آدمیانی مانند گل های لاله ، زندگی کوتاه در هستی و نقشی ماندگار در اندیشه ما دارند .
خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶
A
خانه » کامپیوتر و اینترنت » مستندات + ۱۱ بهمن ماه در آیینه تاریخ انقلاب

مستندات + ۱۱ بهمن ماه در آیینه تاریخ انقلاب

همزمان با فرارسیدن ایام الله دهه فجر با روز شمار انقلاب اسلامی کشور عزیزمان ایران به وقایع روز ۱۱ بهمن ۱۳۵۷ نگاهی می‌اندازیم.

مستندات + 11 بهمن ماه در آیینه تاریخ انقلاب

به گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه اینترنت گروه تحریریه سایت جوان؛ نهالی که امام خمینی (ره) با پشتیبانی مردم ایران کاشتند اینک در آستانه ۴۰ سالگی قرار دارد. با توجه به لزوم مرور وقایع و اتفاقات رخ داده در دهه فجر و عبرت گرفتن از تاریخ، از امروز تا روز ۲۲ بهمن ماه (پایان دهه فجر) با روزشمار انقلاب اسلامی ایران، دفتر روزهای انقلاب را در سال ۵۷ ورق خواهیم زد.

اولین صفحه از روزشمار ما، روز ۱۱ بهمن ماه ۱۳۵۷، یعنی یک روز پیش از ورود امام خمینی(ره) به کشور هست. سرفصل اتفاقات این روز به شکل زیر است:

آخرین رژه نیروهای گارد ملی شاهنشاهی و شایعه کودتا

دولت بختیار که بعد از بستن فرودگاه‌ها به مدت سه روز نتوانست جلوی ورود امام خمینی به کشور را بگیرد (اعلام بسته شدن فرودگاه ها از تاریخ ۷ بهمن) جهت حاکم کردن خشونت و ترساندن مردم اقدام به برگزاری رژه نیرو های نظامی شاهنشاهی در خیابان های پایتخت کشور عزیزمان ایران کرد و همچنین شایعه کودتا به وسیله ارتش را پخش کرد. ولی شرایط نظامی نیز مانع مردم جهت اعتراضات علیه حکومت نشد.

مستندات + ۱۱ بهمن ماه در آیینه تاریخ انقلاب

خروج مستشاران آمریکایی از کشورمان

بیش از ۱۲۰۰ نفر از مستشاران آمریکایی به وسیله ۳ فروند هواپیمای نظامی از کشور خارج شدند (در آینده راجع به حضور آمریکایی ها،جنایت ها و بی احترامی آن ها به ایرانیان مطلبی منتشر خواهد شد).

همبستگی نظامیان پایگاه موشکی اصفهان با مردم

نظامیان، درجه داران و سربازان مرکز توپخانه و پایگاه موشکی اصفهان با نهضت اسلامی مردم کشور عزیزمان ایران اعلام همبستگی کردند.

حمله مسلحانه به مدیر شهربانی کرمان

در این روز به سرهنگ رضا معتمدی مدیر شهربانی کرمان حمله مسلحانه شد که در این حمله محافظ و راننده وی کشته شدند. معتمدی در این حمله مجروح شد.

سقوط یک هواپیمای نظامی حوالی نطنز

پس از قیام جدی مردم علیه نظام شاهنشاهی، مستشاران آمریکایی در صدد خروج از کشور بودند. یک هواپیمای نظامی که تعدادی از مستشاران آمریکایی را حمل می کرد در حوالی نطنز سقوط کرد و همه افراد حاضر در هواپیما کشته شدند.

همزمان با فرارسیدن ایام الله دهه فجر با روز شمار انقلاب اسلامی کشور عزیزمان ایران به وقایع روز ۱۱ بهمن ۱۳۵۷ نگاهی می‌اندازیم.

خداحافظی امام با مردم در فرانسه

امام خمینی در آخرین روز حضور در فرانسه در نامه ای از دولت و ملت فرانسه تقدیر کردند و از زحمات داده شده است به همسایگان و اهالی نوفل لوشاتو معذرت خواهی کردند و در نامه ای نوشتند (روزنگار زندگی و تاریخ سیاسی اجتماعی امام خمینی(ره)، ص ۳۵۸):

«در این موقع که بعد از چهار ماه توقف پرحادثه در خاک فرانسه، جهت خدمت به وطنم می‏ خواهم اینجا را ترک کنم، مورد نیاز می‏ دانم از دولت فرانسه که وسایل امنیت و آزادی بیان را جهت این جانب مهیا نمود، و از اهالی محترم که با حس انسان دوستی علاقه خود را به آزادی و استقلال کشور کشور عزیزمان ایران اظهار داشتند تقدیر کنم. امید است مهمان‏ نوازی دولت و ملت فرانسه و حس آزادیخواهی آنان را فراموش نکنم. و از زحماتی که به همسایگان و اهالی نوفل لوشاتو دادم معذرت می‏ خواهم. امید است احترامات این جانب را بپذیرند.» (صحیفه امام، ج ۶، ص ۶)

حرکت امام از فرانسه به سمت ایران

هواپیمای امام خمینی در ساعت ۳٫۳۰ دقیقه بامداد از پاریس به سمت پایتخت کشور عزیزمان ایران حرکت کرد و حدود ساعت ۹٫۳۰ دقیقه صبح در پایتخت کشور عزیزمان ایران به زمین نشست.

حرکت مردم از شهرستان ها جهت استقبال از امام

مردم کشورمان که از تاریخ ورود امام به کشور آگاهی پیدا کردند، از اقصی نقاط کشور به سمت پایتخت کشور عزیزمان ایران حرکت کردند تا در مراسم استقبال از امام خمینی و صحبت ایشان در بهشت زهرا حضور پیدا کنند.

اشتیاق مردم جهت ورود امام خمینی به کشور تا حدی بود که روزنامه اطلاعات در چاپ روز ۱۲ بهمن خود حتی ثانیه ساعت دقیق ورود امام به پایتخت کشور عزیزمان ایران را این گونه می نویسد:”امام خمینی (ره) بعد از ۱۵ سال در ساعت ۹ و ۲۷ دقیقه و ۳۰ ثانیه صبحگاه امروز پای امام خمینی به خاک وطن رسید.”

مستندات + ۱۱ بهمن ماه در آیینه تاریخ انقلاب

عجز و ناتوانی دولت در برابر علاقه و علاقه مردم به امام خمینی(ره)

دولت جهت جلوگیری از مقابله و درگیری با مردم راهپیمایی و اجتماعات را تا سه روز آزاد اعلام می کند.

همزمان با فرارسیدن ایام الله دهه فجر با روز شمار انقلاب اسلامی کشور عزیزمان ایران به وقایع روز ۱۱ بهمن ۱۳۵۷ نگاهی می‌اندازیم.

اعلام آمادگی شیعیان لبنان جهت مبارزه با رژیم ستمشاهی

اعلام آمادگی شیعیان لبنان با ارسال نامه ای جهت مراجع تقلید قم به جهت حضور کنار مردم کشور عزیزمان ایران و مبارزه با رژیم ستمشاهی

تیتر روزنامه ها

تیتر روزنامه های کیهان و اطلاعات در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۵۷ به شرح زیر بود.

مستندات + ۱۱ بهمن ماه در آیینه تاریخ انقلاب

منابع:

مرکز اسناد انقلاب اسلامی ایران

موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران

موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)

انتهای پیام/

وقایع ۱۱ بهمن ۵۷

واژه های کلیدی: اعلام آمادگی | آزادی بیان | امام خمینی | روزنامه | ایرانیان | آمریکایی | فرانسه | ایرانی | انقلاب | تاریخ | ایران

مستندات + 11 بهمن ماه در آیینه تاریخ انقلاب

مستندات + ۱۱ بهمن ماه در آیینه تاریخ انقلاب

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو