – درمان فشار خون

ریزش مو فقط یک مسئله مردانه نیست

علت مهم ریزش مو چیست و جهت جلوگیری از ریزش مو چه کنیم؟

ریزش مو چه کوتاه مدت و چه بلند مدت جهت مردان و زنان شبیه به هم است. ریزش مو ممکن است تمام سر را در بر بگیرد و تراکم موها کم شود یا اینکه در مرکز شروع شده است و زیاد و زیاد شود. حتی ممکن است ریزش مو در یک نقطه در جلوی سر شروع شود، به این شکل که خط موی جلوی سر به عقب تر می رود.

مو چطور رشد می کند؟

پوست سر شما حدودا صد هزار مو را در خود جای می دهد. هر مو دارای تناوب زندگی خاص خودش است. هر فولیکول یک موی مجزا تولید می کند که در هر ماه به اندازه ۳٫۸ سانتی متر رشد می کند. هر تار مو به مدت ۲ تا ۶ سال روی پوست سر باقی می ماند و سپس رشد آن به مدت یک ماه متوقف می شود. زمانی که دوره رشد بعدی شروع می شود، موی قبل می افتد. در هر زمانی اکثر موهای شما در دوره رشد خود هستند.

ریزش طبیعی مو چقدر است؟

 ریزش مو در زن ها بسیار ناراحت کننده است و باعث مضطرب شدن فرد می شود. در این مقاله به طور کامل به علت های مهم ریزش مو و روش های درمان ریزش مو اشاره می کنیم.

هر فرد در روز حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی خود را از دست می دهد. اگر چند تار مو را در شانه یا روی لباس خود مشاهده کردید، دلواپس نباشید. ولی اگر ریزش مو به شکل دسته ای رخ داد یا به مرور وقت متوجه نازک تر شدن تارهای مو شدید حتما به دکتر مراجعه کنید.

علت مهم ریزش مو چیست؟

یک علت خاص جهت ریزش مو وجود ندارد. عوامل شروع ریزش مو متفاوت هستند، از شرایط پزشکی گرفته تا عوامل استرس زا و سبک زندگی، مانند غذایی که می خورید، هر یک باعث ریزش مو می شوند. ژنتیک نیز نقش مهمی در ریزش مو دارد. گاهی پزشکان علت خاصی جهت ریزش مو پیدا نمی کنند. در ابتدا دکتر آزمایش هایی را جهت بررسی اختلالات تیروئیدی و عدم تعادل هورمونی توصیه می کند. اغلب زمانی که علت ریزش مو برطرف شود، مو دوباره رشد می کند.

آیا می توانید ریزش مو را برآورد کنید؟

بله. پزشک می تواند از مقیاس Savin استفاده کند. ریزش مو از تراکم طبیعی مو تا طاسی جلوی سر، که به ندرت بروز می کند، متفاوت خواهد بود. مقیاس Savin به دکتر کمک می کند الگوی طاسی خانمانه را تعیین کند که دکتر آن را آلوپسی آندروژنیک androgenic alopecia یا الگوی طاسی مردانه می نامد. این الگو معمولا به عنوان الگوی طاسی مردانه آشنا می شود، ولی حدود ۳۰ میلیون زن در امریکا به آن دچار هستند. متخصصین تصور می کنند ژنتیک و زیاد کردن سن همراه با تغییرات هورمونی دوره یائسگی نقش مهمی در ریزش موی زنان دارند. موهای تمام سرتان ممکن است نازک شوند که ریزش از وسط سر شروع می شود.

علت ریزش مو: پرسشها تیروئید

علت مهم ریزش مو چیست و جهت جلوگیری از ریزش مو چه کنیم؟

این غده پروانه ای شکل در جلوی گردن مواد شیمیایی را تولید می کند که بدن را جنبش می کنند. اگر این غده به مقدار خیلی کم یا خیلی زیاد هورمون تیروئید تولید کند، تناوب رشد مو تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. ولی به ندرت پیش می آید که موی نازک تنها نشانه وجود یک مسئله تیروئیدی باشد. در صورت بروز مسئله تیروئیدی ممکن است دچار علائم دیگری مانند کم کردن یا زیاد کردن وزن، حساسیت به سرما یا گرما یا عوض کردن در ضربان قلب شوید.

اگر می خواهید زیاد بدانید : ۱۰ علائم تیروئید که ممکن است حتی به وسیله دکتر تان نادیده گرفته شود

اگر می خواهید زیاد بدانید : علائم اختلالات تیروئید را بشناسید

اگر می خواهید زیاد بدانید : بیماریهای تیروئید

 ریزش مو در زن ها بسیار ناراحت کننده است و باعث مضطرب شدن فرد می شود. در این مقاله به طور کامل به علت های مهم ریزش مو و روش های درمان ریزش مو اشاره می کنیم.

علت ریزش مو: سندروم پلی کیستیک تخمدان PCOS

اگر به سندروم پلی کیستیک تخمدان polcystic ovary syndrome مبتلا باشید، هورمون هایتان هر لحظه از حالت تعادل خارج هستند.بدن زیاد از آنچه باید هورمون مردانه یا آندروژن Androgene تولید می کند. این امر باعث رشد زیاد موهای زائد بر روی صورت یا روی بدن می شود، در حالیکه موی روی سر نازک تر می شود. سندروم پلی کیستیک تخمدان گاهی منجر به بروز مسئله در تخمک گذاری، آکنه و زیاد کردن وزن می شود. ولی گاهی نازک شدن مو تنها نشانه این عارضه است.

* آندروژن Androgene: یا هورمون آندروژنی نام اصطلاحی است که به طور عمومی جهت اشاره به هر ترکیب طبیعی یا مصنوعی (معمولاً یک هورمون استروئیدی) به کار می رود، که با اتصال به گیرنده های آندروژنی باعث تحریک، کنترل، توسعه یا نگهداری خصوصیات نرینه در مهره داران شود.

اگر می خواهید زیاد بدانید : سندرم تخمدان پلی کیستیک مرسوم ترین اختلالات غددی زنان

علت مهم ریزش مو چیست و جهت جلوگیری از ریزش مو چه کنیم؟

اگر می خواهید زیاد بدانید : اگر سندروم تخمدان پلی کیستیک دارید، صبحانه بخورید!

علت ریزش مو : آلوپسیا آره اتا یا طاسی منطقه ای Alopecia areata

آلوپسی آره اتا یا طاسی منطقه ای باعث می شود مو در تکه های بزرگ ریزش پیدا کند. مقصر این مسئله سیستم ایمنی بدن است که به اشتباه به فولیکول های سالم مو حمله می کند. در اکثر موارد این آسیب همیشگی نیست. موهای ریخته معمولا طی ۶ ماه مجددا رشد می کنند. بعضی افراد تمام موهای سر و بدن خود را از دست می دهند که این مسئله به ندرت بروز می کند.

علت ریزش مو: کرم حلقوی ringworm

زمانی که قارچ کرم حلقوی پوست سر را تحت تاثیر قرار می دهد، منجر به ریزش مو با یک الگوی خاص می شودتکه های گرد همراه با خارش. این بخش ها ممکن است پوسته پوسته و قرمز هم به نظر برسند. دکتر این مسئله را با یک داروی ضد قارچ درمان می کند.این بیماری با تماس مستقیم با فرد آلوده انتقال یافته می شود، بنابراین اگر به این بیماری مبتلا شده است اید علائم آن را در بین اعضای خانواده خود نیز بررسی کنید.

علت ریزش مو : زایمان

ممکن است احساس کنید موهایتان در دوران بارداری زیاد و پر پشت تر از قبل شده؛ شاید علت این است که سطح بالای هورمون ها از ریزش موهایی که در حالت استراحت هستند، جلوگیری می کنند. ولی بعد از تولد نوزادتان همه چیز به حالت عادی برگشته و موهایی که در حالت استراحت بوده اند به سرعت ریزش پیدا می کنند. در این شرایط موهای زیادی در مدت کوتاهی ریزش پیدا می کنند. بازگشت میزان ریزش موها به حالت طبیعی بعد از وضع حمل ممکن است ۲ سال طول بکشد.

علت ریزش مو : مصرف دارو

هورمون هایی که تخمک گذاری را سرکوب می کنند، می توانند باعث نازک شدن موها شوند. اگر سابقه خانوادگی ریزش مو داشته باشید، احتمال بروز این مسئله زیاد خواهد بود و ممکن است زمانی رخ دهد که مصرف قرص ها را متوقف می کنید. دیگر داروهایی که باعث ریزش مو می شوند، عبارتند از داروهای رقیق کننده خون و داروهایی که جهت درمان فشار خون بالا، بیماری قلبی، آرتروز و افسردگی مصرف می شوند.

علت ریزش مو : رژیم غذایی سخت

ممکن است با یک رژیم غذایی سخت وزن زیادی را از دست بدهید، ولی طی چند ماه موی زیادی نیز ریزش پیدا کند. دلواپس ریزش مو در دوران رژیم غذایی سخت نباشید، لیکن بعد از اینکه رژیم غذایی سالم خود را دوباره گزینش می کنید، موهایتان به حالت قبل بر می گردند.اگر به مقدار زیاد ویتامین A مصرف می کنید و پروتئین کافی دریافت نمی کنید، آماده ریزش مقدار زیادی از موهایتان باشید.

علت ریزش مو : بستن موها به صورت خیلی سفت

این ادعا دروغ نیست، بافتن خیلی سفت موها و دم اسبی خیلی سفت باعث ریزش موها می شود. به یاد داشته باشید که استفاده طولانی مدت از یک سبک آرایش یا بستن مو باعث زخم شدن پوست سر و در نتیجه ریزش دائمی مو می شود.

علت ریزش مو : درمان سرطان

شیمی درمانی و پرتو درمانی دو روش مرسوم جهت درمان سرطان هستند که هر دو باعث ریزش مو می شوند. در جستجوی این روش ها جهت از بین بردن سلول های سرطانی، هر دو روش به فولیکول موها آسیب می زنند و باعث ریزش موها می شوند. ولی این آسیب تقریبا هر لحظه کوتاه مدت هست. زمانی که درمان تمام می شود، موها دوباره رشد می کنند.

علت ریزش مو: استرس شدید

استرس شدید جسمی و معنوی ممکن است باعث ریزش ناگهانی مو شود. مثال های آن عبارتند از:

  • بیماری جدی یا جراحی
  • آسیب و از دست دادن خون زیاد
  • ناراحتی شدید عاطفی

ریزش مو ناشی از این فرایندها ممکن است ۶ تا ۸ ماه طول بکشد.

داروی ریزش مو

مینوکسیدیل Minoxidil (Rogaine) که به وسیله شرکت غذا و دارو FDA تایید شده است هست، داروی مناسبی جهت الگوی ریزش موی خاتم ها محسوب می شود. این دارو در اکثر زن ها ریزش مو را آهسته کرده یا متوقف می کند و می تواند به رشد مجدد موها کمک کند، اما مزیت های مصرف داروی مینوکسیدیل بعد از توقف مصرف از بین خواهد رفت.داروهای کورتیکواستروئید Corticosteroid به رشد مجدد موها در زن های مبتلا به آلوپسی آره اتا کمک می کنند. اگر علت ریزش مو وجود یک بیماری دیگر یا تغذیه نامناسب باشد، درمان علت زمینه و یا عوض کردن تغذیه باعث برطرف شدن ریزش موها می شود.

درمان ریزش مو : لیزر

دستگاه هایی که نور لیزر با سطح انرژی پایین را منتشر می کنند، به رشد مجدد موها کمک می کنند. این دستگاه ها در بعضی کلینیک ها و همچنین جهت استفاده در منزل موجود هستند. بسیاری از آنها هم جهت زن ها و هم جهت مردها مورد تایید هستند. ولی مشاهده نتیجه ۲ تا ۴ ماه طول خواهد کشید.

پیوند مو جهت زن ها

این روش مشمول بر انتقال مو از بخش های پر پشت سر به قسمت هایی است که موی کمتری دارند. مسئله پیوند مو در زنان این است که موهای تمام قسمت های سر نازک می شوند، بنابراین بخش های اهدا کننده با موی خوب کمتر خواهند بود. اگر ریزش مو با الگوی مردانه رخ دهد و یا بر اثر زخم بروز کند، پیوند مو روش بهتری خواهد بود.

اگر می خواهید زیاد بدانید : علت ریزش مو های تان یکی از این ۹ عادت بد است

اگر می خواهید زیاد بدانید : توقف ریزش مو با یک فرمول کاملا طبیعی

اگر می خواهید زیاد بدانید : آب پیاز چگونه می تواند از ریزش موهایم جلوگیری کند؟

اگر می خواهید زیاد بدانید : درمان ریزش مو با عالی ترین روشها

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ


واژه های کلیدی: تخمدان پلی کیستیک | درمان فشار خون | علائم تیروئید | درمان ریزش مو | شیمی درمانی | رژیم غذایی | درمان سرطان | موهای زائد | شیمی درمان | هورمون ها | مردانه

علت مهم ریزش مو چیست و جهت جلوگیری از ریزش مو چه کنیم؟

علت مهم ریزش مو چیست و جهت جلوگیری از ریزش مو چه کنیم؟

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو