پس به یاد من باشید تا به یاد شما باشم (خداوند)
خوش آمدید - امروز : پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶
A
خانه » اخبار » اخبار جامعه و عمومی » نقشه کثیف عربستان برای جلوگیری از رشد اقتصادی ایران+سیاست های عربستان+عکس

نقشه کثیف عربستان برای جلوگیری از رشد اقتصادی ایران+سیاست های عربستان+عکس

عربستان سعودی در حال دور هم جمع متحدانش در خلیج فارس است تا نگذارد ایرانیان طعم شیرین پیوستن دوباره ایران به اقتصاد جهانی، ۴ ماه پس از آغاز این توافق را به این سادگی ها بچشند.

به گزارش   گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ، عربستان سعودی که نتوانست جلوی به امضا رسیدن توافق هسته ای ایران و غرب را بگیرد نقشه جایگزینی برای مقابله با ایران طراحی کرده است. نقشه این کشور اکنون این است که نگذارد ایران از نتایج اقتصادی حاصل از این رویداد منتفع شود. عربستان سعودی در حال دور هم جمع متحدانش در خلیج فارس است تا نگذارد آبِ پیوستن دوباره ایران به اقتصاد جهانی، ۴ ماه پس از آغاز این توافق، به این سادگی ها از گلوی ایران پایین برود. ماه گذشته، سعودی ها پیشنهادی برای به ثبات رساندن قیمت نفت را به شکست رساندند، چرا که ثبات قیمت نفت می توانست به این معنی باشد که دشمن دیرینه آنها، ایران، سهمی بزرگتر از بازار نفت جهان را از آن خود سازد. تجار ایرانی اکنون در دوبی که زمانی بزرگترین دروازه ورود آنها به اقتصاد جهانی بود، از محدودیت های روز افزون شکایت می کنند.

این اقدامات سعودی ها نوعی اقدام احتیاطی است که در پاسخ به از اهمیت افتادن خاورمیانه در نظر ایالات متحده آمریکا و جلب نظر جهان به اقتصاد ایران به عنوان آخرین بازار بزرگ دست نخورده در دنیا، انجام می شود. با این همه هنوز هم مشکلاتی برای تجارت با ایران وجود دارند که به نفع عربستان عمل می کنند: بانک های اروپایی هنوز از ترس تحریم های ایالات متحده آمریکا، در برقراری روابط با ایران هراسان اند.

4587977_743

نقشه کثیف عربستان برای جلوگیری از رشد اقتصادی ایران+سیاست های عربستان+عکس

پال پیلار، استاد دانشگاه جرج تاون می گوید:«درگیری ها بر سر وضعیت ایران در منطقه، اینکه آیا این کشور باید همچنان ایزوله باقی بماند یا آنکه به عنوان بازیگری منطقه ای پذیرفته شود، موضوعی است که در چند سال آینده هم همچنان تداوم خواهد یافت.» او ادامه می دهد:«سعودی ها که طرفدار ایزوله کردن ایران هستند، ممکن است نتوانند برنده این بازی باشند، اما آنها در خود ایالات متحده هم آدم هایی دارند که به نفع آنها با توافق هسته ای ایران و غرب مخالفت کردند.»

به گزارش ساعت ۲۴، یکی از نگرانی های اصلی سعودی ها که با تخفیف یافتن فشار تحریم ها در ابتدای سال جاری میلادی اوج گرفت این بود که ایران با دستیابی به منابع جدید سرمایه گذاری، دخالتش در منازعات منطقه ای را افزایش دهد. این دلیل کافی به سعودی ها می دهد که هر چه در توان دارند انجام دهند تا این سرمایه های تازه سر از ایران در نیاورند.

مبادلاتی که به در بسته می خورند

دوبی شهری است که همواره روابط تجاری خوبی با ایران داشته است اما این روزها، مجوزهای تجاری برای ایرانی ها دیگر به این سادگی ها تمدید نمی شوند. علاوه بر این، شهروندان ایرانی دیگر به این راحتی ها نمی توانند اقامت امارات متحده عربی را به دست بیاورند و حساب های بانکی هم تحت شدیدترین بازرسی های امنیتی قرار گرفته اند. مقامات عربستان سعودی و امارات متحده عربی البته در پاسخ به تماس های بلومبرگ، پاسخ خاصی در مورد این مسائل نداشتند.

به گزارش ساعت ۲۴، عربستان سعودی افزون بر این از نفت به عنوان سلاحی بر ضد ایران استفاده می کند. در جلسه ای در دوحه در ماه گذشته که تولید کنندگان نفت برای فریز کردن تولید نفت برنامه ریزی می کردند، شاهزاده محمد بن سلمان، نائب ولیعهد عربستان در مصاحبه ای گفت عربستان تنها در صورتی با این طرح همراه خواهد شد که ایران هم در آن سهیم شود. این در واقع به معنی پایان توافق در دوحه بود، چرا که ایران قصد داشت به سطح تولیدی بازگردد که پیش از سالهای تحریم از در اختیار داشت.

نقشه کثیف عربستان برای جلوگیری از رشد اقتصادی ایران+سیاست های عربستان+عکس

دانلود

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو