امام حسين(ع):اگر دين نداريد لااقل آزاده باشيد.
خوش آمدید - امروز : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶
A
خانه » پزشکی و بهداشت » بارداری و زایمان » سیر تا پیاز دانستنیهای بارداری + مجموعه تصاویر

سیر تا پیاز دانستنیهای بارداری + مجموعه تصاویر

سیر تا پیاز دانستنیهای بارداری + مجموعه تصاویر

 

کودک شما با چشم مسلح قابل دیدن نیست. او در این مرحله آن‌قدر ریز و کوچک است که برای دیدنش باید به یک میکروسکوپ متوسل شوید.
برای داشتن بارداری سالم و مطمئن بهتر است، پدر و مادر جدید از اتفاق‌ها و تغییرهای بدن مادر و چگونگی رشد مرحله به مرحله جنین آگاه باشند. توجه به این نکته مهم است که دو هفته اول بارداری به تخمک‌گذاری اختصاص دارد و در واقع بارداری عمدتا در هفته سوم اتفاق میفتد. به این دلیل که لقاح اسپرم و تخمک معمولا طی ۲ هفته بعد از اولین روز آخرین عادت ماهیانه اتفاق میفتد، شمارش هفته‌های بارداری از اولین روز آخرین عادت ماهیانه حساب می‌شود. این به این معنی است که در هفته‌های اول و دوم در واقع شما باردار نیستید و بدن شما در این زمان تنها برای تخمک‌گذاری به حالت عادی آماده می‌شود.
دانستنیهای بارداری
کودک شما چگونه تغییر می کند؟
در این هفته اتفاقات زیادی در رحم شما در حال رخ دادن است. کوچولوی شما فعلا فقط یک توده متشکل از صدها سلول است که بطور دیوانه واری در حال تکثیر می باشند. این توده سلولی به اندازه ۰٫۱ میلیمتر شبیه سر سوزن است و اگر درون شما قرار نداشت، می شد با چشم غیر مسلح هم آن را دید و اصلا به یک جنین یا کودک شباهت ندارد. توده سلولی شما در این زمان بلاستوسیت نام دارد و در حال جایگزینی در دیواره رحم نیز هست، جایی که بعدها جفت به آن می چسبد و محل اتصال جفت ورحم و تبادلات جنین و مادر خواهد بود. قسمتی از توده سلولی بلاستوسیت هم تبدیل به جفت خواهد شد و شروع به ترشح هورمون بارداری یاhCGمی کند. ماده ای که به تخمدانهای شما فرمان می دهد تا تخمک جدیدی آزاد نکنند و همچنین موجب تحریک افزایش ترشح هورمونهای استروژن و پروژسترون می شود تا از ریزش و خونریزی جداره رحم جلوگیری کند.
دانستنیهای بارداری 2
ژنتیک کودکتان در حال شکل گیری است!
با لقاح اسپرم و تخمک، زیگوت یا همان تخمک بارورشده تشکیل می‌شود که حاوی ۴۶ کروموزم، ۲۳ تا از اسپرم و ۲۳ تا از تخمک است که در نهایت آرایش ‍ژنتیکی جنین را تشکیل می‌دهد. این کروموزم‌ها جنسیت و خصوصیات فیزیکی، شخصیت و هوش نوزاد را مشخص می‌کنند. هر کدام از کروموزم‌ها حامل ۲۰۰۰ ژن هستند که خصوصیات وراثتی جنین همچون رنگ مو و چشم و پوست، گروه خونی و قد جنین را مشخص می‌کنند.
دختر یا پسر، از کجا بفهمیم؟
تخمک بارور شده حاوی یک کروموزوم جنسی از تخمک (X) و یک کروموزم جنسی از اسپرم (X یا Y) است. اگر اسپرمی که تخمک را بارور می‌کند از نوع کروموزم X باشد، X+Xمی‌شود و جنسیت جنین دختر می‌شود و اگر اسپرمی که تخمک را بارور می‌کند از نوع کروموزم است.Y باشد، X+Y می‌شود و جنسیت جنین پسر می‌شود.
دانستنیهای بارداری 3
در هفته سوم کودک به اندازه یک سر سوزن است
بعد از چند روز تخمک تازه باروشده به لوله‌های فالوپ می‌رسد. در واقع تخمک بارورشده همان‌طور که از لوله‌های فالوپ به سمت رحم حرکت می‌کند چندین بار تقسیم می‌شود. در ابتدا توپی از سلول‌های و سپس توده‌ای توخالی از سلول‌ها به نام بلاستوسیت می‌شود.به بیانی دیگر، تخمک بارورشده در این زمان به مورولا، توده‌ای سلولی توپر داخلی که حاوی ۱۲ تا ۱۵ سلول است و سپس به بلاستوسیست، توده سلولی خارجی توخالی که از مجموعه‌ای از سلول‌های داخلی بوجود می‌آید تبدیل می‌شود.
در نهایت بلاستوسیست به نطفه جنین و پوسته‌ای که مسئول حفاظت و تامین تغذیه جنین در حال رشد است تبدیل می‌شود. در این مرحله همچنان جنین شما مجموعه‌ای از سلول‌ها و به اندازه یک سر سوزن است.
 توصیه‌های سلامتی تا هفته سوم بارداری
در طول این مدت با پزشک خود مشورت کنید و در صورت نیاز از برنامه غذایی غنی و فعالیت بدنی مناسب تحت نظر او پیروی کنید. در این دوران از مصرف الکل، دخانیات، مواد غذایی و برخی از داروهایی که سلامت مادر و جنین را به خطر می‌اندازند دوری کنید. اکثر مادران در طول این دوران علائم چندانی ندارند اما دلدردهای خفیف و ترشحات واژ‍ینال می‌تواند از جمله علائم مرحله تخمک‌گذاری و هفته سوم بارداری باشد.
نکات هفته ۳ بارداری
روزانه میبایست ۴۰۰میکروگرم اسید فولیک را مصرف نمایید که امروزه بصورت قرص بفروش می رسد.علاوه بر آن منابع طبیعی تامین اسید فولیک عبارتند از:جگر،اسفناج،نخود،بادام زمینی و آب پرتقال که میتوانید از انها در رژیم غذایی خود بهره ببرید.
علاوه بر اسید فولیک،بدن شما در دوران بارداری به میزان قابل توچهی نیاز به پروتئین،کلسیم و آهن دارد.مصرف پروتئین مناسب در ایجاد بافت جدید می باشد؛علاوه بر این کلسیم برای رشد و نمو استخوان ها و دندان ها ضروری است.آهن در دوران بارداری ضروری است بعنوان حمایت ازافزایش مستمر حجم خون نوزاد شما. و منابع قنی آهن عبارتند از:گوشت قرمز،حبوبات،تخم مرغ و سبزیجات دارای برگ سبز.
توصیه می شود در ۳ ماهه اول رنگ موی خود را تغییر ندهید.
در این هفته، کیفیت مواد غذایی مصرفی شما بر جنین تاثیر می‌گذارد. این نکات را به خاطر بسپارید:کالری موجود در مواد غذایی به رشد جنین کمک می‌کند.
آهن به ساخت خون بیشتری، که بدن شما در طول بارداری به آن احتیاج دارد، کمک می‌کند.
اسید فولیک در ۸ هفته اول بارداری، برای رشد مغز و سیستم عصبی مرکزی جنین احتیاج است.
پروتئین به تولید خون و ساخت بافت‌ها و عضلات جنین کمک می‌کند.
کلسیم و ویتامین دی هر دو در ساخت استخوان و دندان‌های جنین موثرند.
سیگار را ترک کنید.
از مصرف مکمل‌های گیاهی، آنهایی که به عنوان کرم صورت استفاده می‌شوند (مانند داروهای ضد آکنه) و در نوشابه‌ها (مانند کافئین) یافت می‌شوند، خودداری کنید.
فورا با پزشک‌تان درباره داروهایی که اخیرا مصرف ‌کرده‌اید یا در حال حاضر مصرف‌ می‌کنید، مشورت کنید.
از مصرف زیاد ویتامین‌ها خودداری کنید.
در روز ۵ وعده میوه و سبزیجات مصرف کنید.
به مقدار زیاد آب بنوشید.
دانلود
امتیاز 4.91 ( 35 رای )

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو