اسایش و راحتی امروز حاصل رنج و زحمت دیروز است.(کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶
A
خانه » تفریح و سرگرمی » استندآپ کمدی چیست و یعنی چه ؟

استندآپ کمدی چیست و یعنی چه ؟

تصویر استند آپ کمدی

کمدی ایستاده یا کمدی استندآپ یا استند آپ کمدی (به انگلیسی: Stand-up comedy) نوعی از کمدی است که در آن کمدین به صورت مستقیم با شنوندگان صحبت می کند.

این کمدی معمولا توسط یک نفر اجرا می‌شود، در این نمایش کمدین با اجرای سریعی از داستان گویی، لطیفه و شوخی‌های کوتاه و گذرا و بداهه سازی هایی که جمع تماشاگران پذیرای آنها باشند به انتقال مضامین می‌پردازد. اجراکننده معمولاً سرنوشت مسائل و معضلاتی را که بسیار مهم و جدی اجتماع کلی را درگیر خود ساخته به چالش می‌کشد، به این امید که باعث شگفتی و خنده تماشاگران شود و مشکلات اجتماع را با لبخند تبدیل به آرامش کند.

تاریخچه استند آپ کمدی
این نوع ژانر برای اولین بار به شکل کارنوال‌های کوچک موزیکال بین سده‌های ۱۸ و ۱۹ در انگلستان بوجود آمد و پس از آن به روسیه و آمریکا رفت. از جمله هنرمندانی که اجرای استندآپ کمدی داشته‌اند می‌توان به جیم کری، مستر بین و رابین ویلیامز اشاره نمود.

استندآپ کمدی در ایران
پیش از انقلاب
در ایران قبل از انقلاب ۱۳۵۷ نورمن ویزدوم کمدین مشهور چند بار در کاباره شکوفه اجرای استند آپ کمدی داشته است و اما توسط هنرمندان ایرانی در قالب لطیفه و تقلید صدا توسط اشخاصی چون سید کریم برادران تقدسی و برادران طلایی تجربه شد و بشکل فنی و حرفه‌ای و مطابق با تعریف آن منوچهر نوذری و علی تابش از اولین کسانی بودند که اجرای استندآپ کمدی داشتند.

پس از انقلاب
پس از انقلاب ۱۳۵۷ از چهره‌های بنام دیگر استندآپ کمدی ایران می‌توان به حمید ماهی صفت، امیر کربلایی‌زاده، هادی خرسندی، سید ابراهیم نبوی، رضا ارحام صدر و حسن ریوندی اشاره کرد.

دانلود
امتیاز 4.78 ( 46 رای )

اخبار

آرشیو

گالری عکس

آرشیو

اس ام اس های تازه

آرشیو

آهنگ های پیشواز

آرشیو