کارتان را آغاز کنید، توانایی انجامش بدنبال می آید. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » آیا سهمیه کارت سوخت بنزین قطع شده ؟ خرداد ۹۴

آیا سهمیه کارت سوخت بنزین قطع شده ؟ خرداد ۹۴

آیا سهمیه کارت سوخت بنزین ۷۰۰ تومانی قطع شده ؟ خرداد ۹۴

دلایل عدم واریز سهمیه بنزین خرداد ۹۴

سهمیه بنزین قطع شد

خودروهایی که از ابتدای خرداد ماه برای سوخت گیری به جایگاه های سوخت مراجعه کرده بودند، به روال تصور ماه های گذشته در انتظار شارژ سهمیه ۶۰ لیتری بنزین ۷۰۰ تومانی در کارت ها سوخت خود بودند؛ امری که اجرایی نشدن آن موجب تعجبشان شد و به دنبال دلیلی برای این موضوع بودند. سوالی که البته مسئولان جایگاه ها نیز پاسخی برایش نداشتند، اما پیگیری های بیشتر احتمال تک نرخی شدن قیمت بنزین را تقویت می کند.

بیژن حاج محمدرضا، رییس اتحادیه جایگاه داران سوخت با تایید این که سهمیه های خردادماه به کارت های سوخت واریز نشده، از دلایل این تصمیم ابراز بی اطلاعی کرد و گفت :

برای این کار با ما نیز مشورتی نشده است. به دلیل این که این موضوع برای رانندگان نیز اطلاع رسانی نشده بود، برخی رانندگان به جایگاه داران در این خصوص اعتراض داشتند، درحالی که جایگاه داران نیز خود از این تصمیم بی اطلاع بودند.

وی عنوان کرد که دلیل واریز نشدن سهمیه های جدید در کارت های سوخت خودروهای شخصی به احتمال زیاد تک نرخی شدن سوخت است.

بنزین و گازوئیل تک نرخی می شوند

براین اساس، از این به بعد بنزین برای خودروهای شخصی، با حذف نرخ سهمیه ای معادل هزار تومان در هر لیتر فروخته خواهد شد و گازوئیل خودروهای شخصی نیز با حذف سهمیه ها، معادل ۵۲۵ تومان در هر لیتر خواهد بود.

شرکت پخش تنها مجری است

در این زمینه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اعلام کرده است که تنها دستگاه اجرایی و مجری تصمیم گیریهاست و در سهمیه بندی بنزین و تعیین قیمت آن مسئولیتی ندارد.

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران :

این شرکت تابع مصوبات ابلاغی مجلس شورای اسلامی به هیئت وزیران و ابلاغ آنها به دستگاه اجرایی مربوط است.

داوود عربعلی درباره این که آیا تغییرات قیمتی بنزین در راه است، گفت:

با توجه به توضیحات اخیر مبنی بر ماموریت شرکت ملی پخش (توزیع انواع فرآورده های نفتی) این شرکت هیچ مسئولیتی در این زمینه ندارد و صرفا به عنوان مجری عمل می کند

وی همچنین در این باره که شارژ نشدن سهمیه خودروهای شخصی به سامانه هوشمند سوخت ارتباط دارد یا خیر نیز تاکید کرد :

این سامانه با دقت همیشگی فعال است و هیچ مشکلی ندارد.

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، با مهم برشمردن تنویر افکار عمومی از عموم رسانه ها خواست در انتشار اخبار این حوزه بسیار مهم با دقت و درایت بیشتری عمل کنند تا از ایجاد هر گونه ابهام در افکار عمومی پیشگیری شود.

این درحالی است که سهمیه بنزین خرداد ماه همه خودروهای عمومی از جمله تاکسی، وانت بار و آژانس، ساعت ٢٤ پنجشنبه (٣١ اردیبهشت ماه) در کارت سوخت آنها شارژ شد.

 بررسی قطع سهمیه بنزین خرداد، فردا در مجلس

داود عربعلی درباره دلایل عدم واریز سهمیه های بنزین ۷۰۰ تومانی خودروهای شخصی برای خردادماه سال جاری گفت:

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، متولی توزیع و عرضه بنزین، مجری سیاست ها و تصمیم گیری های دولت است.

سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران با تأکید بر اینکه سهمیه بنزین ۷۰۰ تومانی خوروهای عمومی و وانت بار ها برای خرداد ماه سال جاری واریز شده است، در عین حال تصریح کرد:

واریز سهمیه بنزین خودروهای شخصی برای خردادماه سال جاری فعلا در مرحله تصمیم گیری است.

دور جدید تغییر قیمت بنزین در دولت تدبیر و امید در حالی کلید می خورد که پیشتر چندین مقام ارشد دولتی همچون بیژن زنگنه، وزیر نفت و محمد باقر نوبخت، سخنگوی اقتصادی دولت از تثبیت قیمت و سهمیه های بنزین تا اطلاع ثانوی خبر داده و تأکید کرده بودند، دولت فعلا هیچ برنامه ای برای افزایش قیمت بنزین یا تغییر سهمیه ها ندارد.

همچنین سید ناصر سجادی، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران هم در جمع خبرنگاران گفته بود:

قیمت و سهمیه های بنزین دست کم تا پایان سال جاری هیچ تغییری نمی یابد.

در همین حال، اردیبهشت ماه سال جاری، فیض بخش رئیس ستاد مدیریت و حمل و سوخت کشور هم با رد هر گونه افزایش و یا تغییر در قیمت و یا سهمیه های بنزین تأکید کرده بود :

هیچ برنامه ای برای تغییر سهمیه ها و قیمت بنزین فعلا در دستور کار نیست.

انجام این کار فرضیه تثبیت و یکسان سازی نرخ سوخت را افزایش می دهد. از مد ها پیش این سناریو یکی از مباحثی بود که بار ها مطرح ولی همه این مطالب از سوی مسئولان رد شده و بنایی بر افزایش قیمت نبوده است.

با این حال، امیرعباس سلطانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص این موضوع و با اظهار بی اطلاعی گفت:

من هم صبح امروز متوجه شدم و تعجب کردم قرار نبود چنین اتفاقی روی دهد، اگر هم چنین چیزی است باید از قبل اعلام می شد، این کار هم جو روانی ایجاد می کند که برای مردم و بازار اثرات منفی بسیار ی خواهد داشت و هم می توان از نظر معیشتی یک شک بزرگ در اقتصاد کشور ایجاد کند.

این نماینده مجلس در پاسخ به اینکه آیا دولت ممکن است با این کار به فکر یکسان سازی نرخ سوخت باشد، گفت:

الان زمان این کار ها نیست، در دنیا هر گاه نفت ارزان می شود، قاعدتا بنزین باید ارزان شود. نمی شود ما وقتی قیمت نفت پایین آمده، فراورده های نفتی را گران کنیم.
ما فردا در مجلس به این موضوع ورود می کنیم تا بفهمیم موضوع چه چیزی است. قرار نبود امسال حامل های انرژی اصلا گران شود، باید مشخص شود چرا دولت این کار را کرده و اگر قرار است سوخت یارانه ای داده نشود باید قبلا اعلام می کردند.

با این حال ناصر سودانی، نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در این باره می گوید:

صادقانه بگویم توپ در زمین دولت است. دولت اگر بخواهد هدفمندی یارانه ها را بر اساس نوسان در حامل های انرژی اعمال کند، دستش باز است. البته دولت این نظر را ندارد. ما هم همین برنامه را تعیین می کنیم، چون بنزین کالای استراتژیک است

نکته جالب اینکه تاکنون هیچ گونه مصوبه یا بخش نامه ای از سوی وزارت نفت و دولت به منظور تغییر سهمیه ها و قیمت فروش بنزین به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ابلاغ نشده و معلوم نیست این کار دولت در راستای کدام سناریو صورت گرفته است….

دانلود
امتیاز 3.00 ( 2 رای )

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو