امام علي(ع):هر كه نگاه خود را از حرام باز دارد دلش آرام خواهد شد.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » رقص مختلط و بی حجابی در همایش روز گلونی لرستان +عکس

رقص مختلط و بی حجابی در همایش روز گلونی لرستان +عکس

از رقص مختلط تا بی‌‌حجابی در یک همایش در خرم آباد لرستان

چند سالی است که روز ۲۶ اردیبهشت به‌عنوان روز «گلونی» نام‌گذاری شده و مراسم ها و جشن‌هایی با این مضمون گرفته‌شده که امسال هم این جشن در شهرستان خرم‌آباد و با حضور مدیرکل سازمان میراث فرهنگی لرستان، معاون حوزه زنان استانداری لرستان و دیگر مسئولان استانی برگزار شد که متأسفانه به‌جای معرفی فرهنگ اصیل قوم بزرگ لر و به‌ویژه زنان لرستان حاوی نکات قابل‌تأمل و تأسف‌برانگیزی بود.
متأسفانه در این مراسم از رقص مختلط زن و مرد تا ترویج بی‌حیایی و اقدامات خلاف عرف جامعه به‌کرات مشاهده شد که بسیاری از تصاویر گرفته‌شده در این مراسم قابل‌ارائه هم نیست و این در حالی است که گلونی به‌عنوان نمادی از نشانه عزت و استقامت زنان لر بوده و حتی در زمان کشف حجاب رضاخان کسی جرئت نکرد علیه گلونی زنان لر تعرضی انجام دهد.
درحالی‌که باید روز گُلوَنی نمایشگر همه داشته‌های فرهنگی و بومی ما و سرآغازی برای دیگر گام‌های مثبت در این زمینه باشد به آغازی برای انحطاط افتخار زنان لر تبدیل‌شده است.

حال باید از مسئولان اجرای این برنامه پرسد چه اتفاقی رخ‌داده که مراسمی که باید در آن به حجاب و غیرت و عزت زنان لر پرداخته شود به‌جایی برای حمله به عزت زنان این قوم اصیل تبدیل شده است؟

آیا لزومی دارد جشن «گلونی» با حضور آقایان و به صورت مختلط برگزار شود؟ آیا حتما باید معرفی گلونی با رقص و بی حیایی همراه باشد؟ آیا دست‌هایی در کار است تا جایگاه و عزت زنان لر را زیر سؤال ببرد؟ چرا، اداره کل ارشاد و فرهنگ استان، سازمان میراث فرهنگی لرستان، حوزه زنان استانداری لرستان و فرمانداری خرم‌آباد که از مجریان این برنامه بوده و یا باید نقش نظارتی داشته  فکری برای ممانعت از بی‌حجابی‌ها نکردند؟

در یک سال اخیر شاهد اتفاقات مختلفی در استان لرستان بودیم که بیش از هر زمان دیگری به عزت و جایگاه مردم غیور لرستان ضربه وارد کرده است که توهین مدیرکل ارشاد لرستان به نیروهای انقلابی و علما، سخنرانی فعال فتنه ۸۸ در لرستان و توهین به شورای نگهبان در آن جلسه، ترویج بی حیایی از طریق مانکن ها در سطح شهر و … نمونه های کوچکی از این اتفاقات است که در فضای کشوری نیز بازتاب بسیار بدی داشته است.

تصاویر :

عکس های بی حجابی در خرم آباد 64831_629 عکس های بی حجابی در لرستان عکس های بی حجابی در گلونی لرستان رقص مختلط در خرم آباد رقص مختلط در لرستان

منبع : لرستان خبر lorestankhabar.com

دانلود
امتیاز 3.22 ( 9 رای )

تاکنون 18 نظر ثبت شده است.

 1. با سلام
  برادر یا خواهر عزیزم
  تو رو بخدا دست از این تنگ نظریهایتان بردارین .
  مگر در تمام طول تایخ رقص محلی مردمان لر اینگونه نبوده؟
  چرا قصد دارین یک تاریخ جعلی برای مردم لر و مردم این کشور درست کنین؟
  مگر فضای امروز جامعه ما غیر از اینه؟ تازه فضای این مراسم خیلی هم از فضای جامعه به مدل رسمی حاکمیت نزدیکتر بوده.
  بزارین به تاریخمون و فرهنگمون افتخار کنیم. این تنگ نظریها جز اینکه مردم ایران رو در دنیا کم جنبه نشون بده هیچ فایده دیگری نداره.بیایید از تاریخ درس بگیریم و از روشهایی که برای جامعه ایران مفید فایده نبوده دست برداریم.
  بنده به عنوان یک لر ساکن تهران از برگزارکنندگان مراسم همچنین شرکت کنندگان آن که در نهایت صحه صدر و مدارای سنتی و مذهبی این مراسم برگزار شد نهایت تشکر را دارم.
  والسلام من التبع و الهدی.

  • با سلام
   فکر کنم اول بهتر بود املای صحیح کلمات را یاد می گرفتید بعد راجع به فرهنگ اظهار نظر می فرمودید!!!!!!!!!!!

 2. منم با حرف دوست بالاییم موافقم..
  اصل ماجرا اتفاق خوبیه که هم تنوع داره هم برای جلوگیری از جنگ نرم مناسبتره.
  هرچند کار اون چنتا خانم تو این مراسم درست نبوده..
  نباید با کارای شخصیشون یک مراسم و که تازه در حال رشد مجدده زیر ذره بین میبردن

  • چرا الکی تشویق تو جامعه بوجود میارید ک اصالت یه منطقه بزرگ و اصیل رو زیر سوال ببرید خجالت اوره گلونی در طول تاریخ بهمین شکل بسته میشده و شرم اوره ک رقص سمبولیک اتحاد قوم ل. رو با فکر کوته بینانه خودتون بسنجید همین نمونه در رقص کردی و ترکی هم هست چطور اونا زد حجاب نیست پاک کنید این مهملاتو

   • همین کسانی ک شما عکسشونو خیلی بی ادبانه شطرنجی کردی حق شکایت از سایتتونو دارن . قوم اصیل لر تا بوده مظلوم واقع شدن حالا چشم یک روز شادی در طول سالیان رو ندارید!!این جشن فقط دو باره درطول تاریخ برگزار شده چطور شما لقب سالیان به اون دادید بازم جای سوال داره . تمام افرادی هم ک اونجا بودن خانواده بودن کحای این مملکت یه جشن سه هزار نفری بدون هیچ حاشیه برگزار شده !!??تو این مراسم بقول شما زشت حتی یک مورد غیز اخلاقی ک نیرو انتظامی دخالت کنه اتفاق نیافتاد . شما درقبال چیزی ک مینویسید مسعولید از عکسهای دختران مردم سو استفاده برای لایک خوردن پیجتون نکنید

    • کسانی برنامه را اجرا کرده
     کسانی که از این برنامه حمایت کرده و میکنند
     کسانی که بهانه الکی می آورند که اینجور برنامه ها خوب است
     کسانی که در این برنامه شرکت کرده و…..
     همه وهمه لشکر شیطان هستند و بدون شک پا روی خون شهدا گذاشته اند همان شهدایی که با غیرت لر بودن خودشان رفتند تا دست اجنبی به ناموس ایرانی نرسد
     لطفا از خواب زمستانی بیدار شده
     در توبه باز است توبه فراموش نشود

     • جناب اکبر آقا نمیدونم شما چه قومی هستید که اینقدر راحت همه چیزو بخون شهدا و سیاست مرتبط میکنید اما اینو بدونید همون شهدای لر زمانی ک با افتخار گلونی مادران و همسرانشونو با خودشون به جبهه میبردن و به گردن میبستن شما کجا بودی!!؟؟ همون شهدایی ک افتخارشون اصالت همین روسری بود شما کجا بودی!!؟؟ چطور پوشش و رقص کردی در همه اماکن و محله هاشون توهین به خون شهدا نیست!؟؟ شرم آوره ک با سفسته بافی بخواید قومی و اصالتی ک پشتوانه دوهزار ساله داره محدود به یک برهه زمانی کنید . در هرصورت در قبال مطالب مهملی ک زیر عکسها گفته شده باید پاسخگو تک تک مردم لر باشید . مرد لر با دیدن موی زن لر زیر گلونی تحریک نمیشه نمیدونم کجای دنیا مردانی به این سست عنصری پیدا میشه ک همه چیزشون وصل به چند تار موی زنان اونم با یک پوشش اصیل باشه!!!!! مردان و زنان لر تا بوده و هست و خواهد بود به این پوشش افتخار میکنن و جزو اولین شهدا زن و مرد جنگ بودن و اولین کسانی هستن ک پشت به پشت ولایت فقیه باقی میمونن پس الکی با شعارهای دهن پر کن نخوایید جو فاسد بوجود بیارید .

     • کافر همه را ب کیش خود پندارد . زنده با گلونی

 3. نحوه پوشیدن گلونی همیشه تاریخ خوب یا بد به طریقی بوده که بخشی از موی زنان پیدا بوده.
  در مورد رقص محلی لری هم باید گفت این یک رقص شهوانی به حساب نمیاید بلکه نمایشی برای اتحاد و دستیست و همیشه زنان و مردان دست در دست یکدیگر این نمایش را اجرا می کرده اند

 4. متاسفم که دغدغه ما شده بی حجابی و این چیزا. مصیبت و فلاکت مملکت مارو غرق کرده و نماینده ها نمیبینن اما این چیزا رو زود میبینن. اگه واقعا نماینده مردم هستین مشکلات مردم رو ببینین نه اینکه با شادی مردم مقابله کنین. اصلا وظیفه شما قانونگذاریه نه چیز دیگه.

 5. احکام دین و مذهب شیعه:

  حجاب برا زن واجب است.

  رقص برای مرد نامحرم در مقابل زن نامحرم و رقص برای زن نامحرم در مقالب مرد نامحرم حرام است.

  آرایش زن برای غیر از همسر خود حرام است.

 6. با سلام به همه موافقان و مخالفان
  من هیچگونه نظری در خصوص خوب یا بد بودن اجرای یک مراسم سنتی ندارم فقط از این ناراحتم که هیچ کس متوجه اصل قضیه نمی شود و آن این است که این برنامه ها نه برای سرگرمی و شادی مردم بلکه جهت ایجاد حاشیه و دور نگه داشتن مردم از مسایل اصلی است و هر کدام از مسوولین دولتی وظیفه ای در این راستا متقبل شده اند و هر روز در گوشه ای از کشور به بهانه ای و یا مناسبتی جنجال تازه ای به پا می کنند.
  مسال اصلی امروز ما مشکل اقتصادی و بیکاری است که اگر حل شود شادی را هم با خود خواهد آورد.

 7. شما اگر خیلی دلسوزید نگران بیکاری و وضع اب وهوا و ریزگردها و انواع اقسام سرطانهایی ک روز به روز بیشتر میشه باشید همون شهدا اولین جهادگران و جهادسازندگی بر پا کنندگان بودند. اگر راست میگید میخوایید روئ سرتون بلا نازل نشه سازندگی کنید نه تخریب چی باشید . همیشه اول تحقیق کنید بعد با ارپیجی بپرید وسط. اینم از مظلومیت و پشتوانه بودن مردم لره ک مثل بقیه اقوام اعتراض نمیکنن مشکل اینجاست و شمام دارید از سکوت و درک این مردم سواستفاده میکنید .

 8. سلام منم یه لر هستم …به نظرم این عکس ها واقعا افتضاحه…آدم رو یاد آیه صم بکم عمی و هم لایعقلون…حتی اگر این شکل پوشیدن گلونی در قدیم مرسوم بوده تقلید کورکورانه از این شیوه مثل جاهلیت محض خواهد بود …بعضی دوستان که نوشتن این افراد خانوادگی شرکت کردن هم فقط یه شوخی خنده دار داشتن …همایش خانوادگی نشنیده بودیم!!!!!!!
  این حرکات کم جنبگی و عقده ای بودن افراد رو می رسونه….

 9. سلام حقیقتا مراسم رو ندیدم ولی بعنوان یکی از ساکنان این استان که قطععا نسبت به این مردم بیش از شما احساس غیرت می کنم لازمه بهتون بگم که اگر در حد همین عکسه که آوردید، اینا بازی محلیه و با انواع رقص های سبک و جلفی که شما تا حالا دیدین از زمین تا آسمون فرق داره، شما میخواید اسمشو بذارید مختلط اما اگه از نزدیک ببینید متوجه منظورم میشید!

 10. دست از این تنگ نظری ها بردارید,تا کی میخواهید با الفاظ بازی کنید و مردم رو بازی بدید؟با بعضی حرف ها دل مردم لر رو نشکنید و به جای این حرف ها و صرف انرژی بابت این اتفاقات سعی کنید برای جمع کردن توشه آخرت بدنبال نوشتن مطالبی در مورد فقر مردم اون منطقه باشید.
  واقعا در عجبم که اگر واقعا بدنبال اجر اخروی هستید چرا اصلیات رو در مورد اون منطقه رها کردید و به فرعیات چسبیدید!!!

 11. سلام. متاسفم که انقد کوته فکرید که یه رقص محلی رو ضد فرهنگ میدونید.بی حیا اونهایی هستند که منابع شهرهای لر نشین رو مث آب نفت و … میبرن برای استانهای دیگه و بجاش بهشون محرومیت فقر بیکاری و اعتیاد میدن

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو