پس به یاد من باشید تا به یاد شما باشم (خداوند)
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بهداشت و ارتقاء سلامت » تاثیر استرس و فشارهای روحی و روانی بر کوتاهی قد

تاثیر استرس و فشارهای روحی و روانی بر کوتاهی قد

دختر قد کوتاه

متخصصان بهداشت عمومی دانشگاه اسکس در رابطه تاثیر استرس و فشارهای روحی و روانی بر کوتاهی قد اظهار داشتند :

رشد قد به میزان چشمگیری تحت تاثیر بسیاری از مسائل و شرایطی است که ظرف دو سال نخست زندگی، بدن کودک با آنها روبرو بوده است. به این ترتیب نرخ بالای ابتلا به بیماری‌ها از جمله بیماری‌های تنفسی یا اسهال که عامل مرگ و میر نوزادان است می‌تواند بر فرآیند رشد نوزادان و رشد قد آنان تاثیر بگذارد. شاخص‌هایی مانند نژاد، تغذیه، شرایط جغرافیایی و وراثت از جمله عواملی هستند که در میزان قد انسان ها تاثیر بسزائی دارند. در برخی کشورها میانگین قد افراد بالاتر از سایر کشورها است و در برخی دیگر از مناطق جهان، انسان هایی بسیار کوتاه قامت زندگی می کنند.

در پی تحقیقات گوناگون دانشمندان متوجه شده اند که هلندی ها طی ۱۵۰ سال گذشته، متوسط قدشان ۲۰ سانتی متر افزایش داشته است. در حالی که متوسط قد ایرانی ها ۱ متر و ۷۰ سانتیمتر است، متوسط قد زنان هلندی ۱ متر ۷۱ سانتیمتر است و مردان آن به طور متوسط دارای قد ۱ متر و ۸۴ سانتیمتر هستند.

نکته اعجاب انگیز این تحقیق این است که تا پیش از دو قرن پیش، هلندی ها در میان کوتاه ترین انسان های جهان حضور داشتند و علل این جهش ناگهانی، رازی است که دانشمندان در تلاشند تا آن را روشن کنند. برخی دانشمندان معتقدند که تغذیه درست و رژیم پرکالری در گوشت و محصولات روزانه ای که هلندی ها مصرف می کنند، باعث تا قد آنها اینچنین در وضع مساعدتری قرار گیرد.

این درحالی است که در ایران به دلیل شرایط اقتصادی نامساعدی که طی سال های اخیر، در معیشت مردم ایران سایه انداخته، تغذیه و سطح سلامت ایرانی ها متاثر از آن بوده است. استرس ها و فشارهای روانی که خود پیامد بسیار جدی برای این نا به سامانی های اقتصادی محسوب می شوند، می تواند یکی دیگر از عوامل عدم رشد متوسط قد ایرانیان باشد.

متخصصان بهداشت عمومی دانشگاه اسکس در این رابطه اظهار داشتند:

رشد قد به میزان چشمگیری تحت تاثیر بسیاری از مسائل و شرایطی است که ظرف دو سال نخست زندگی، بدن کودک با آنها روبرو بوده است. به این ترتیب نرخ بالای ابتلا به بیماری‌ها از جمله بیماری‌های تنفسی یا اسهال که عامل مرگ و میر نوزادان است می‌تواند بر فرآیند رشد نوزادان و رشد قد آنان تاثیر بگذارد.

در چند سال اخیر که گرانی شیر این ماده مغذی را از سفره غذایی بسیاری از خانواده ها حذف کرده است کوتاهی قد و عدم تناسب اندام و خمودگی تهدیدی جدی برای نسل آینده است.

در دیگر کشورهای اروپائی نیز استانداردهای زندگی مردم به سطحی بالاتر از گذشته رسیده و به دنبال آن، سلامت فیزیکی آنها از سایر کشورهای جهان در مطلوبیت بیشتری به سر می برد.

در حالی که در کشور آلمان متوسط قد افراد ۱ متر و ۸۱ سانتیمتر است، در آمریکا میانگین میزان رشد قد افراد، تنها ۶ سانتیمتر بوده و میانگین قد آمریکائی ها، ۱ متر و ۷۶ سانتیمتر است.
کشورهایی نظیر سریلانکا، ویتنام، اکوادور و بولیویا کشورهایی هستند که کوتاه ترین انسان ها را در خاک خود جای داده اند.

معمولا بلندی قد در کشورهایی ارزش محسوب می شود که میانگین قد آنان چندان بالا نباشد به عنوان مثال در هلند بلندی قد اصلا ارزش نیست چرا که بیشتر مردان و زنان بیشتر از ۱۷۰ سانتیمتر اندازه قدشان است.

بسیاری از مردان ایرانی که قد بلند را یک ارزش زیبا شناسانه مردانه می پندارند در اولین سفر به اروپا و مواجهه با زنانی بلند قامت تر از خود به بی اهمیت بودن این ارزش پی میبرند. اما آنچه که در اندازه قد انسان ها موثر است در ابتدا نژاد و سپس روش زندگی و تغذیه است.

منبع : آفتاب

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو