افراد موفق کارهای متفاوت انجام نمی دهند، بلکه کارها را بگونه ای متفاوت انجام می دهند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » کارهایی برای دور شدن از استرس

کارهایی برای دور شدن از استرس

روش هایی برای دوری از استرس

استرس

بهترین درمان برای استرس، فریاد کشیدن در مقابل آینه است این کار به شما کمک می کند این شیوه برای کاهش تنش ها  مشکلات عصبی مفید است.

حمید رضا ترابی با بیان اهمیت مدیریت استرس در بیماران مبتلا به MS، اظهار داشت:

رهایی از استرس آموزشی است که می‌توان اصول آن را فرا گرفت و برای فراگیری آن، استعداد و توانایی خاص ذاتی نیاز نیست. متخصصان حوزه بهداشت روان معتقدند که اولین و بزرگترین روش مقابله با استرس داشتن آرامش و دور شدن از تنش است. برای این کار راه‌حل‌های طبیعی،‌ تغذیه سالم، خواب کافی، ورزش، گردش در طبیعت، تنفس عمیق در سکوت و خلوت خود، خواندن کتاب‌های مثبت جهت برطرف کردن مسائل اجتماعی،‌ توانبخشی، حل اختلالات منفی، مثبت‌گرایی، اجتناب از افکار منفی و مشورت با اهل فن، تخلیه روحی با ورزش‌های هیجانی در محیطی خلوت، فریاد و جیغ زدن، گریه کردن و خنده درمانی وجود دارد که در انجام آنها باید پشتکار به خرج دهیم. مبتلایان به MS باید واقعیت‌ها را بپذیرند و با خود بگویند استرس وجود دارد و من باید آن را بشناسم. معمولاً تمام تمرینات ضد استرس با اندازه‌گیری میزان احساس استرس آغاز می‌شود و برای این کار به هیجاناتی که بر ماهیچه‌ها، معده و روی پیشانی، دندان‌قروچه‌ها و فشار دندان‌ها بر هم و اختلال تنفسی احساس می‌شود باید دقت و توجه شود.

وی با توصیه به بیماران برای چند لحظه توجه دوستانه به خود، اظهار داشت:

۵ تا ۱۰ دقیقه در شرایط سکوت بی آنکه به سایر کارهایی که باید انجام دهید، بیندیشید در استراحت عمیق فرو روید، برای این کار زمان و مکان آرامی انتخاب کنید. لباس  راحت بپوشید و در نهایت هوشیاری صاف بنشینید و کف دست‌هایتان را آرام بر پاهایتان بگذارید و تمرینات تخلیه استرس را انجام دهید. برای انجام تمرینات تخلیه استرس چشم‌های خود را ببندید، دم و بازدم‌تان را آهسته کنید، چند تنفس عمیق دمی عمیق به مدت ۵ ثانیه انجام دهید و سپس آرام هوا را تخلیه کنید. این دم و بازدم را ۵ تا ۱۰ بار انجام دهید و اجازه دهید جسم‌تان آرام و رها شود. بعد از آن تصور کنید در اتومبیل یا قطاری با سرعت زیاد در حال حرکتید. اکنون سرعت آن را اضافه کنید و در این حال تنفس خود را رفته رفته افزایش دهید. جسم خود به ویژه آرواره‌هایتان را به هم بکشانید. ماهیچه‌های شانه‌ها و دست‌ها و پاهایتان را به مدت ۳۰ ثانیه منقبض کنید و سپس به تدریح از فشار آن بکاهید و سرعت اتومبیل یا قطار را نیز همزمان کاهش دهید. رفته رفته سرعت را کم و بدنتان را رها کنید. در این تمرین سعی کنید کاملاً به خودتان تنفس، جسم، سرعت اتومبیل یا قطار، انقباض عضلات، رها کردن و شل کردن بدنتان متمرکز باشید. بهتر است مبتلایان به MS، حدود ۱۰دقیقه برای خود وقت بگذارند و به تنفس خود متمرکز شوند. توصیه می‌شود مبتلایان خود را در یک وضعیت استرس‌زا و توأم با فشار روانی متمرکز کنند و تمام فشارها و تنفس‌هایی را که بر بدنشان وارد می‌شود احساس کنند. بعد از آنکه این تنفس را احساس کردید خود را رها کرده، ریه‌هایتان را تا آخرین مقدار هوا با دم پر کنید و ۱۵ ثانیه نفس خود را نگه دارید سپس به آرامی بازدهم انجام داده و هوا را خارج کنید. در زمان تنفس عمیق که هوا را در سینه نگه داشته‌اید تصور کنید که این فشار و تنفس تمام قفسه سینه شما را در بر گرفته است و همانطور که هوا را به آرامی خارج می‌کنید آرام شوید و این عمل را ۵ بار انجام داده سپس به حالت عادی تنفس برگردید. تکنیک شیر برای مبتلایان به MS و کنترل فشار روانی اهمیت فراوانی دارد. طبق آن فرد مبتلا باید در حالت ایستاده در تنهایی یا مقابل آیینه قدی یا با دو نفر یا یک گروه این تکنیک را انجام دهد. ابتدا چند تنفس عمیق داشته باشید، سپس آخرین تنفس عمیق را در سینه حبس کرده، دست‌ها را به جلو آورده،  انگشت‌تان را مثل پنجه شیر به سمت جلو کشیده، روی پنجه پا بایستید، خود را متمایل به جلو کنید و همزمان چشم‌ها را به داخل حرکت داده و نوک بینی را نگاه کنید. در آخر با تمام قدرت هوا را خارج کرده و فریادی مانند شیر بکشید تا آرام شوید. این تکنیک را ۵ بار پشت سر هم انجام داده سپس خود را آرام و جسم‌تان را رها کنید. پس از آن خواهید دید که احساس نشاط و آرامش می‌کنید توصیه می‌شود هر یک از این روش‌ها به طور متناوب انجام تا استرس کنترل شود.

منبع : فارس

دانلود
امتیاز 5.00 ( 1 رای )

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو